Biedronka azjatycka - charakterystyka, inwazja biedronek w domu

Źródło:
Lasy Państwowe, Instytut Ochrony Przyrody PAN
Wydzielina biedronek może uczulać
Wydzielina biedronek może uczulaćtvn24
wideo 2/9
Wydzielina biedronek może uczulaćtvn24

Obsiadają elewacje budynków i próbują dostać się do mieszkań i domów - wygląda to jak inwazja. Biedronki azjatyckie jesienią szukają miejsca do zimowania. Podpowiadamy, jak odróżnić biedronkę azjatycką od siedmiokropki. Sprawdź, jak pozbyć się tego gatunku inwazyjnego z domu.

● Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który pierwszy raz stwierdzono w Polsce w 2006 roku. ● Jesienią biedronki azjatyckie masowo próbują dostać się do budynków. ● Nie należy dotykać biedronek azjatyckich. W odruchu obronnym wydzielają żółtą substancję, której bardzo trudno jest się pozbyć.

Biedronki azjatyckie

Biedronka azjatycka określana jest czasami jako „chińska biedronka”, „pomarańczowa biedronka” lub „arlekin”. Wszystkie te nazwy są całkiem zasłużone. Gatunek ten pochodzi ze środkowej i wschodniej Azji. Jego kolor to najczęściej odcień żółci lub pomarańczu. Natomiast „arlekin” czy „harlekin” to spolszczenie angielskiej nazwy tego gatunku - Harlequin ladybird.

Biedronki azjatyckie są duże - ich owalne ciało osiąga od 5 do 8 milimetrów długości i od 4 do 6 milimetrów szerokości. Ich ubarwienie jest bardzo różnorodne - najczęściej pomarańczowe z czarnymi kropkami, ale zauważyć można również osobniki czarne z czerwonymi lub pomarańczowymi kropkami.

Biedronka azjatycka a biedronka siedmiokropka Lasy Państwowe

Larwa biedronki azjatyckiej ma około dwóch milimetrów. Po czterech linieniach staje się poczwarką. Larwy polują na niewielkie owady. Dorosłe osobniki żywią się zwykle mszycami, ale również innymi bezkręgowcami.

Biedronka azjatycka a polska

Ile kropek ma biedronka azjatycka? Może ich nie mieć w ogóle, ale może mieć ich nawet 23. Zdarzają się więc azjatyckie biedronki bez kropek. Najczęściej jednak biedronka azjatycka ma kilkanaście kropek. Biedronka siedmiokropka (czyli najpopularniejszy w Polsce gatunek biedronki) ma - jak sama nazwa wskazuje - siedem kropek, po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną.

Czym różni się biedronka azjatycka od zwykłej? 

Biedronka azjatycka ma na przedpleczu czarny rysunek, który kształtem przypomina literę M. Zwykła biedronka ma na czarnym przedpleczu dwie jasne plamy.

Biedronki azjatyckie są żółte, pomarańczowe, czerwone lub czarne. Biedronki siedmiokropki są czerwone i błyszczące.

Biedronki azjatyckie to gatunek bardzo inwazyjnyLasy Państwowe

Inwazja biedronek azjatyckich

Ze względu na upodobania żywieniowe biedronki azjatyckiej była ona od lat 60. XX wieku wykorzystywana do zwalczania szkodników na europejskich polach. Początkowo sprowadzono ją na Ukrainę i do Białorusi. W 1982 roku trafiła do Francji. W Polsce obecność tego gatunku stwierdzono pierwszy raz w 2006 roku w Wielkopolsce. Biedronka szybko zadomowiła się w Polsce. W 2010 roku stwierdzono ją w Bieszczadach, od tego czasu mówi się, że jest już obecna w całej Polsce. Biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym.

Inwazja biedronek - skutki

Plaga biedronek azjatyckich może być problemem z punktu widzenia rodzimej biedronki. Pomarańczowe biedronki są konkurencją dla siedmiokropki pod względem pokarmowym, wyjadają mszyce. Biedronka azjatycka nie gardzi również jajami, larwami i poczwarkami innych biedronkowatych. Jest też gospodarzem pasożytów i grzybów, które mogą atakować polskie biedronki.

Biedronka azjatyckaShutterstock

Kiedy biedronki azjatyckie nie mają dostępu do pożywienia w postaci mszyc, mogą wyrządzać szkody w uprawach owoców - sadach czy winnicach.

Biedronki w domu

Mimo tego, że biedronki azjatyckie niewątpliwie pożytecznie, bo zajadają się mszycami, ich obecność z punktu widzenia ludzi może być uciążliwa. Jesienią i zimą zobaczyć można bowiem całe grupy (nazywane agregacjami) biedronek azjatyckich, które siedzą na oknach i ścianach budynków. Kiedy wchodzą do domów, brudzą ściany, meble czy ubrania. Jest to spowodowane ich wydzieliną obronną. Takie plamy szczególnie z ubrań jest dość trudno usunąć.

Ugryzienie biedronki

Czy biedronki gryzą? Tak, biedronki azjatyckie są skłonne do zadawania ukąszeń ludziom. Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywoływać reakcje uczuleniowe. 

Czy biedronka azjatycka jest groźna? - Nie można powiedzieć, że biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, wydzielają substancje zawierające związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W październiku, kiedy owady zbierają się w skupiska na zimowanie, stężenia tych substancji są większe - tłumaczył w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Karol Szawaryn, entomolog z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem eksperta, czasem zdarza się, że biedronka może ugryźć człowieka, ale "nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia".

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Objawami ukąszenia jest swędzenie i zaczerwienienie. Jak leczyć ugryzienie biedronki azjatyckiej? Jeżeli dojdzie do poważnej reakcji uczuleniowej, należy skontaktować się z lekarzem.

Wydzielana przez biedronkę żółta hemolimfa w zetknięciu ze skórą może wywołać reakcje alergiczne, wysypkę czy zapalenie spojówek. Z tego powodu nie należy ich dotykać. Substancję, która zostanie na rękach, łatwo można przenieść do oczu.

Biedronka azjatycka - zwalczanie

Zwalczanie biedronek najlepiej zacząć od prewencji. Sprawdź, czy w budynku nie ma nieszczelności w okolicy okien, drzwi i dachu. Możesz również zamontować dobrze dopasowaną moskitierę, która może zmniejszyć liczbę biedronek, którym uda się dostać do wnętrza.

Jak pozbyć się biedronek? Najprościej jest usunąć biedronki za pomocą odkurzacza, który wciągnie ich każdą liczbę. Jeżeli biedronki pojawią się na przykład na strychu, polecaną metodą do walki z nimi są lampy owadobójcze (na przykład lampy emitujące promieniowanie UV). Dostępne są też pułapki na biedronki azjatyckie, które montuje się w oknach. Mają one specjalne lepy. W sklepach kupić możesz również specjalne preparaty na biedronki azjatyckie - dostępne są między innymi spraye.

Co odstrasza biedronki? Domowe sposoby na biedronki azjatyckie to między innymi olejki eteryczne o zapachu pomarańczy, kamfory czy mentolu. Możesz też przy oknach wyłożyć skórki pomarańczy - biedronki nie lubią zapachu cytrusów.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło:  Lasy Państwowe, Instytut Ochrony Przyrody PAN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, dosyć ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze. Nie żyją dwie osoby. Służby ratowały ludzi uwięzionych w domach. W mieście Limpio 70 procent miasta zostało zalane.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach nadal jest zimowa. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są częściowo niekorzystne. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl