Dlaczego rośliny mają kolce? Naukowcy poznali odpowiedź

Źródło:
PAP, CNN, Science
Przeciwciała alpak pomagają chronić rośliny
Przeciwciała alpak pomagają chronić roślinyKourelis et al. (2023) Science 379/6635
wideo 2/6
Biotechnologia

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców rzuciły nowe światło na to, w jaki sposób kolce wykształciły się u tak wielu roślin w ciągu milionów lat ewolucji. Jak się okazuje, odpowiedź znajduje się w ich DNA.

Pierwsze kolce u roślin pojawiły się około 400 milionów lat temu. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, co sprawiło, że tak różne gatunki, żyjące w odmiennych środowiskach i klimatach, wykształciły tę cechę.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Instytutu Badawczego ds. Zachowania i Poprawy Agroróżnorodności na Politechnice w Walencji (Hiszpania) oraz z Laboratorium Cold Spring Harbor w Nowym Jorku (USA). W projekt zaangażowanych było również 19 innych instytucji, m.in. z Francji, Kanady, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Szczegóły opublikowano kilka dni temu na łamach czasopisma "Science".

Geny "samotnego faceta"

W badaniu naukowcy wykorzystali m.in. techniki mapowania genomu i wyniki prowadzonych przez prawie dekadę eksperymentów z krzyżowaniem roślin. Stwierdzono, że za wykształcenie kolców i cierni u roślin odpowiadają geny z grupy nazwanej LOG (ang. LOnely Guy - "samotny facet") zawartych w ich DNA. Zdaniem ekspertów, biorą one udział w syntezie cytokinin (białek odgrywających kluczową rolę we wzroście i rozwoju roślin) i decydują o tworzeniu kolców.

To przełomowe odkrycie, które świadczy o tym, że kolce i ciernie u roślin nie pojawiły się od jednego, konkretnego gatunku. Wykształcenie się podobnej cechy u różnych, niezależnych od siebie okazów na przestrzeni lat nazywane jest ewolucją konwergentną.

Róża, odmiana z kolcamiShutterstock

Przełom w uprawie roślin?

Naukowcy postanowili pójść o krok dalej i za pomocą techniki edycji genów CRISPR/Cas usunęli kolce z kilku gatunków roślin dzikich i uprawnych. Dzięki temu udało im się wyhodować pozbawione kolców róże. Wcześniej taki okaz mógł być uzyskany jedynie poprzez krzyżowanie różnych gatunków. Badacze podkreślili, że chociaż kolce są skutecznym środkiem chroniącym łodygi i liście przed roślinożernymi zwierzętami, kolczaste gatunki są trudniejsze i droższe w uprawie.

- Wyeliminowanie kolców ułatwiłoby pielęgnację roślin i zbiór plonów oraz zmniejszyłoby ryzyko obrażeń u pracowników - powiedział dr Jaime Prohens, genetyk z Instytutu Ochrony i Poprawy Agrobioróżnorodności UPV, współautor badania. Dodał, że zastosowanie technik genetycznych zmniejszyłoby również koszty produkcji i zwiększyło przychody rolników. Zdaniem dr. Prohensa konsumenci również częściej sięgaliby po rośliny bez kolców, co przyniosłoby dodatkowe zyski.

Autorka/Autor:fw/dd

Źródło: PAP, CNN, Science

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami duża poprawa pogody. Do końca tygodnia tylko jeden dzień będzie deszczowy i burzowy. Razem ze słońcem wróci wysoka temperatura. W niektórych częściach kraju zrobi się upalnie.

Znów będzie gorąco. I to bardzo

Znów będzie gorąco. I to bardzo

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Na horyzoncie widać powrót burz. Z komunikatu wynika, że pierwszych ostrzeżeń możemy spodziewać się już w środę.

Powrót groźnych zjawisk. Gdzie spodziewać się ostrzeżeń

Powrót groźnych zjawisk. Gdzie spodziewać się ostrzeżeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pożar lasu spalił domy w kalifornijskim mieście San Bernardino. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na powierzchni 40 hektarów, obejmując swoim zasięgiem jedną z dzielnic. W walkę z żywiołem zaangażowali się mieszkańcy.

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Źródło:
LA Times

Włochy powołały we wtorek specjalnego komisarza do walki z rozprzestrzenianiem się kalinka błękitnego, zwanego także niebieskim krabem. Gatunek, który pojawił się kilka lat temu na Półwyspie Apenińskim, powoduje zagrożenie nie tylko dla lokalnego ekosystemu morskiego, ale także dla gospodarki całego kraju.

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Źródło:
Reuters

Gdzie jest burza? We wtorek 6.08 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im porywy wiatru dochodzące do 60 kilometrów na godzinę i słabe opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Tu wciąż słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Tu wciąż słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w pobliżu Budvy w Czarnogórze. We wtorkową noc strażacy walczyli z płomieniami w niedostępnym terenie, a w pobliskich miejscowościach rozstawione zostały kolejne załogi. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie nad popularnym kurortem

Płomienie nad popularnym kurortem

Źródło:
Vijesti, Kontakt 24

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zabłąkanego delfina, który pływał w ubiegłym tygodniu po największej rzece w Londynie. W poniedziałek służby odnalazły ciało martwego ssaka. Później zauważono także zwłoki innego delfina, którego wcześniej nie widziano.

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Źródło:
PAP, Sky News

Tornado przeszło w poniedziałek nad stanem Nowy Jork. Trąba wodna, która uformowała się nad wodami jeziora Erie, zeszła na ląd w mieście Buffalo. Silny wiatr spowodował uszkodzenia w centralnych dzielnicach, zrywając dachy z budynków i przewracając drzewa.

Rekordowe tornado zrywało dachy i przewracało drzewa

Rekordowe tornado zrywało dachy i przewracało drzewa

Źródło:
Reuters, USA Today

Co najmniej pięć osób zginęło na skutek uderzenia huraganu Debby w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Żywioł niezwykle powoli przesuwa się nad południowo-wschodnią częścią kraju, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu i potencjalnie katastrofalne powodzie.

Debby kroczy wolniej niż człowiek. Niesie śmiertelne zagrożenie

Debby kroczy wolniej niż człowiek. Niesie śmiertelne zagrożenie

Źródło:
CNN, Reuters, NHC

Kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie", angażującej Polaków do poszukiwań tych pajęczaków, poinformowali, że do tej pory pajęczaki znalezione zostały w trzech miejscach w naszym kraju. Wiedza na temat ich obecności jest istotna, ponieważ mogą przenosić one wiele chorobotwórczych wirusów i bakterii.

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 06.08 przyniesie chmury, ale mało opadów. Te pojawią się jedynie na wschodzie kraju. Będzie ciepło, na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 06.08. Sporo chmur i deszcz w części kraju

Pogoda na dziś - wtorek 06.08. Sporo chmur i deszcz w części kraju

Źródło:
tvnmeto.pl

Miniony lipiec w Grecji był najgorętszym od 1960 roku - podało Obserwatorium Narodowe w Atenach. To kolejny z rzędu rekordowy ciepły miesiąc w tym kraju.

Historyczny lipiec w Grecji

Historyczny lipiec w Grecji

Źródło:
PAP, phys.org

Najgorętsza pogoda czeka nas w połowie miesiąca. Jak duże czekają nas upały? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalna susza dotyka środkowe regiony Brazylii. W ponad 140 gminach wprowadzono stan wyjątkowy. W niektórych woda dostarczana jest za pomocą beczkowozów.

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

Źródło:
PAP, AP

A23a, największa na świecie góra lodowa, znalazła się w pułapce. Gigantyczna bryła została uwięziona przez kolumnę Taylora - zjawisko, do którego dochodzi w bardzo określonych warunkach. Dla A23a może to być jednak szczęśliwy zbieg okoliczności.

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Blok lodu spadł na alpinistów w rejonie Mont Blanc. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Do oderwania się lodu najprawdopodobniej doszło z przyczyn naturalnych.

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Źródło:
Reuters, RJB

Liście na drzewach pod wpływem całonocnego, sztucznego oświetlenia mogą stawać się twardsze, a przez to niejadalne dla owadów - wynika z najnowszych badań naukowców. Zdaniem ekspertów, ten niekorzystny proces może stwarzać zagrożenie dla ekosystemu i bioróżnorodności.

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Źródło:
The Guardian, Frontiers in Plant Science

Ulewy nawiedziły w niedzielę stolicę Danii. Pod wodą znalazła się część ważnych ciągów komunikacyjnych Kopenhagi, powodując wielogodzinne utrudnienia. Według meteorologów wczoraj miejscami spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj pada przez pół miesiąca.

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Źródło:
dr.dk, vejr.tv2.dk

Nagranie rzadkiej sceny ze świata przyrody, dostaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim, jak grupa wilków spotyka w lesie dzika bez nogi. - Widząc jego determinację we własnej obronie wiedziały, że nie warto ryzykować - stwierdził autor filmu.

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

Źródło:
Kontakt 24

Piorun uderzył w sobotę na plaży w miejscowości Alba Adriatica we włoskim regionie Abruzja. Trzy kobiety odniosły obrażenia, w tym dwie ciężkie. Jedna z nich była reanimowana ma miejscu.

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Źródło:
PAP, ANSA, La Repubblica

Silny wiatr porwał dmuchaniec pełen bawiących się na nim dzieci w amerykańskim stanie Maryland. Jednego dziecko zginęło, a drugie zostało ranne.

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Wiatr porwał dmuchany zamek pełen dzieci. Jedno nie przeżyło

Źródło:
PAP, BBC, Charles County Maryland

Ulewy spowodowały zapadnięcie się drogi w Meksyku. Dziura w ziemi była głęboka na dwa metry. Jak podały lokalne media, gwałtowne opady rozerwały biegnącą pod jezdnią kanalizację burzową, powodując zapadlisko.

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Źródło:
Reuters, El Sol de Morelia

W Queensland w Australii trwają poszukiwania mężczyzny, którego miał zaatakować krokodyl. Mężczyzna łowił ryby w jednej z rzek.

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

Źródło:
ABC News

Dwa delfiny zostały zauważone w rejonie Zatoki Gdańskiej w ostatnich dniach. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na nagraniu. Widać na nim zwierzęta pływające tuż obok statku. Eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego potwierdzili, że były to delfiny zwyczajne, które w Bałtyku naturalnie nie występują.

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Osuwiska sparaliżowały część chińskiej prowincji Syczuan. W regionie doszło do ulewnych opadów deszczu, które spowodowały zejście lawin błotnych na obszarach miejskich oraz drogach. Zginęły co najmniej dwie osoby, 17 jest zaginionych.

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Masy błota zepchnęły samochody z autostrady

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a naukowcy odkryli czarną dziurę o średniej masie. Znajduje się ona wewnątrz Omega Centauri, największej gromady kulistej na niebie - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Źródło:
PAP, ESA

W ostatnich dniach w Indiach u podnóża Himalajów doszło do powodzi - tysiące osób zostało uwięzionych w nieprzychylnym górskim terenie. Monsunowe deszcze nawiedzają ten kraj od kilku tygodni, zginęło na ich skutek wiele osób. Naukowcy twierdzą, że za niszczycielskie ulewy odpowiadają rzeki atmosferyczne, zwane też "latającymi".

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

"Latające rzeki" przyniosły śmierć setkom ludzi

Źródło:
PAP, Reuters, BBC