W historycznej sali BHP montowana jest pierwsza część specjalnej makiety, która ilustruje moment ogłoszenia porozumień sierpniowych. W grudniu pojawi się drugą połowa dioramy. Całość będzie miała 12 metrów kwadratowych oraz 2500 postaci i budynków.
Pierwsza część makiety, która obecnie jest instalowana, pokaże moment wydarzenia od historycznej bramy nr 2 do budynku rady zakładowej. Diorama przedstawiać będzie dawny wygląd ulic oraz budynki na terenie gdańskiej stoczni, dziś już nie istniejące.
Koronkowa robota
- To świat, którego nie ma. Budowa ECS i ulicy Popiełuszki bezpowrotnie podzieliła nam teren i już go nie odzyskamy. Nasza bardzo szczegółowa diorama będzie taką próbą przywrócenia tego świata, abyśmy mogli zobaczyć, jak to się wszystko rozegrało, gdy Lech Wałęsa na bramie nr 2 ogłaszał podpisanie Porozumień Sierpniowych - opowiada Marek Lewandowski z NSZZ Solidarność.
Diorama odwzoruje historię w najdrobniejszych szczegółach. Zobaczymy stoczniowców, mieszkańców, stołówkę czy szpital stoczniowy. Autorzy projektu zadbali o każdy detal.
Makieta powstawała w Warszawie. Jest dziełem Grupy Historycznej REKO. Twórcy dioramy, by w pełni oddać klimat tamtych czasów, wspomagali się wieloma fotografiami, archiwami i materiałami kartograficznymi.
- To praca modelarska w niedużej skali. Przygotowania trwały kilka miesięcy, a od kwietnia przy makiecie pracowało już kilkunastu modelarzy. Aby zbudować model, trzeba mieć plan, zdjęcie albo sam budynek, żeby go zbudować. Tych budynków już nie ma - wyjaśnia Jan Nałęcz, autor makiety.
Dzieło warszawskich modelarzy będzie można zobaczyć w niedzielę, 14 sierpnia w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Diorama powstała m.in. z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt makiety wyniósł 85 tys. złotych.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: kw / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Pomorze