Tak ma wyglądać największy radioteleskop w Europie

Gigantyczny radioteleskop powstanie w Borach Tucholskich
Gigantyczny radioteleskop powstanie w Borach Tucholskich
Źródło: www.astro.uni.torun.pl

Najdalej za cztery lata w Borach Tucholskich ma się zakończyć budowa gigantycznego radioteleskopu. Dzięki trójwymiarowej animacji wiemy już dokładnie, jak ma wyglądać Heweliusz.

Największy radioteleskop w Europie i jeden z największych na świecie, będzie sercem Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej. Gigant ma powstać w miejscowości Dębowiec w gminie Osie (woj. kujawsko-pomorskie).

Średnica anteny ma mieć ponad 100 metrów, to trzy razy więcej niż największy polski radioteleskop w Piwnicach pod Toruniem.

- Budowę rozpoczniemy w przyszłym roku i potrwa ona 3-4 lata. Stworzyliśmy konsorcjum wspólnie z Politechniką Gdańską i Akademią Mikołaja Kopernika, które pokieruje pracami – mówi prof. Andrzej Kus z Centrum Astronomii UKM w Toruniu, który jest inicjatorem przedsięwzięcia. - Ten teleskop pozwoli nam na obserwację najwcześniejszych faz ewolucji galaktyk, powstawanie galaktyk we wszechświecie, które stanowią wciąż wielką zagadkę dla astronomów - dodaje.

Budowa radioteleskopu i towarzyszących mu obiektów miałaby kosztować około 350-400 mln zł. Sam radioteleskop to wydatek ponad 200 mln zł. Środki na inwestycję mają pochodzić przede wszystkim z funduszy unijnych.

Gigantyczny Heweliusz ma być gotowy za 3-4 lata

Gigantyczny Heweliusz ma być gotowy za 3-4 lata

Kosmiczne konsorcjum

W skład powołanego konsorcjum, które chce zbudować w Borach Tucholskich radioteleskop i utworzyć Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej weszło dziewięć uczelni wyższych i instytucji naukowych.

Budowa radioteleskopu jest tylko jednym z przedsięwzięć. W planach jest budowa ośrodka, który skupiałby młodych zdolnych badaczy zajmujących się kosmosem.

Według Prof. Zbigniewa Sikory z Politechniki Gdańskiej, który jest wicedyrektorem konsorcjum, taki ośrodek wykorzystujący dane dostarczone przez radioteleskop, mógłby powstać na terenie Politechniki Gdańskiej, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem informatycznym.

W tej chwili polscy naukowcy zajmujący się astronomią, korzystają głównie z radioteleskopów zlokalizowanych poza granicami kraju.

Największy w Europie

Największy radioteleskop działający w tej chwili w Europie znajduje się w pobliżu Bonn i ma 100 metrów średnicy. Kolejne pod względem wielkości tego typu urządzenie ma 76 metrów i znajduje się w Anglii.

Radioteleskop wielkością ma być porównywalny z Pałacem Kultury i Nauki:

Gigantyczny radioteleskop

Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Czytaj także: