W Gdyni można spojrzeć prosto w oczy prawdziwym rekinom. I dowiedzieć się, że rekin sam z siebie niechętnie zjada turystów. To szczególna okazja, bo hodowla na co dzień nie jest udostepniona zwiedzającym. Teraz jednak w Akwarium trwa Tydzień Rekina.
Prelekcje na temat rekinów, spotkanie z ich hodowcą, obserwacje w laboratorium biologicznym i wreszcie zwiedzanie niedostępnej na co dzień gdyńskiej hodowli rekinów to atrakcje, które czekają odwiedzających Akwarium Gdyńskie. Tydzień rekina ma przełamać stereotyp krwiożerczej bestii, jaką rekin – tak naprawdę – z natury nie jest.
- Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem – zapewniają pracownicy akwarium.
Rekin - ofiara
Często to rekin jest ofiarą człowieka. Rekinom grozi przełowienie, mimo że przetrwały w wodach rożnych części świata aż 400 milionów lat.
Wszystko przez amatorów coraz bardziej popularnej, także w Europie, zupy z płetwy rekina. Gdyńscy znawcy tłumaczą, że rybacy stosują ‘finning’, czyli metodę polegającą odcinaniu płetwy na pokładzie łodzi i wrzucaniu okaleczonego, ale żywego zwierzęcia z powrotem do wody.
- Płetwy są cenniejsze od reszty ciała, oszczędza się więc miejsce w ładowni na bardziej wartościowe zdobycze. Ryby skazywane są w ten sposób na nieuchronną i pełną cierpienia śmierć – tłumaczą specjaliści.
Odwiedzają Bałtyk
Polska nie poławia rekinów, a na naszych kąpieliskach plażowicze nie muszą się stresować na myśl o trójkątnych płetwach wystających z wody. Pracownicy akwarium przekonują jednak, że mimo wszystko o ochronie rekinów mówić warto także w naszym kraju.
- Rekiny nie znają się na geografii – przekonują organizatorzy Tygodnia Rekina. - A każdy biolog wie, że ochrona gatunków nie kończy się na granicach państw.
Akwarium przytacza też dane, z których wynika, że w zachodniej części Bałtyku zanotowano już występowanie ponad 30 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych. W okolicach Cieśnin Duńskich, akwenu Kattegat czy Skagerrak pojawia się np. koleń pospolity czy żarłacz śledziowy – czyli rekiny.
Pytania do rekiniego opiekuna
Do piątku na facebookowym profilu akwarium internauci mogą zadawać pytania na temat rekinów. Na wszystkie niedzielę o godz. 12.00 będzie odpowiadał ich hodowca i opiekun – Maciej Podgórski. Jak dotąd, internautów interesowały takie kwestie, jak: „Czy to prawda, że rekiny nigdy nie śpią i nigdy nie odpoczywają?”, „Które rekiny są pod ochroną?”, „Czy żarłacze czarnopłetwe są tak agresywne jak żarłacze białe? Czy to prawda, że zdarza im się kąsać surferów na płytkich wodach przybrzeżnych?”.
Rekini październik
Na całym świecie w październiku, w ośrodkach związanych z edukacją ekologiczną oraz ochroną środowiska, poruszany jest temat ochrony rekinów. Akcję zapoczątkowała Shark Alliance – międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych, które działają dla dobra tych zwierząt. Z koalicją współpracuje Akwarium Gdyńskie. Szczegóły tygodnia rekina można znaleźć tutaj.
Autor: maz/roody / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Akwarium Gdyńskie