Łąka kwietna może być ozdobą ogrodu, ale sprawdzi się też na balkonie lub w przestrzeni miejskiej. W zależności od tego, jakie nasiona zostaną wysiane, łąka kwietna może być wieloletnia lub jednoroczna. Łąki kwietne są ekologiczną alternatywą dla trawników: nie wymagają tak częstego koszenia i podlewania, a dodatkowo przyciągają pszczoły i motyle. Podpowiadamy, jak założyć łąkę kwietną, jakie rośliny wybrać i kiedy ją siać.
● Łąka kwietna to najczęściej mieszanka kwitnących chwastów polnych, przyciągających miododajne owady oraz motyle.
● Łąka wysiana zamiast trawnika, pomaga oszczędzać wodę i nie trzeba jej często kosić.
● Łąkę kwietną zazwyczaj wysiewa się wiosną, można ją założyć w ogrodzie, przy drodze czy w skrzynce balkonowej.
● Zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie łąki kwietne są łatwe w pielęgnacji, nie trzeba ich nawozić ani kosić tak często jak w przypadku trawników.
Łąka kwietna to modna alternatywa dla trawnika. Wymaga mniej pracy niż pielęgnacja trawników, a przy tym jest bardziej pożyteczna. Łąka kwiatowa jest naturalnym środowiskiem dla owadów, przyciąga motyle, trzmiele i miododajne pszczoły. Łąki kwietne są też bardziej ekologiczne od trawników — nie wymagają nawożenia, częstego podlewania ani koszenia. Nie bez znaczenia są też ich walory estetyczne, przez cały sezon cieszą kolorowymi kwiatami. Łąki kwietne można sadzić nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale też wzdłuż dróg, na miejskich przestrzeniach zielonych, a nawet w donicach i skrzynkach na balkonie. Wystarczą odpowiednie nasiona łąki kwietnej i minimum wiedzy i wysiłku, żeby cieszyć się polnymi kwiatami.
Jakie nasiona na łąkę kwietną?
Wybierając nasiona na łąkę kwietną, zwróć uwagę na skład mieszanki. Idealnie, jeśli będzie zawierać nasiona kwiatów kwitnących w różnych okresach, tak, by przez cały sezon łąka była kolorowa. Ważna jest też odpowiednia proporcja kwiatów do traw. Możesz wybierać spośród mieszanek zawierających same kwiaty łąkowe, większość traw i niewielki dodatek roślin kwitnących oraz takich, gdzie traw jest mniej niż kwiatów. Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać.
Łąki kwietne mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Na jednorocznej łące kwiatowej rosną polne chwasty, takie jak maki czy chabry, ale często też jednoroczne rośliny ozdobne. Mieszanki nasion wieloletnich łąk kwiatowych będą odpowiednie, jeśli nie chcesz co roku odnawiać siewu, jednak pamiętaj, że w przeciwieństwie do tych jednorocznych, łąki nie zakwitną w pierwszym roku. Możesz też wybrać mieszankę roślin jednorocznych i wieloletnich. Wybierając kwiaty na łąkę kwietną, zastanów się też, czy zależy ci na roślinach miododajnych, czy kwiatach, z których możesz robić bukiety.
Jakie kwiaty rosną na łące kwietnej?
Na łące kwietnej mogą rosnąć m.in.:
chabry, cykoria podróżnik, dziewanna, krwawnik pospolity, szałwia łąkowa, koniczyny, marchew, maki.
Łąka kwietna: jednoroczna czy wieloletnia?
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jednoroczna łąka szybko i obficie zakwita. Kwiaty kwitną przez cały sezon, a niektóre mieszanki nasion można wysiewać późno, nawet latem. Jednoroczne łąki kwietne idealnie nadają się też do zasiania na balkonie w donicy lub skrzynce. Za wadę jednorocznej łąki kwiatowej można uznać to, że trzeba ją co roku odnawiać i nie rośnie dobrze w cieniu. Z kolei niewątpliwą zaletą wieloletniej łąki kwiatowej jest to, że odnawia się co roku, nie trzeba więc ponownie jej zasiewać wiosną. Niestety wymaga większej cierpliwości — kwiaty zakwitają dopiero w drugim sezonie.
Kiedy wysiewać łąkę kwietną?
Nasiona łąki kwietnej wysiewamy najczęściej wiosną, w marcu lub kwietniu. Wiele zależy od mieszanki nasion. Niektóre można wysiewać nawet w późniejszych miesiącach, są też specjalne mieszanki, które wysiewa się jesienią przy pierwszych przymrozkach. Jeśli tworzysz łąkę kwietną na większej przestrzeni, np. wzdłuż płotu lub na trawniku, potrzebne ci będą odpowiednie narzędzia. Przygotuj łopatę, grabie i widły. Potrzebujesz około 3 gramów nasion łąki kwietnej na każdy metr kwadratowy trawnika.
Jak założyć łąkę kwietną?
Żeby założyć łąkę kwietną, musisz najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Oczyść glebę dokładnie z pozostałości innych roślin, spulchnij ją widłami i wyrównaj grabiami. Potem możesz przystąpić do wysiewu własnej łąki z kwiatami. Wyrównaj powierzchnię wałem do trawników lub po prostu depcząc po niej. Teraz pora na podlanie łąki — strumień wody musi być rozproszony, uważaj, by nie tworzyły się kałuże. Po ok. 2 tygodniach nasiona powinny zacząć kiełkować, a po 6 będziesz cieszyć się pierwszymi kwiatami. Łąkę kwietną jednoroczną kosimy na koniec sezonu, wieloletnią dwukrotnie (pierwszy raz pod koniec czerwca), na wysokości ok. 10 cm.
Łąka kwietna na balkonie, w doniczce lub skrzynce
Wystarczy balkon lub parapet, donica lub skrzynka oraz słońce, by cieszyć się łąką kwietną w swoim miejskim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, by nie sadzić roślin w osłonkach, doniczki i skrzynki powinny mieć na dnie otwory. Wysyp dno keramzytem i uzupełnij przepuszczalną ziemią ogrodową. Na powierzchnię wysiej nasiona łąki kwietnej i uklep lekko ziemię, żeby wbić w nią nasiona. Nie wysiewaj nasion zbyt gęsto, bo rośliny będą się dusić i nie wyrosną gęsto i ładnie. Wystarczy 1 gram nasion na ok. 3 duże skrzynki balkonowe. Podlej wysiane nasiona rozproszoną woda z konewki. Nie przelewaj, ale pamiętaj, że łąki kwietne lubią lekko wilgotną ziemię i dużo słońca.
Źródła: laka.org.pl, panilaka.pl
Źródło: laka.org.pl, panilaka.pl