Wyspa Spichrzów 70 lat po wojnie przestaje straszyć ruinami. Ma szansę stać się jedną z wizytówek Gdańska

Tak ma wyglądać północy cypel Wyspy Spichrzów gdansk.pl

Wyspa Spichrzów to historyczne serce Gdańska. Zniszczona została podczas II wojny światowej. Po 360 spichlerzach, które dumnie wyrastały nad Motławą w większości zostały tylko zgliszcza. W kolejnych latach niewiele się tam zmieniało. To, co mogło tętnić życiem stało się miejscem wstydu. Ruiny, 70 lat po zakończeniu działań wojennych, w wielu miejscach straszą do dziś. To się jednak zmienia. Wyspa zyskuje drugie życie dzięki hotelom, apartamentowcom i biurowcom. Za kilka lat ma być jedną z wizytówek Gdańska.

Gdańscy urzędnicy długo czekali, zanim podjęli decyzję o nowym kształcie Wyspy Spichrzów. Zarzekają się jednak, że o niej nigdy nie zapomnieli. Pierwsze próby zagospodarowania tego terenu podjęto w latach 70. ubiegłego wieku.

– Wtedy zorganizowano pierwszy konkurs na koncepcję zagospodarowania wyspy. Nie chodziło jeszcze o to, żeby je realizować, a zobaczyć jakie są pomysły – opowiada Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Zwycięski duet architektów Walczyka i Sienkiewicza widział na wyspie modernistyczne budynki. Urzędnicy najwyraźniej nie.

"Taka burza mózgów była potrzebna"

Temat wyspy na jakiś czas umarł. Powrócono do niego w 1989 roku, kiedy to do Gdańska zaproszono architektów z całej Europy. Podczas seminarium debatowali oni o kierunkach, w których powinno się rozwijać Wyspę Spichrzów. Znów pojawiło się kilka pomysłów.

- Taka burza mózgów była po prostu potrzebna. Dopiero na bazie tych rozważań miasto mogło sprecyzować oczekiwania względem przyszłych inwestorów – opowiada Duch.

Podczas seminarium ukształtowało się kilka trendów. Jak twierdzi Duch, Polacy raczej skłaniali się ku tradycyjnym, historycznym formom przypominającym spichlerze, a więc dawną zabudowę. Ci, którzy byli spoza Gdańska mieli zupełnie inne spojrzenie.

– Zagraniczni architekci chętnie widzieli tam popularne wówczas modernistyczne rozwiązania. Ciekawy pomysł miał też pewien Austriak, który uważał, że najlepiej zrobić tam po prostu wielki park – dodaje Duch.

Do czterech razy sztuka

Po 1970 roku gdański magistrat cztery razy rozpisywał konkurs na zagospodarowanie północnego cypla wyspy. Powód? To trudny teren. -Akurat ta część wyspy jest wpisana do ewidencji zabytków, więc trzeba się liczyć z obostrzeniami. W dodatku spichlerze wcale nie są takie łatwe do zagospodarowania. To dość „głębokie” budynki za to z małymi oknami. Nie tak łatwo sensownie to rozplanować – twierdzi Duch.

I tak pierwszy konkurs ogłoszono w 2007 roku. Mimo dużego zainteresowania ostatecznie zgłosiło się tylko dwóch inwestorów: hiszpański Iberinvest i niemiecka Frankonia Eurobau. - W toku postępowania wycofały się ze względu na trudności finansowe - tłumaczy Duch.

Niespełna rok później wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Tym razem w szranki stanęło aż siedem przedsiębiorstw, ale do negocjacji dopuszczono tylko dwa z nich: Grupę Inwestycyjną Hossa SA i Polnord SA. Ta druga wpłaciła wadium w wysokości 500 tys. zł i ogłosiła konkurs na projekt.

Taki pomysł na wyspę wybrał Polnord:

Nikt się nie spodziewał, że trzy lata później spółka się wycofa. W lokalnych mediach pisano, że przyczyną miały być kłopoty finansowe. - Nie chcę zgadywać o co chodziło. Mogli po prostu zmienić priorytety. Co prawda zostawili nam swoje opracowanie, ale miasto nie zdecydowało się z niego skorzystać - tłumaczy Duch.

Magistrat zaproponował jeszcze współpracę Hossie, ale nie udało się dojść do porozumienia. Stwierdziliśmy, że jeśli chcemy, żeby w końcu pojawił się konkrety inwestor to trzeba poprawić warunki inwestycji. Dlatego zwiększyliśmy trochę dopuszczalną część mieszkaniową na wyspie. Zabraliśmy się też za modernizację nabrzeży – dodaje Duch.

Prace przy Wyspie Spichrzów idą pełną parą
Prace przy Wyspie Spichrzów idą pełną parątvn24

"Mamy nadzieję, że teraz się uda"

Do czwartego konkursu dopuszczono już tylko dwa konsorcja Multibud- Immobel oraz Activia-Euro Styl -Nowak Nieruchomości i inni. Najlepszą propozycję przedstawiła, jednak ta pierwsza i to ona w marcu br. podpisała z miastem umowę. Inwestycja ma kosztować co najmniej 399 mln zł netto.

Konsorcjum w ramach przedsięwzięcia zbuduje też drogi. Głównie chodzi o Chmielną, Motławską, Pożarniczą oraz część chodników przy nabrzeżu. Inwestor ma również przebudować most Stągiewny na most zwodzony, zbudować marinę i ogólnodostępną kładkę dla pieszych, łączącą północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

CZYTAJ WIĘCEJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ PÓŁNOCNA CZĘŚĆ WYSPY

Planowane prace na Wyspie Spichrzów gdansk.pl

Multibud i Immobel mają 15 miesięcy na prace organizacyjne i projektowe. Dopiero potem ruszy budowa. - Mamy nadzieję, że tym razem inwestor wywiąże się ze swoich zobowiązań - komentuje Duch.

Tuż po podpisaniu umowy konsorcjum zapewniało, że pierwszy etap budowy obejmujący m.in. hotel ma być zrealizowany w 2019 r. W planowanym kompleksie będą: hotel, mieszkania, część handlowa i plac publiczny.

Tak będzie wyglądał północny cypel wyspy:

Hotel i apartamenty zastąpią koło widokowe

Prace zaczęły się też na działce należącej do spółki Spichlerz Ognisty Wóz. W miejscu, gdzie w wakacje stoi koło widokowe w pierwszym etapie budowy powstanie hotel, a potem apartamenty i mieszkania.

- Jesteśmy już po badaniach archeologicznych i pracach uzgodnionych z konserwatorem zabytków. Jak tylko skończy się sezon letni to ruszymy z budową. Wszelkie prace chcemy zakończyć do 2017 roku - zapewnia Zbigniew Nowak, prezes Zakładów Mięsnych Nowak, które są udziałowcem Spichlerza Ognisty Wóz.

Nowak przypomina, że utworzone przez niego konsorcjum walczyło Immobelem i Multibudem o tereny na północnym cyplu wyspy.

- Liczyliśmy, że wraz z naszymi partnerami wygramy konkurs na zagospodarowanie miejskiej części tego terenu, dlatego też nie było sensu zaczynać wcześniej budowy. O projekcie trzeba myśleć całościowo. Wygrało inne konsorcjum, ale wszystkim nam zależy, żeby zrealizować swoje inwestycje - dodaje Nowak.

Tak ma wyglądać nowa inwestycja:

Wyspa Spichrzów to nie tylko północny cypel

Ale wyspa to nie tylko obszar położony na północ od ul. Stągiewnej. Dynamicznie rozwijają się też tereny przy Spichlerzowej, Żytniej, Pszennej czy Chmielnej. To właśnie tam pojawia się najwięcej nowych zabudowań, głównie apartamentowców, hoteli i gmachów usługowo-mieszkaniowych.

Gmachy Aury auragdansk.pl

I tak przy ul. Toruńskiej nad samym brzegiem Nowej Motławy stanął już jeden z trzech apartamentowców Aura. Projektanci przewidzieli też na parterze część usługową. Inwestor ma już pozwolenie na budowę kolejnych mieszkań. Te mają powstać do końca 2017 roku.

- Trzeci etap zakłada budowę najmniejszego budynku. Data rozpoczęcia sprzedaży i budowy jest - jak przy większości projektów deweloperskich - uzależniona od tempa, w jakim uda nam się sprzedać poprzedni etap - informuje Milena Wiśniowolska z działu marketingu inwestora.

Bryły ewidentnie nawiązują do dawnych spichlerzy. Od lat na ul. Pszennej działa też trzygwiazdkowy Novotel.

Na razie na Wyspie Spichrzów stanął jeden z 3 budynków Aura

Z kolei na początku lipca na wyspie ruszyły też prace Dekpolu. Pierwszy etap inwestycji „Nowa Motława” już ruszył. Nowoczesny kompleks będzie tworzyć pięć hoteli z apartamentami. - W chwili obecnej prace budowlane realizowane są zgodnie z założonym budowlanym harmonogramem inwestycji. Prowadzone są również rozmowy w sprawie rozbudowy infrastruktury nadbrzeża i zbudowania mariny jachtowej przy inwestycji – informuje Dariusz Radtke, menadżer ds. marketingu.

Rosną jak grzyby po deszczu

Na ul. Chmielnej w pobliżu kanału Motławy powstaje Chmielna Park. Osiedle składające się z trzech dziewięciopiętrowych gmachów. Do tej pory do użytku oddano tylko jeden. Wciąż trwają prace związane z budową pozostałych dwóch, ale jak zapewnia inwestor drugi będzie gotowy do końca października 2015 roku, a trzeci niespełna rok później.

Nieopodal powstanie też Waterlane Island, kolejny budynek mieszkaniowo-usługowy. Zgodnie z projektem będzie on przylegać do czterech historycznych spichlerzy. Dzięki temu stanie się fragmentem pierzei wzdłuż nabrzeża Starej Motławy.

Z kolei od maja br. na ul. Stągiewnej 26 działa nowy Hotel Puro. Ale to nie jest jeszcze ostatnie słowo inwestora, który zamierza rozbudować istniejący budynek. - Rzeczywiście grupa kapitałowa Puro zamierza rozbudować ten obiekt. Na razie nie zdradzamy szczegółowych informacji, bo jesteśmy na etapie przygotowań - mówi Izabela Winczewska z biura prasowego grupy Puro.

Plany, które spaliły na panewce

W latach 90. tuż przy ul. Chmielnej swoją działkę miała też Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Wówczas był tam jeszcze spichlerz, który miał służyć jako siedziba uczelni. Ostatecznie władze akademii zrezygnowała z tej inwestycji, bo otrzymały od wojska gmach przy ul. Łąkowej.

- Uczelnia sprzedała swoją działkę osobie prywatnej. Z tego co mi wiadomo to nic się tam nie dzieje – mówi Duch.

Do Wyspy Spichrzów szczęścia nie mieli też Hiszpanie, którzy aż dwukrotnie próbowali ją zabudować: raz chodziło o północy cypel, później kupili działkę w pobliżu Novotelu. To tam miał stanąć Nowy Spichlerz, zespół mieszkalno-usługowy z hotelem i podziemnym parkingiem.

- Stan tej inwestycji jest taki, że inwestor posiada prawomocne pozwolenie na budowę, ale ze względu na problemy finansowe nie przystępuje do realizacji. Żałuję, że ta inwestycja nie doszła do skutku, bo projekt był bardzo udany i mógł stanowić znaczący przełom w myśleniu o rewitalizacji Wyspy Spichrzów – powiedział tvn24.pl Antoni Taraszkiewicz, twórca projektu.

Tak miał wyglądać Nowy Spichlerz
Tak miał wyglądać Nowy Spichlerz Antoni Taraszkiewicz, Paweł Czarzasty | Paweł Czarzasty

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium