Na wieżyczce katedry we Fromborku podczas remontu odnaleziono kapsułę czasu. To historyczne dokumenty i monety z XIX i XX wieku. Teraz zostaną poddane konserwacji i po uzupełnieniu o informacje z czasów współczesnych kapsuła wróci na wieżyczkę.
W czasie prac remontowych na wieżyczkach katedry, robotnicy natknęli się na miedzianą tubę. W pojemniku ukryto dokumenty z 1841 roku z uzupełnieniami z 1909, a także archiwa z ostatniego remontu dachu kościoła z 1987 roku.
Uaktualnione dokumenty wrócą do kapsuły
- W tubie były też monety. Najwcześniejsze pochodzą z 1766 roku, ale znalazły się także datowane na XIX wiek i te najmłodsze, z lat 80. XX wieku. Jest również okolicznościowy medal Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - informuje proboszcz katedry, ks. dr Jacek Wojtkowski.
Dokumenty zawinięte były w gazetę L'Osservatore Romano z 1987 roku, w której zamieszczono program III planowanej wizyty Jana Pawła II. Odkryte archiwa przejdą konserwację zachowawczą i powrócą do kapsuły. W tubie znajdą się także informacje z naszych czasów.
Skarb - tak jak wcześniej - zostanie włożony do kuli zaczepionej na iglicy sygnaturki centralnej, nad nawą główną świątyni. Umieszczanie kapsuły czasu to zwyczaj praktykowany przez ludzi zajmujących się remontami zabytkowych budowli.
- Zwykle tak robią wykonawcy remontów ważnych obiektów. Pozostawiają po sobie ślad w postaci dokumentu informującego, kto przeprowadza remont i w jakich okolicznościach historycznych. Jeśli mamy do czynienia z katedrą, to podajemy imię papieża sprawującego obecnie pontyfikat, następnie imię obecnego biskupa diecezji oraz inne osoby związane z remontem. My uzupełnimy dokumenty w informację o papieżu Franciszku i metropolicie arcybiskupie warmińskim Wojciechu Ziembie i arcybiskupie koadiutorze Józefie Górzyńskim - opowiada ks. Wojtkowski.
Remont sześciu wieżyczek znajdujących się na dachu katedry fromborskiej, przeprowadza firma alpinistyczna. Tylko w ten sposób, z uwagi na wysokości sygnaturek, można było dostać się do tej części kościoła - wyjaśnia wykonawca remontu, Jerzy Nadziak.
W katedrze spoczywa Mikołaj Kopernik
Fromborska katedra, w której pochowany jest kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik nazywana jest Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Wzgórze Katedralne jest jednym z trzech Pomników Historii, należy też do Ligii Polskich Miast i Miejsc UNESCO.
We Fromborku mieszkał Mikołaj Kopernik, który na Warmii spędził połowę życia. Tutaj też pracował nad swoim epokowym dziełem "O obrotach sfer niebieskich". Prowadził obserwacje astronomiczne w przykatedralnym ogrodzie.
Kilka lat temu archeolodzy poszukiwali w ogrodzie słynnego pavimentum, czyli posadzki, na której Kopernik stawiał instrumenty astronomiczne. Tego materialnego zabytku jednak nie znaleziono.
Sukcesem na miarę światową zakończyły się za to poszukiwania szczątków astronoma w katedrze fromborskiej. Do czasu badań nie wiadomo było, w którym miejscu astronom został pochowany. Po odnalezieniu szczątków w 2005 r. i identyfikacji zostały uroczyście pochowane w archikatedrze. Miejsce pochówku jest oznaczone, a przez szklaną posadzkę widać sarkofag.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: kw / Źródło: PAP, Pomnik historii Frombork
Źródło zdjęcia głównego: Pomnik Historii Frombork