Ważący około 150 ton schron bojowy z 1939 roku w Wąsoszu k. Szubina (Kujawsko-Pomorskie) został przesunięty z trasy budowanej drogi ekspresowej S5. Operacja trwała kilka dni.
O schronie było wiadomo już na etapie projektowania drogi S5. Ustalono wtedy, że bunkier musi się znaleźć poza pasem drogowym w nienaruszonym stanie.
- Przesuwamy schron bojowy z czasów II wojny światowej o ponad 30 metrów. Bunkier znajdował się przy obecnej drodze nr 5. Teraz jest na trasie budowanej drogi ekspresowej - mówił Tomasz Okoński, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Schron z 1939 roku waży ponad 150 ton. Robotnicy przesuwali go na betonowych szynach - kilkanaście centymetrów na godzinę. Operacja trwała kilka dni. W środę zabytek ma znaleźć się już w miejscu docelowym.
- Schron będzie dostępny dla wszystkich osób jako atrakcja turystyczna - mówi Sławomir Kucharski, dyrektor kontraktu.
Udało się ocalić historyczny obiekt
Bunkier, który znajdował się na budowanej trasie jest fragmentem większej linii umocnień. Takich obiektów jest kilka na terenie gminy Szubin.
- Powstały one od lipca do sierpnia 1939 roku jako fragment umocnień w ramach działalności armii "Poznań" kierowanej przez generała Kutrzebę - opowiada Kamila Czachowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Kiedy tylko powstały plany realizacji drogi S5, Muzeum Ziemi Szubińskiej zwróciło się do burmistrza Szubina, by ten wystosował do projektantów pismo z wnioskiem o ocalenie obiektu.
- Tak nowoczesna inwestycja, jak budowa drogi S5, nie stoi w sprzeczności z ocaleniem historycznego obiektu - podsumowuje Czachowska.
Zakończenie budowy trasy S5 planowane jest na koniec 2019 roku. Ekspresówka będzie łączyła Ostródę, Grudziądz Bydgoszcz Poznań i Wrocław.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK / Źródło: PAP,TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24