Czym są komety i z czego się składają? Jak bada się ich strukturę?

Źródło:
nasa.gov. eso.org
Kometa ATLAS rozpadła się na kawałki
Kometa ATLAS rozpadła się na kawałki(NASA, ESA, STScI i D. Jewitt (UCLA))
wideo 2/6
Kometa ATLAS rozpadła się na kawałki(NASA, ESA, STScI i D. Jewitt (UCLA))

Komety to ciała niebieskie obserwowane i badane przez liczne stacje kosmiczne. Najbardziej znanym tego typu ciałem niebieskim jest 1P/Halley, który kilkanaście razy znalazł się w niewielkiej odległości od Ziemi. Komety są niezwykle interesującymi obiektami astronomicznymi.

Kometa jest ciałem niebieskim wyróżniającym się warkoczami, które można dostrzec z powierzchni Ziemi.Kometa wykazuje aktywność, kiedy przebywa w pobliżu gwiazdy, w wyniku czego wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka.Pierwszą odkrytą kometą jest 1P/Halley, która ostatnio widziana była 9 lutego 1986 roku.

Co to jest kometa?

Kometa to ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym i pojawiające się nieopodal gwiazdy centralnej. Wokół obiektu astronomicznego zaobserwować można gazową atmosferę, która zwiększa się pod wpływem promieni emitowanych przez Słońce. Jądro komety stanowią strumienie – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami. Pierwszy z ich zwrócony jest w przeciwnym kierunku do Słońca, co wynika z ruchów wiatru centralnej gwiazdy. Strukturę drugiego strumienia tworzą natomiast drobiny, których masa nie pozwala na zmianę kierunku ruchu na skutek oddziaływania promieniowania. 

Jak wygląda kometa?

Kiedy kometa zbliża się do układu planetarnego, części jądra składające się z lodu, zaczynają parować. Zjawisko to jest wynikiem intensywnego promieniowania Słońca. Gaz i pył wpływają natomiast na utworzenie zewnętrznej atmosfery, na którą oddziałuje ciśnienie oraz wiatr gwiazdy centralnej. Zjonizowany gaz porusza się po linii pola magnetycznego. Pył pozostaje natomiast na torze lotu komety, co skutkować może zakrzywieniem jego strumienia. Wielkość jądra szacowana jest w granicach 0,1 – 40 km, a średnica atmosfery – 50 – 250 km.

Badanie komet

Kometami ludzie interesują się od tysięcy lat. W starożytności panowało przekonanie, że komety zwiastują nieszczęście i nadejście trudnych czasów, a pojawienie się w 44 r. p.n.e. jasnej komety (C/-43 K1) powiązano z zabójstwem Juliusza Cezara, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Wielu starożytnych filozofów, w tym Arystoteles, przedstawiało swoje poglądy na temat komet.

Teorie Arystotelesa, choć kwestionowane m.in. przez Senekę Młodszego, były uznawane za wiarygodne aż do XVI wieku, kiedy to Mikołaj Kopernik ośmielił się podważyć obowiązujący w nauce pogląd greckiego filozofa. Przypuszczenia Kopernika potwierdził na podstawie obserwacji w 1577 roku duński astronom Tycho Brahe. Jego badania udowodniły, że komety znajdują się w przestrzeni pozaziemskiej, jednak nie wykazały, w jaki sposób się poruszają. Nad tą kwestią przez kilkadziesiąt lat debatowało wielu astronomów, a ostateczne rozstrzygnięcie sporów pojawiło się wraz z odkryciem przez Gottfrieda Kircha jasnej komety w listopadzie 1680 roku. Po kilkumiesięcznych obserwacjach stwierdzono, że tor komety jest parabolą ze Słońcem w ognisku. Z tym wynikiem zgodził się również Izaak Newton, który opisał zasady ruchu komet w swoim dziele „Principia Mathematica”.

Uczeń Newtona, Edmund Halley zaobserwował bardzo jasną kometę, która, jak się później okazało, pojawiała się na niebie co 76 lat. Późniejsi naukowcy przeanalizowali przekazy swoich poprzedników i odkryli, że wspominali o tej samej komecie, która najbliżej Ziemi (5,8 miliona km) znajdowała się w 837 roku. Na cześć Edmunda Halleya, który jako pierwszy przewidział powrót komety na rok 1759, została ona nazwana 1P/Halley.

Dzięki postępowi technologicznemu, w XX wieku badania nad kometami stały się bardziej intensywne i miarodajne. Sondy wysyłane z Ziemi, które były wyposażone w doskonałą aparaturę fotograficzną, pozwoliły stwierdzić, czym dokładnie są komety i jaka jest ich budowa.

W 2009 roku sonda NASA pobrała próbkę z komety Wild-2, a po przeprowadzeniu analiz stwierdzono, że w materiale tym znajduje się glicyna stanowiąca cenny dla życia aminokwas białkowy.

W 2014 roku sonda Rosetta przekazała pierwsze dane o stanie komety Czuriumow-Gierasimienko, która od 2004 roku była badana przez pojazd opadający Fila. Dzięki tym badaniom dowiedziano się, że jądro komety co sekundę uwalnia około 300 mililitrów wody, a sama kometa nie posiada własnego pola magnetycznego. 30 września 2016 roku Rosetta rozbiła się o powierzchnię komety.

Gdzie widać kometę?

Z powierzchni Ziemi można dostrzec warkocz i komę komety, jeśli obiekt ten skieruje się w stronę Słońca. Pył wpływa na rozproszenie światła, zjonizowany gaz świeci natomiast ze względu na wysoką temperaturę. Kiedy kometa znajduje się blisko Słońca, promieniowanie gwiazdy prowadzi do uwolnienia lotnych związków z jądra komety. W obrębie centralnej części obiektu zaobserwować można pozostałe związki organiczne tworzone przez czarne, węglowe łańcuchy.

Co to jest kometa Halleya?

1P/Halley została pierwszą odkrytą kometą obiegającą Słońce w czasie krótszym niż 200 lat. Obiekt ten, krążąc w obrębie US, przechodzi obok planet, dlatego jego trajektoria lotu może ulegać przeobrażeniom. Bliska odległość od Słońca komety powoduje emisję jądrową gazów i pyłów, dlatego masa komety regularnie się zmniejsza. Według obserwacji kometa Halleya traci 250 milionów ton swojej materii w trakcie każdego przelotu nieopodal centralnej gwiazdy.

Jak wygląda kometa Halleya?

1P/Halley wyróżnia się charakterystycznymi wzgórzami, dolinami oraz kraterami. Jej jądro ma wymiary 14,9 x 8,2 km. W 1986 roku zdecydowano się na wysłanie bezzałogowej sondy Giotto w celu ustalenia dokładnych właściwości komety Halleya. Statek wraz z innymi tego typu obiektami zaliczany był do Armady Halleya. Znalazł się on w odległości 596 km od 1P/Halley. Warto dodać, że Giotto stanowił pierwszy w historii obiekt międzyplanetarny skonstruowany przez ESA. Za pośrednictwem sondy Giotto wykonano zdjęcia jądra komety. 

Kometa HalleyaESA

Wśród innych cech charakterystycznych dla komety Halleya warto wymienić jądro składające się ze skał, lodu oraz części organicznej wykazującej dużą odporność na działanie promieni UV. Powierzchnia obiektu ma natomiast grubą, ciemną skorupę o nieznanym składzie chemicznym.

Kiedy pojawiła się kometa Halleya?

Według badań kometa Halleya przeszła przez peryhelium swojej orbity m.in.:

25 maja 240 r. p.n.e., 12 listopada 164 r. p.n.e., 6 sierpnia 87 r. p.n.e., 20 maja 760 r., 18 lipca 912 r., 9 czerwca 1456 r., 7 października 1607 r., 15 września 1682 r., 13 marca 1759 r., 16 listopada 1835 r., 20 kwietnia 1910 r., 9 lutego 1986 r.

20 maja 1910 roku kometa znalazła się w odległości 22 440 000 km od Ziemi, a obserwując ją, dało się zauważyć warkocz zlokalizowany na 120 stopni od gwiazdozbioru Byka do Orła. W tym samym roku do naszej planety zbliżyła się również Wielka Kometa Styczniowa.

W którym roku ponownie wróci kometa Halleya?

Zgodnie z analizami naukowców 1P/Halley znajdzie się poza swoim peryhelium w 2061 roku. Jej blask może osiągnąć wielkość -0,3 m (magnitudo - jednostka wielkości gwiazdowej).

Autorka/Autor:red.

Źródło: nasa.gov. eso.org

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu upału w czwartek zamknięte dla turystów zostały wszystkie stanowiska archeologiczne w Atenach. Nie można wejść do nich w godzinach, w których panuje najwyższa temperatura.

W Atenach zamknięto wszystkie obiekty archeologiczne

W Atenach zamknięto wszystkie obiekty archeologiczne

Źródło:
PAP

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl