Łąka kwietna. Kiedy siać i jakie rośliny wybrać?

Źródło:
laka.org.pl, panilaka.pl
Łąka
Łąka
wideo 2/4
Łąka

Łąka kwietna może być ozdobą ogrodu, ale sprawdzi się też na balkonie lub w przestrzeni miejskiej. W zależności od tego, jakie nasiona zostaną wysiane, łąka kwietna może być wieloletnia lub jednoroczna. Łąki kwietne są ekologiczną alternatywą dla trawników: nie wymagają tak częstego koszenia i podlewania, a dodatkowo przyciągają pszczoły i motyle. Podpowiadamy, jak założyć łąkę kwietną, jakie rośliny wybrać i kiedy ją siać.

● Łąka kwietna to najczęściej mieszanka kwitnących chwastów polnych, przyciągających miododajne owady oraz motyle.

● Łąka wysiana zamiast trawnika, pomaga oszczędzać wodę i nie trzeba jej często kosić. 

● Łąkę kwietną zazwyczaj wysiewa się wiosną, można ją założyć w ogrodzie, przy drodze czy w skrzynce balkonowej.

● Zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie łąki kwietne są łatwe w pielęgnacji, nie trzeba ich nawozić ani kosić tak często jak w przypadku trawników.

Łąka kwietna to modna alternatywa dla trawnika. Wymaga mniej pracy niż pielęgnacja trawników, a przy tym jest bardziej pożyteczna. Łąka kwiatowa jest naturalnym środowiskiem dla owadów, przyciąga motyle, trzmiele i miododajne pszczoły. Łąki kwietne są też bardziej ekologiczne od trawników — nie wymagają nawożenia, częstego podlewania ani koszenia. Nie bez znaczenia są też ich walory estetyczne, przez cały sezon cieszą kolorowymi kwiatami. Łąki kwietne można sadzić nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale też wzdłuż dróg, na miejskich przestrzeniach zielonych, a nawet w donicach i skrzynkach na balkonie. Wystarczą odpowiednie nasiona łąki kwietnej i minimum wiedzy i wysiłku, żeby cieszyć się polnymi kwiatami.

Jakie nasiona na łąkę kwietną?

Wybierając nasiona na łąkę kwietną, zwróć uwagę na skład mieszanki. Idealnie, jeśli będzie zawierać nasiona kwiatów kwitnących w różnych okresach, tak, by przez cały sezon łąka była kolorowa. Ważna jest też odpowiednia proporcja kwiatów do traw. Możesz wybierać spośród mieszanek zawierających same kwiaty łąkowe, większość traw i niewielki dodatek roślin kwitnących oraz takich, gdzie traw jest mniej niż kwiatów. Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać.

Łąki kwietne mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Na jednorocznej łące kwiatowej rosną polne chwasty, takie jak maki czy chabry, ale często też jednoroczne rośliny ozdobne. Mieszanki nasion wieloletnich łąk kwiatowych będą odpowiednie, jeśli nie chcesz co roku odnawiać siewu, jednak pamiętaj, że w przeciwieństwie do tych jednorocznych, łąki nie zakwitną w pierwszym roku. Możesz też wybrać mieszankę roślin jednorocznych i wieloletnich. Wybierając kwiaty na łąkę kwietną, zastanów się też, czy zależy ci na roślinach miododajnych, czy kwiatach, z których możesz robić bukiety.

ZOBACZ TEŻ: Tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy - rośliny cebulowe po kwitnieniu, co zrobić, by zakwitły w kolejnym roku

Jakie kwiaty rosną na łące kwietnej?

Na łące kwietnej mogą rosnąć m.in.:

chabry, cykoria podróżnik, dziewanna, krwawnik pospolity, szałwia łąkowa, koniczyny, marchew, maki.

Chabry i rumianek 2Kontakt24

Łąka kwietna: jednoroczna czy wieloletnia?

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jednoroczna łąka szybko i obficie zakwita. Kwiaty kwitną przez cały sezon, a niektóre mieszanki nasion można wysiewać późno, nawet latem. Jednoroczne łąki kwietne idealnie nadają się też do zasiania na balkonie w donicy lub skrzynce. Za wadę jednorocznej łąki kwiatowej można uznać to, że trzeba ją co roku odnawiać i nie rośnie dobrze w cieniu. Z kolei niewątpliwą zaletą wieloletniej łąki kwiatowej jest to, że odnawia się co roku, nie trzeba więc ponownie jej zasiewać wiosną. Niestety wymaga większej cierpliwości — kwiaty zakwitają dopiero w drugim sezonie.

Kiedy wysiewać łąkę kwietną?

Nasiona łąki kwietnej wysiewamy najczęściej wiosną, w marcu lub kwietniu. Wiele zależy od mieszanki nasion. Niektóre można wysiewać nawet w późniejszych miesiącach, są też specjalne mieszanki, które wysiewa się jesienią przy pierwszych przymrozkach. Jeśli tworzysz łąkę kwietną na większej przestrzeni, np. wzdłuż płotu lub na trawniku, potrzebne ci będą odpowiednie narzędzia. Przygotuj łopatę, grabie i widły. Potrzebujesz około 3 gramów nasion łąki kwietnej na każdy metr kwadratowy trawnika.

Jak założyć łąkę kwietną?

Żeby założyć łąkę kwietną, musisz najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Oczyść glebę dokładnie z pozostałości innych roślin, spulchnij ją widłami i wyrównaj grabiami. Potem możesz przystąpić do wysiewu własnej łąki z kwiatami. Wyrównaj powierzchnię wałem do trawników lub po prostu depcząc po niej. Teraz pora na podlanie łąki — strumień wody musi być rozproszony, uważaj, by nie tworzyły się kałuże. Po ok. 2 tygodniach nasiona powinny zacząć kiełkować, a po 6 będziesz cieszyć się pierwszymi kwiatami. Łąkę kwietną jednoroczną kosimy na koniec sezonu, wieloletnią dwukrotnie (pierwszy raz pod koniec czerwca), na wysokości ok. 10 cm.

Łąka kwietna na balkonie, w doniczce lub skrzynce

Wystarczy balkon lub parapet, donica lub skrzynka oraz słońce, by cieszyć się łąką kwietną w swoim miejskim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, by nie sadzić roślin w osłonkach, doniczki i skrzynki powinny mieć na dnie otwory. Wysyp dno keramzytem i uzupełnij przepuszczalną ziemią ogrodową. Na powierzchnię wysiej nasiona łąki kwietnej i uklep lekko ziemię, żeby wbić w nią nasiona. Nie wysiewaj nasion zbyt gęsto, bo rośliny będą się dusić i nie wyrosną gęsto i ładnie. Wystarczy 1 gram nasion na ok. 3 duże skrzynki balkonowe. Podlej wysiane nasiona rozproszoną woda z konewki. Nie przelewaj, ale pamiętaj, że łąki kwietne lubią lekko wilgotną ziemię i dużo słońca.

Źródła: laka.org.pl, panilaka.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: laka.org.pl, panilaka.pl

Pozostałe wiadomości

Silny wiatr, opady śniegu, a nawet burze - to wszystko może przynieść dziś mroźny front atmosferyczny z północy. Zjawiskom będzie towarzyszyć także mocny spadek temperatury. O szczegółach opowiadają synoptycy tvnmeteo.pl.

"Front zadziała jak taran"

"Front zadziała jak taran"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega z silnym wiatrem. Żółte alarmy obowiązują w kilkunastu województwach. Porywy mogą sięgać nawet 80 km/h. Sprawdź szczegóły

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW w kilkunastu województwach

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW w kilkunastu województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W sobotę nad ranem wystąpiły przymrozki, a na północy kraju pojawiły się opady śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy.

Powrót zimy. Śnieg w kwietniu

Powrót zimy. Śnieg w kwietniu

Źródło:
Kontakt24

Pogoda w najbliższym czasie mocno się zmieni. Chwilami może być wręcz niebezpiecznie. Sprawdź, na co się przygotować.

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 5.04 przyniesie prawdziwe załamanie pogody. Zrobi się znacznie chłodniej, miejscami termometry pokażą tylko kilka stopni Celsjusza. Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Utrudnieniem będzie także silny wiatr.

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"