Okres pomiędzy świętem Trzech Króli a wtorkiem przed Środą Popielcową nazywany jest karnawałem. To czas zabaw i balów przebierańców. Kiedy kończy się karnawał 2022? Kiedy wypadają ostatki w tym roku?
● Ostatnie dni przed wielkim postem to ostatki. ● Karnawał obchodzony jest w wielu krajach. Znane są między innymi karnawał wenecki i karnawał w Rio de Janeiro. ● Dopełnieniem stroju karnawałowego będzie malowanie twarzy.
Karnawał 2022 - kiedy wypadają ostatki?
Karnawał według tradycji chrześcijańskiej karnawał trwa od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową. Jest to czas zabawy, zimowych balów i zabaw. W Środę Popielcową zaczyna się wielki post i rozpoczyna się oczekiwanie na Wielkanoc.
Karnawał w 2022 roku trwa od czwartku 6 stycznia do wtorku 1 marca. W czasie karnawału - 2 lutego - ma miejsce również Święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane również świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to jedno z najstarszych świąt w Kościele. W tym dniu zwyczajowo kończy się czas śpiewania kolęd, a z domów wynoszone są choinki.
Ostatnie dni karnawału nazywane są obecnie ostatkami. Dawniej określano je też mięsopustem lub zapustami. Zaczynają się one w tłusty czwartek (ostatni czwartek przed wielkim postem), a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. Tłusty czwartek w 2022 roku wypada 24 lutego, ostatki - 2 marca.
W Polsce wyjątkowo hucznie świętowano zapusty między innymi w XVII wieku. Szlacheckie i magnackie stoły uginały się wtedy od jedzenia i picia. Uczty i zabawy trwały całe noce.
Karnawał na świecie
Karnawał to czas zabawy nie tylko w Polsce. Jednym z najbardziej znanych jest karnawał wenecki, czyli niezwykłe wydarzenie, które przyciąga wielu turystów. Znakiem rozpoznawczym karnawału weneckiego są maski, które przygotowywane są z gipsu lub porcelany. Mają one piękne, soczyste kolory i wspaniałe dodatki - pióra, koronki i wszystko, co twórcy maski przyjdzie do głowy. W Wenecji zobaczyć można również Lot Anioła, czyli zjazd na linach młodej wenecjanki z dzwonnicy znajdującej się na placu Świętego Marka.
Drugim znanym karnawałem jest karnawał w Rio de Janeiro. Jest to święto, w którym uczestniczą tłumy mieszkańców i turystów. Na ulicach miasta odbywają się przeróżne imprezy, bale i parady. Największymi paradami są parady szkół samby.
Za co się przebrać na imprezę karnawałową?
W Polsce obecnie czas karnawału to czas balów i różnego rodzaju imprez tematycznych. Dużą popularnością - nie tylko wśród dzieci - cieszą się bale przebierańców.
Wśród pomysłów na strój karnawałowy dla dorosłego dużą popularnością cieszą się między innymi biała kreacja Marilyn Monroe, kobieta kot, różni superbohaterowie, ale również zwierzęta czy postaci z bajek i filmów. Różnego rodzaju stroje znaleźć można w wypożyczalniach lub sklepach internetowych.
Strój karnawałowy dla dzieci najłatwiej jest wypożyczyć. Wśród dziewczynek popularne są księżniczki czy zwierzaki, ale również przedstawicielki różnych zawodów. Wśród chłopców pojawiają się propozycje przebrań za postaci z bajek, elfy, klauny czy piratów. Ciekawym uzupełnieniem przebrania będzie malowanie twarzy.
Imprezy tematyczne nie zawsze są łatwe do interpretacji. Impreza lata'50 - jak się ubrać? W tym przypadku ciekawym tropem będzie styl pin up girl, sukienki sweetheart line oraz rękawiczki.
Jak zrobić maskę karnawałową?
Aby zrobić maskę, wystarczy grubszy karton, farby, nożyczki, klej, cienki patyk, piórka, brokat i inne ozdoby oraz pistolet na klej. Wytnij z kartonu kształt maski z otworami na oczy. Następnie pomaluj maskę farbami na wybrane kolory i wzory. Teraz przyszedł czas na ozdabianie - przyklej pióra, wstążki, brokat, cekiny i co tylko przyjdzie ci do głowy. Na koniec do masy przyczep patyczek owinięty papierem lub krepiną. Gotowe.
Jak zrobić strój karnawałowy? Jeżeli potrafisz szyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przebranie wymyślić i uszyć w domu. Potrzebujesz do tego jedynie materiału i maszyny do szycia. A ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.
Źródło: PWN, dzieje.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock