Biedronka azjatycka - charakterystyka, inwazja biedronek w domu

Źródło:
Lasy Państwowe, Instytut Ochrony Przyrody PAN
Wydzielina biedronek może uczulać
Wydzielina biedronek może uczulaćtvn24
wideo 2/9
Wydzielina biedronek może uczulaćtvn24

Obsiadają elewacje budynków i próbują dostać się do mieszkań i domów - wygląda to jak inwazja. Biedronki azjatyckie jesienią szukają miejsca do zimowania. Podpowiadamy, jak odróżnić biedronkę azjatycką od siedmiokropki. Sprawdź, jak pozbyć się tego gatunku inwazyjnego z domu.

● Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który pierwszy raz stwierdzono w Polsce w 2006 roku. ● Jesienią biedronki azjatyckie masowo próbują dostać się do budynków. ● Nie należy dotykać biedronek azjatyckich. W odruchu obronnym wydzielają żółtą substancję, której bardzo trudno jest się pozbyć.

Biedronki azjatyckie

Biedronka azjatycka określana jest czasami jako „chińska biedronka”, „pomarańczowa biedronka” lub „arlekin”. Wszystkie te nazwy są całkiem zasłużone. Gatunek ten pochodzi ze środkowej i wschodniej Azji. Jego kolor to najczęściej odcień żółci lub pomarańczu. Natomiast „arlekin” czy „harlekin” to spolszczenie angielskiej nazwy tego gatunku - Harlequin ladybird.

Biedronki azjatyckie są duże - ich owalne ciało osiąga od 5 do 8 milimetrów długości i od 4 do 6 milimetrów szerokości. Ich ubarwienie jest bardzo różnorodne - najczęściej pomarańczowe z czarnymi kropkami, ale zauważyć można również osobniki czarne z czerwonymi lub pomarańczowymi kropkami.

Biedronka azjatycka a biedronka siedmiokropka Lasy Państwowe

Larwa biedronki azjatyckiej ma około dwóch milimetrów. Po czterech linieniach staje się poczwarką. Larwy polują na niewielkie owady. Dorosłe osobniki żywią się zwykle mszycami, ale również innymi bezkręgowcami.

Biedronka azjatycka a polska

Ile kropek ma biedronka azjatycka? Może ich nie mieć w ogóle, ale może mieć ich nawet 23. Zdarzają się więc azjatyckie biedronki bez kropek. Najczęściej jednak biedronka azjatycka ma kilkanaście kropek. Biedronka siedmiokropka (czyli najpopularniejszy w Polsce gatunek biedronki) ma - jak sama nazwa wskazuje - siedem kropek, po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną.

Czym różni się biedronka azjatycka od zwykłej? 

Biedronka azjatycka ma na przedpleczu czarny rysunek, który kształtem przypomina literę M. Zwykła biedronka ma na czarnym przedpleczu dwie jasne plamy.

Biedronki azjatyckie są żółte, pomarańczowe, czerwone lub czarne. Biedronki siedmiokropki są czerwone i błyszczące.

Biedronki azjatyckie to gatunek bardzo inwazyjnyLasy Państwowe

Inwazja biedronek azjatyckich

Ze względu na upodobania żywieniowe biedronki azjatyckiej była ona od lat 60. XX wieku wykorzystywana do zwalczania szkodników na europejskich polach. Początkowo sprowadzono ją na Ukrainę i do Białorusi. W 1982 roku trafiła do Francji. W Polsce obecność tego gatunku stwierdzono pierwszy raz w 2006 roku w Wielkopolsce. Biedronka szybko zadomowiła się w Polsce. W 2010 roku stwierdzono ją w Bieszczadach, od tego czasu mówi się, że jest już obecna w całej Polsce. Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym.

Inwazja biedronek - skutki

Plaga biedronek azjatyckich może być problemem z punktu widzenia rodzimej biedronki. Pomarańczowe biedronki są konkurencją dla siedmiokropki pod względem pokarmowym, wyjadają mszyce. Biedronka azjatycka nie gardzi również jajami, larwami i poczwarkami innych biedronkowatych. Jest też gospodarzem pasożytów i grzybów, które mogą atakować polskie biedronki.

Biedronka azjatyckaShutterstock

Kiedy biedronki azjatyckie nie mają dostępu do pożywienia w postaci mszyc, mogą wyrządzać szkody w uprawach owoców - sadach czy winnicach.

Biedronki w domu

Mimo tego, że biedronki azjatyckie niewątpliwie pożytecznie, bo zajadają się mszycami, ich obecność z punktu widzenia ludzi może być uciążliwa. Jesienią i zimą zobaczyć można bowiem całe grupy (nazywane agregacjami) biedronek azjatyckich, które siedzą na oknach i ścianach budynków. Kiedy wchodzą do domów, brudzą ściany, meble czy ubrania. Jest to spowodowane ich wydzieliną obronną. Takie plamy szczególnie z ubrań jest dość trudno usunąć.

Ugryzienie biedronki

Czy biedronki gryzą? Tak, biedronki azjatyckie są skłonne do zadawania ukąszeń ludziom. Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywoływać reakcje uczuleniowe. 

Czy biedronka azjatycka jest groźna? - Nie można powiedzieć, że biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, wydzielają substancje zawierające związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W październiku, kiedy owady zbierają się w skupiska na zimowanie, stężenia tych substancji są większe - tłumaczył w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Karol Szawaryn, entomolog z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem eksperta, czasem zdarza się, że biedronka może ugryźć człowieka, ale "nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia".

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Objawami ukąszenia jest swędzenie i zaczerwienienie. Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Jeżeli dojdzie do poważnej reakcji uczuleniowej, należy skontaktować się z lekarzem.

Wydzielana przez biedronkę żółta hemolimfa w zetknięciu ze skórą może wywołać reakcje alergiczne, wysypkę czy zapalenie spojówek. Z tego powodu nie należy ich dotykać. Substancję, która zostanie na rękach, łatwo można przenieść do oczu.

Biedronka azjatycka - zwalczanie

Zwalczanie biedronek najlepiej zacząć od prewencji. Sprawdź, czy w budynku nie ma nieszczelności w okolicy okien, drzwi i dachu. Możesz również zamontować dobrze dopasowaną moskitierę, która może zmniejszyć liczbę biedronek, którym uda się dostać do wnętrza.

Jak pozbyć się biedronek? Najprościej jest usunąć biedronki za pomocą odkurzacza, który wciągnie ich każdą liczbę. Jeżeli biedronki pojawią się na przykład na strychu, polecaną metodą do walki z nimi są lampy owadobójcze (na przykład lampy emitujące promieniowanie UV). Dostępne są też pułapki na biedronki azjatyckie, które montuje się w oknach. Mają one specjalne lepy. W sklepach kupić możesz również specjalne preparaty na biedronki azjatyckie - dostępne są między innymi spraye.

Co odstrasza biedronki? Domowe sposoby na biedronki azjatyckie to między innymi olejki eteryczne o zapachu pomarańczy, kamfory czy mentolu. Możesz też przy oknach wyłożyć skórki pomarańczy - biedronki nie lubią zapachu cytrusów.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło:  Lasy Państwowe, Instytut Ochrony Przyrody PAN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W prawie całym kraju czeka nas powrót upałów - gorąco nie obejmie tylko krańców Polski. Skwarowi towarzyszyć mają także burze.

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Źródło:
IMGW

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda we wtorek 25.06 będzie dopisywać w całej Polsce. Termometry pokażą od 23 do 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters