Informacje
 • Strzegom miastem rzeźbiarzy. Niepowtarzalna forma, nowatorskie spojrzenie

  24-06-2018 16:21 Strzegom zaprasza

  Miasto rzeźb

  TVN Meteo

  Podczas Święta Granitu Strzegomskiego w Strzegomiu odbywa się między innymi bieg Strzegomska Dwunastka. Nie jest to jednak jedyna atrakcja tego niezwykłego wydarzenia.

  - Jest bardzo trudny, ponieważ prowadzi po wzgórzach strzegomskich. Jest to już siódma edycja tego biegu. Mamy coraz większe zapotrzebowanie. Zainteresowanie jest coraz większe. Ruch to najtańsze lekarstwo świata - podkreśla Jan Chmura, uczestnik biegu.

  Pierwszy odcinek jest 6-kilometrowy, ale jest też odcinek 12-kilometrowy. - Jest to odcinek bardzo trudny. Będzie mocna weryfikacja przygotowania motorycznego. Jest tam bardzo długi, parokilometrowy podbieg. Tam osoby, które będą nieodpowiednio przygotowane, będą przeżywały kryzysy - tłumaczy Chmura.

  - Nasze przykłady pokazują, że można biegać absolutnie w każdym wieku. Ja mam prawie 70 lat i mam też określone sukcesy za sobą. Więc zachęcam do biegania bez względu na to, ile mamy lat. Nigdy nie jest za późno na tę formę ruchu - podkreśla Jan Chmura.

  Na rynku w Strzegomiu odbywają się również warsztaty kamieniarskie polsko-czeskie.

  - To są warsztaty, w których młodzi adepci pokazują, co można zrobić z kamienia. Jakie można zrobić elementy. Mamy takie powiedzenie, że nie ma złego kamienia, jest tylko kamień źle zastosowany. Albo kamień, który został obrabiany złymi narzędziami. Akurat tutaj mamy miękki kamień - wapień, który bardzo dobrze nadaje się do ręcznej obróbki. To jest jeden z najstarszych, może nawet najstarszy kamień, który w Polsce był obrabiany na potrzeby rzeźb, wystroju wnętrz - tłumaczy Jacek Major, wiceprezes fundacji "Bazalt", szef Klastra Kamieniarskiego.

  A czym jest sam Klaster Kamieniarski?

  - Są to firmy działające w naszej branży plus otoczenie biznesu, czyli organizacje, które wspierają tę branżę, a także uczelnie, samorządy, generalnie wszyscy, którzy chcieliby pomóc branży kamieniarskiej - tłumaczył Major.

  Strzegom nazywany jest "Granitowym Sercem Polski". Dobrem naturalnym gminy jest granit. Wydobycie, obróbka, przeróbka granitu i produkcja wszelkiego rodzaju wyrobów kamiennych osiągnęły tu standardy światowe, a firmy zajmują wysokie lokaty w ogólnopolskim rankingu.

  W gminie tworzą też lokalni rzeźbiarze. w Strzegomiu powstają niezwykłe rzeczy z kamienia, które przyciągają uwagę swoją niepowtarzalną formą, nowatorskim spojrzeniem na możliwości kamienia i ekspresją wyrazu.

  - Strzegom generalnie żyje z kamienia. Żyje nie tylko tak fizycznie, ale także duchowo. Dlatego odbywają się u nas plenery rzeźbiarskie w systemie dwuletnim. W tym roku po raz siódmy przyjadą do Strzegomia wybitni rzeźbiarze, którzy będą tu tworzyć ogromne formy w strzegomskim granicie - tłumaczy Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora strzegomskiego centrum kultury.

  - Jest to trudny materiał, dlatego, że on jest bardzo twardy i jest niewdzięczny w obróbce. Nie zawsze układa się tak, jakby artysta chciał. Nowoczesne technologie pozwalają ten granit formować w dowolne formy - podkreśla. Plener kończy się wystawą na strzegomskim rynku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....