Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".
Tego rodzaju naturalne lodowe rzeźby pojawiają się jedynie na półkuli północnej. Do ich powstania przyczynia się grzyb o nazwie łojówka różowawa (Exidiopsis effusa). Jego obecność spowalnia proces krystalizacji wody, powodując jej wypychanie w górę i zamarzanie w formie delikatnych, podłużnych kryształków, przypominających włosy - wyjaśniają Lasy Państwowe.
Co ciekawe, choć zjawisko to jest znane od 1918 roku, dopiero w roku 2015 naukowcy odkryli proces jego tworzenia się. "Lodowe włosy" najczęściej można zauważyć na gałęziach drzew i innych roślin. Aby się ukazały, niezbędna jest również ujemna temperatura i wysoka wilgotność powietrza.
Rzadko spotykane
"To dosyć rzadko spotykane zjawisko, ale intrygujące i na swój sposób piękne" - tak opisują je leśnicy z Nadleśnictwa Wisła, którzy zamieścili w czwartek w mediach społecznościowych zdjęcie "lodowych włosów", zwanych też "lodową watą".
"Pogoda takim zjawiskom sprzyja..." - dodano na Facebooku Lasów Państwowych.
Źródło: Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Barbara Wolny, Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe/Facebook