Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom.
Co warto wiedzieć o alergii?
Kiedy organizm fałszywie odczytuje nieszkodliwe substancje jako zagrożenie i zaczyna się przed nimi bronić, produkując przeciwciała, wówczas można mówić o wystąpieniu alergii. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergeny objawia się w różny sposób - od łagodnych dolegliwości skórnych, kataru lub zaczerwienionych oczu, po znacznie poważniejsze jak wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić zagrożenie dla życia.
Choć medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, to jednak nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest konkretną przyczyną wystąpienia alergii u danej osoby. Wskazuje się, że mogą za to odpowiadać różne czynniki m.in. geny, częsty kontakt z silnie alergizującymi substancjami, zanieczyszczenie powietrza, ale również powszechna sterylność.
Wyróżnia się kilka rodzajów alergii:
pokarmowa – występuje po spożyciu określonych produktów. Najczęstszymi alergenami są: mleko, jaja, soja, orzeszki ziemne, owoce morza, pszenica czy ryby.
wziewna – jest wynikiem wdychania alergenów takich, jak: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni czy łupieżu zwierzęcego.
kontaktowa – następuje po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenami takimi, jak: nikiel, substancje chemiczne w detergentach, składniki kosmetyków czy lateks.
na jad owadów - dotyczy osób uczulonych na substancje zawarte w jadzie np. pszczoły, osy, szerszenia.
na leki - reakcja na substancje czynne zawarte w m.in. antybiotykach, lekach przeciwbólowych czy środkach znieczulających.
Czy to alergia, czy przeziębienie?
Alergia i przeziębienie to dwa różne schorzenia, choć mogą powodować podobne objawy, jak katar czy kaszel.
Przeziębienie to infekcja wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe, a zwłaszcza nos i gardło. Jest to łagodna choroba, ale może powodować spory dyskomfort.2 Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Mogą wystąpić: wodnisty katar, ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zmęczenie i apatia.
W przypadku przeziębienia stosuje się leczenie objawowe i podaje m.in. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, krople do nosa, syropy na kaszel. Zalecane są również inhalacje, odpoczynek i nawadnianie organizmu.
Z kolei, jeśli mamy do czynienia z alergią, przede wszystkim wziewną, mogą wystąpić takie symptomy, jak: częste kichanie, łzawienie oczu, wodnisty katar, uczucie „zatkanego nosa”, suchy kaszel. Z reguły nie pojawia się gorączka czy ostry, długotrwały ból gardła, jak podczas przeziębienia.
Warto pamiętać, że to lekarz na podstawie wywiadu i oceny objawów postawi odpowiednią diagnozę i wskaże, czy pacjent zmaga się z przeziębieniem, czy z alergią. Może również zlecić dodatkowe badania.
Objawy różnych rodzajów alergii
Wystąpienie reakcji alergicznej pokarmowej objawia się najczęściej bólem brzucha, wymiotami, biegunką, obrzękiem warg, języka. Mogą wystąpić również duszności czy kaszel. Z kolei najbardziej charakterystycznymi objawami alergii wziewnej są: nawracający katar, kichanie, zapalenie spojówek, opuchnięte oczy, suchy kaszel, swędzące zmiany skórne.
Dla alergii kontaktowej charakterystyczne symptomy to rumień, swędzenie, łuszczenie skóry, pęcherze, opuchlizna w miejscu kontaktu z alergenem. Uczulenie na jad owadów objawia się m.in. miejscowym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem czy pokrzywką. Alergię na leki można rozpoznać po wystąpieniu problemów z oddychaniem, ale też, gdy pojawi się pokrzywka, wysypka, obrzęk na twarzy, biegunka, wymioty.
Najsilniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Należy wówczas natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc medyczną.
Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii?
Jeśli pojawią się symptomy alergii, skonsultuj się z lekarzem, który oceni sytuację i wskaże właściwą formę leczenia. Można sięgnąć także po produkty, które łagodzą objawy, m.in. leki przeciwhistaminowe czy tabletki przeciwbólowe.
Pomoże również OtriAllergy Control – lek od producentów marki Otrivin. To flutykazon (lek przeciwzapalny) w sprayu, który jest dostępny bez recepty. Działa na nosowe objawy alergii, a także te związane z oczami.
Osoby, które borykają się z alergią wziewną, powinny działać profilaktycznie i przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. W czasie wysokiego stężenia pyłków warto zrezygnować z długich spacerów, unikać prac w ogrodzie, spać przy zamkniętych oknach, a także brać prysznic po przyjściu do domu i zmienić ubranie, aby usunąć pyłki, które osiadły podczas pobytu na zewnątrz.
Źródła:
Co warto wiedzieć o alergii
Przeziębienie czy alergia
Objawy alergii
Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii
PM-PL-OTRI-25-00096
Źródło: Otrivin
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock