Alergia
Partner serwisu

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin
Jak odróżnić alergię od przeziębienia?Shutterstock

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Co warto wiedzieć o alergii? 

Kiedy organizm fałszywie odczytuje nieszkodliwe substancje jako zagrożenie i zaczyna się przed nimi bronić, produkując przeciwciała, wówczas można mówić o wystąpieniu alergii. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergeny objawia się w różny sposób - od łagodnych dolegliwości skórnych, kataru lub zaczerwienionych oczu, po znacznie poważniejsze jak wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić zagrożenie dla życia. 

Choć medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, to jednak nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest konkretną przyczyną wystąpienia alergii u danej osoby. Wskazuje się, że mogą za to odpowiadać różne czynniki m.in. geny, częsty kontakt z silnie alergizującymi substancjami, zanieczyszczenie powietrza, ale również powszechna sterylność. 

Wyróżnia się kilka rodzajów alergii: 

pokarmowa – występuje po spożyciu określonych produktów. Najczęstszymi alergenami są: mleko, jaja, soja, orzeszki ziemne, owoce morza, pszenica czy ryby.  

wziewna – jest wynikiem wdychania alergenów takich, jak: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni czy łupieżu zwierzęcego. 

kontaktowa – następuje po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenami takimi, jak: nikiel, substancje chemiczne w detergentach, składniki kosmetyków czy lateks.  

na jad owadów - dotyczy osób uczulonych na substancje zawarte w jadzie np. pszczoły, osy, szerszenia. 

na leki - reakcja na substancje czynne zawarte w m.in. antybiotykach, lekach przeciwbólowych czy środkach znieczulających.  

Czy to alergia, czy przeziębienie? 

Alergia i przeziębienie to dwa różne schorzenia, choć mogą powodować podobne objawy, jak katar czy kaszel.  

Przeziębienie to infekcja wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe, a zwłaszcza nos i gardło. Jest to łagodna choroba, ale może powodować spory dyskomfort.2 Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Mogą wystąpić: wodnisty katar, ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zmęczenie i apatia.  

W przypadku przeziębienia stosuje się leczenie objawowe i podaje m.in. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, krople do nosa, syropy na kaszel. Zalecane są również inhalacje, odpoczynek i nawadnianie organizmu.  

Z kolei, jeśli mamy do czynienia z alergią, przede wszystkim wziewną, mogą wystąpić takie symptomy, jak: częste kichanie, łzawienie oczu, wodnisty katar, uczucie „zatkanego nosa”, suchy kaszel. Z reguły nie pojawia się gorączka czy ostry, długotrwały ból gardła, jak podczas przeziębienia.  

Warto pamiętać, że to lekarz na podstawie wywiadu i oceny objawów postawi odpowiednią diagnozę i wskaże, czy pacjent zmaga się z przeziębieniem, czy z alergią. Może również zlecić dodatkowe badania.  

Objawy różnych rodzajów alergii  

Wystąpienie reakcji alergicznej pokarmowej objawia się najczęściej bólem brzucha, wymiotami, biegunką, obrzękiem warg, języka. Mogą wystąpić również duszności czy kaszel. Z kolei najbardziej charakterystycznymi objawami alergii wziewnej są: nawracający katar, kichanie, zapalenie spojówek, opuchnięte oczy, suchy kaszel, swędzące zmiany skórne.  

Dla alergii kontaktowej charakterystyczne symptomy to rumień, swędzenie, łuszczenie skóry, pęcherze, opuchlizna w miejscu kontaktu z alergenem. Uczulenie na jad owadów objawia się m.in. miejscowym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem czy pokrzywką. Alergię na leki można rozpoznać po wystąpieniu problemów z oddychaniem, ale też, gdy pojawi się pokrzywka, wysypka, obrzęk na twarzy, biegunka, wymioty.   

Najsilniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Należy wówczas natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc medyczną.  

Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii? 

Jeśli pojawią się symptomy alergii, skonsultuj się z lekarzem, który oceni sytuację i wskaże właściwą formę leczenia. Można sięgnąć także po produkty, które łagodzą objawy, m.in. leki przeciwhistaminowe czy tabletki przeciwbólowe. 

Pomoże również OtriAllergy Control – lek od producentów marki Otrivin. To flutykazon (lek przeciwzapalny) w sprayu, który jest dostępny bez recepty. Działa na nosowe objawy alergii, a także te związane z oczami.  

Osoby, które borykają się z alergią wziewną, powinny działać profilaktycznie i przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. W czasie wysokiego stężenia pyłków warto zrezygnować z długich spacerów, unikać prac w ogrodzie, spać przy zamkniętych oknach, a także brać prysznic po przyjściu do domu i zmienić ubranie, aby usunąć pyłki, które osiadły podczas pobytu na zewnątrz. 

Jak radzić sobie z alergiąOtrivin

Źródła: 

Co warto wiedzieć o alergii  

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/kiedy-dziecko-ma-alergie

https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-alergie-wziewne%2C514.html 

Przeziębienie czy alergia  

https://www.nfz-kielce.pl/sroda-z-profilaktyka/alergie-wziewne/ 

https://www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/przeziebienie  

Objawy alergii  

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-alergii-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz%2C652.html 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_objawy 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_pokarmowa 

Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii 

https://www.gov.pl/web/psse-kolobrzeg/latozsanepidem---alergia-na-pylki 

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-alergii-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz%2C652.html 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_objawy 

PM-PL-OTRI-25-00096 

Źródło: Otrivin

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

O ile sobota zapowiada się spokojnie, o tyle w niedzielę w części kraju pogoda może być niebezpieczna. IMGW może wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Spodziewane są również upały.

Niedzielne burze mogą być naprawdę groźne

Niedzielne burze mogą być naprawdę groźne

Źródło:
IMGW

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Pogoda na dziś, czyli sobotę 14.06. Sobota przyniesie ocieplenie, termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. Nigdzie nie powinno padać.

Pogoda na dziś - sobota, 14.06. Tylko słońce i nawet 27 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 14.06. Tylko słońce i nawet 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodą w nadchodzących dniach władać będzie układ wyżowy Xara, który w sporej części Europy przyniósł słoneczną i ciepłą pogodę. Jego panowanie nie potrwa jednak długo - nad Polskę nadciągnąć ma strefa frontowa, która przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe i ochłodzenie.

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Po upale przyjdzie załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Nadchodzący weekend we Włoszech minie pod znakiem dokuczliwego upału. Ministerstwo zdrowia ogłosiło najwyższy, czerwony stopień alarmu. To pierwsza taka sytuacja w tym roku. Termometry mają w wielu regionach pokazać nawet ponad 40 stopni Celsjusza.

Ma być ponad 40 stopni. Najwyższy stopień alarmu

Ma być ponad 40 stopni. Najwyższy stopień alarmu

Źródło:
PAP, ANSA

Naprawiono nieszczelność w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - przekazała w piątek rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. To przez tę usterkę na czas nieokreślony odłożono start misji Axiom-4 z udziałem doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Co z wyciekiem, który zatrzymał na Ziemi polskiego astronautę? Komunikat Roskosmosu

Co z wyciekiem, który zatrzymał na Ziemi polskiego astronautę? Komunikat Roskosmosu

Źródło:
Reuters, Interfax

W Niemczech temperatura przekroczyła w piątek 30 stopni Celsjusza. Pogoda zachęciła mieszkańców kraju do wyjścia na plaże. Gorące powietrze pozostanie tam również przez weekend, ale na horyzoncie widać burze.

U naszych zachodnich sąsiadów już upał

U naszych zachodnich sąsiadów już upał

Źródło:
wetteronline.de, IMGW, tvnmeteo.pl

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przełożony - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie opublikowanym w czwartek po południu.

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Co z lotem Polaka w kosmos. Komunikat NASA

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

"Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało" - głosi stare, gospodarskie przysłowie. W tym roku Boże Ciało, święto ustanowione w Kościele katolickim na pamiątkę Eucharystii, przypada na 19 czerwca. W związku z wymiarem społecznym święta, które jednoczy wiernych we wspólnej modlitwie podczas procesji wiejskimi drogami i miejskimi ulicami, szalenie ważna jest pogoda, pomagająca lub nie, kultywować ludowe tradycje.

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Pogoda na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend

Źródło:
TVN24+

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

Gorąca aura zawitała do Francji. W czwartek we wschodniej części kraju spodziewane są upały rzędu 35 stopni Celsjusza, które utrzymają się przez najbliższe dni. W Bordeaux wysokie temperatury dawały się we znaki mieszkańcom już w środę.

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Jest aż 10 stopni goręcej niż zazwyczaj

Źródło:
Reuters, Meteo France

Beztroska zabawa młodych lisów została uwieczniona przez Reportera24. Zwierzaki bawiły się w błotnistym, osłoniętym terenie. Jak opowiadał autor nagrania, Leśny Kawaler, doskonale widać na nim, jak młode naśladują zachowania matki.

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczysz. Młode lisy uczą się od mamy

Źródło:
Kontakt24

Regularne przyjmowanie leków może pomóc w profilaktyce ciężkiej astmy. Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Radosław Gawlik, wiele osób mylnie postrzega astmę jako chorobę napadową, incydentalną i przerywa leczenie. Jej lekceważenie może jednak mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

To nie jest choroba napadowa. Nie warto przerywać leczenia

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP

Rośnie bilans burz śnieżnych i intensywnych opadów deszczu w Republice Południowej Afryki. W środę lokalne władze przekazały, że w wyniku żywiołu zginęło co najmniej 49 osób. Wśród nich byli uczniowie podróżujący szkolnym autobusem, który został zepchnięty do rzeki.

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Atak śniegu i ulew, nie żyje prawie 50 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, SABC

Efekty zmiany klimatu widoczne są wszędzie, a szczególnie w Antarktyce. Według najnowszego raportu populacja pingwinow cesarskich spada szybciej, niż przewidywano. W ciągu ostatnich 15 lat ich liczebność zmniejszyła się o ponad 20 procent.

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Ich populacja dramatycznie spada. "To absolutnie alarmujące"

Źródło:
PAP

Usterka techniczna związana z wyciekiem płynnego tlenu stała się przyczyną kolejnego opóźnienia startu misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - Trzymajmy kciuki, pewnie wszystko będzie dobrze, ale musimy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik - powiedział w TVN24 astronom Jerzy Rafalski.

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

"Najbezpieczniejszy sprzęt", ale "trzeba dopiąć na ostatni guzik". Stąd opóźnienie

Źródło:
TVN24

Lód na Grenlandii topniał w tym roku 17-krotnie szybciej niż przeciętnie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution. Wszystko przez falę ciepła, która nawiedziła ten region w trzecim tygodniu maja. Według islandzkiego instytutu meteorologicznego 94 procent stacji zarejestrowało w ubiegłym miesiącu nowe rekordy temperatury.

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Fala ciepła nad Grenlandią i Islandią. Pobito niemal wszystkie rekordy

Źródło:
PAP, WWA,