Zaczęło się od niewielkiej rysy na ścianie, która szybko się powiększała. Część zamku została zamknięta. Kilka dni później 50 metrów kwadratowych stropu runęło na ziemię, uszkadzając fragmenty sklepień trzech pięter. Po trzech miesiącach od katastrofy budowlanej Zamek Książąt Pomorskich dostał pieniądze na zabezpieczenie i rozbiórkę skrzydła.
Turyści w Szczecinie muszą uzbroić się w cierpliwość. Północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich wciąż jest zamknięte dla odwiedzających. Dyrekcja podjęła taką decyzję tuż po tym, jak w maju zawalił się tam strop.
Po trzech miesiącach od katastrofy budowlanej znalazły się środki na zabezpieczenie i rozbiórkę uszkodzonego skrzydła zamku. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel ponad 6,7 mln złotych.
Planowane prace obejmują organizację placu budowy, zabezpieczenie głowicy i trzonu kolumny oraz ustawienie rusztowania, które umożliwi dotarcie do wszystkich uszkodzonych pięter. Fragmenty stropów mają być rozbierane metodami alpinistycznymi. W planach jest również rozebranie trzonu i głowicy kolumny oraz usunięcie gruzu z piwnicy. Poszczególne piętra będą odpowiednio zabezpieczone.
Zaczęło się od rysy na ścianie
W maju br. pracownicy zamku w Szczecinie zauważyli niewielką rysę na ścianie budynku, która szybko się powiększała. Postanowiono wówczas zamknąć północne skrzydło zamku. Kilka dni później 50 metrów stropu runęło. Uszkodzone zostały: Sala Elżbietańska, Sala Króla Eryka Pomorskiego, część budynku na dole w której były szatnia i hol wejściowy oraz sala Teatru przy Krypcie.
Zespół ekspertów dotąd nie ustalił przyczyn katastrofy budowlanej. Jedną z możliwych jest teza mówiąca o "gwałtownym pogorszeniu warunków gruntowych".
Jesienią 2015 roku zakończono modernizację północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prace rozpoczęły się na początku 2014 r. Koszt inwestycji wyniósł blisko 27 mln zł.
Remont obejmował m.in. wymianę wszystkich instalacji oraz stolarki i położenie nowej ceglanej posadzki, charakterystycznej dla renesansu. Skrzydło po remoncie miało nawiązywać do siedemnastowiecznego wyglądu i czasów panowania księcia Jana Fryderyka.
Najważniejsza historycznie część zamku
Skrzydło północne Zamku Książąt Pomorskich to najważniejsza historycznie część obiektu, który został zbudowany na miejscu pierwszej rezydencji książęcej zamieszkiwanej przez stulecia przez władców Pomorza Zachodniego.
Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski. W 1944 r. został zniszczony podczas alianckich nalotów na miasto. Po wojnie zamek został odbudowany w stylu renesansowym.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK//ec/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KM PSP Szczecin/ archiwum