Około 20 tys. osób może wziąć udział w niedzielnej paradzie niepodległości w Gdańsku. Impreza organizowana jest po raz dziesiąty. W pierwszym przemarszu w 2003 roku wzięło udział ok. 5 tys. osób, w ubiegłym roku uczestników było pięć razy więcej.
- Parada nie ma żadnej barwy politycznej, jest otwarta dla wszystkich, w tym dniu szukamy tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli – zapewniał podczas konferencji prasowej dotyczącej tegorocznej imprezy, Lech Parell, jeden z organizatorów marszu.
Wzór dla innych miast
Uczestnicy parady przejdą ulicami śródmieścia z Targu Rybnego na Targ Drzewny, pod pomnik Jana III Sobieskiego. W paradzie biorą udział reprezentanci szkół, stowarzyszeń, dzielnic, ugrupowań politycznych, kombatanci, grupy rekonstrukcyjne (m.in. husaria, ułani i szpital polowy). – Parada stała się wzorcem dla polskich miast, jak można w sposób radosny, nie napuszony obchodzić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczył Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Przy szczególnym miejscu
Przypomniał też, że pomnik Jana III Sobieskiego, gdzie odbywa się oficjalna część parady, jest miejscem szczególnym w mieście. - Już w latach 70. pod tym pomnikiem 3 maja i 11 listopada odbywały się nielegalne demonstracje tłumione przez milicję, ZOMO i SB - zaznaczył.
Admirał patronem
Patronem tegorocznej parady niepodległości będzie admirał Arendt Dickmann, dowódca polskiej floty w Bitwie pod Oliwą (przypada 440. rocznica jego urodzin). Admirał był Holendrem, który wstąpił na służbę u polskiego króla Zygmunta III Wazy i na tej służbie zginął. Został trafiony przypadkową kulą w chwili, gdy po wielkim zwycięstwie na wodach Zatoki Gdańskiej wchodził na pokonany szwedzki okręt "Trigern". W kondukcie pogrzebowym przed jego trumną pędzono 33 jeńców szwedzkich. Podczas parady ma być zrekonstruowana ta historyczna scena.
Przez główne ulice miasta
Parada rozpocznie się o 10.30 na Targu Rybnym. Następnie ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna i Kowalska przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Tutaj będą śpiewane pieśni patriotyczne i zostaną wypuszczone w niebo gołębie. W wydarzeniu swój udział zapowiedziała m.in. Danuta Wałęsa.
Pokazy historyczne
Po zakończeniu parady na Targu Węglowym odbędą się pokazy historycznych pojazdów, rycerskie i dawnego oręża, przygotowane przez rekonstrukcyjne grupy obywatelskie. W południe w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia.
Stowarzyszenie SUM, które jest organizatorem imprezy, założyła grupa osób związanych z trójmiejskimi mediami. Oprócz parady niepodległości organizuje też przed Wielkanocą na ulicach Gdańska Misterium męki Pańskiej.
Parada też w Gdyni i w Sopocie
W niedzielę parada niepodległości przejdzie także ulicami Gdyni. W południe wyruszy sprzed dworca PKP Gdynia Główna i przemaszeruje ulicą 10 Lutego do Skweru Kościuszki. W Sopocie odbędzie się z kolei akcja "Światełko dla Polski"; w okolicy Zatoki Sztuki wysłane zostaną do nieba białe i czerwone lampiony z życzeniami dla Polski.
11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach niewoli.
Zobacz jak parada wyglądała w ubiegłym roku:
Autor: aja/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl | Jerzy Pinkas