To koniec pewnej epoki, przynajmniej dla łazika Perseverance, który od ponad dwóch lat bada krater Jezero na Marsie. Pojazd stracił swojego "skalnego" przyjaciela.
Łazik Perseverance przez 427 solów (odpowiedników ziemskiej doby) przemieszczał się po powierzchni Marsa z dodatkowym bagażem w postaci skały. Swojego "przyjaciela" woził w jednym z kół. Okazało się, że na ostatnim obrazie nadawanym z kamery SuperCam pojazdu kamienia już nie widać.
"Spędził z nami 427 soli (więcej niż rok ziemski) i przebył około 10 kilometrów. Żegnaj, skalny przyjacielu, będzie mi cię brakowało" - napisał na Twitterze doktor Gwénaël Caravaca, geolog badający Marsa, który pracuje z instrumentem SuperCam. Skała ta towarzyszyła łazikowi podczas wielu obserwacji.
Łazik Perseverance podróżował ze skałą
Skała po raz pierwszy została zauważona na początku lutego 2022 roku, podczas 341. solu. W jakiś sposób znalazła się w lewym przednim kole i została z łazikiem na długi czas, jak prawdziwy przyjaciel.
To nie pierwszy raz, gdy łazik marsjański natrafia na taki kamień. Około 18 lat temu skała wielkości ziemniaka znalazła się w prawym tylnym kole łazika Spirit. Obiekt musiał zostać usunięty dla dobra misji. "Zbieraczem kamieni" jest także łazik Curiosity, którego przednie prawe koło od czasu do czasu zabiera trochę marsjańskich skał. Choć nie wiadomo dokładnie, jak długo te kamienie pozostawały w pobliżu, miały tendencję do spadania po kilku tygodniach.
Perseverance bada planetę i jej klimat
Perseverance to marsjański łazik wysłany przez NASA, który wylądował na powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021 roku. Kluczowym celem tej misji są badania astrobiologiczne, w tym zabezpieczanie próbek, które mogą zawierać ślady dawnego życia drobnoustrojów. Łazik bada geologię planety i jej klimat, co w przyszłości posłuży utorowaniu drogi do kolejnych etapów eksploracji Czerwonej Planety. Jest to pierwsza misja zbierania i składowania marsjańskich skał i regolitu.
Oprócz poszukiwania śladów życia na Marsie, misja Perseverance ma być pomocna przy opracowaniu technologii umożliwiającej załogowy lot na Marsa. Naukowcy chcą dowiedzieć się między innymi, czy istnieje możliwość pozyskiwania i magazynowania tlenu z atmosfery marsjańskiej.
Źródło: universetoday.com, NASA, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech