Wyspa Spichrzów 70 lat po wojnie przestaje straszyć ruinami. Ma szansę stać się jedną z wizytówek Gdańska

Tak ma wyglądać północy cypel Wyspy Spichrzów gdansk.pl

Wyspa Spichrzów to historyczne serce Gdańska. Zniszczona została podczas II wojny światowej. Po 360 spichlerzach, które dumnie wyrastały nad Motławą w większości zostały tylko zgliszcza. W kolejnych latach niewiele się tam zmieniało. To, co mogło tętnić życiem stało się miejscem wstydu. Ruiny, 70 lat po zakończeniu działań wojennych, w wielu miejscach straszą do dziś. To się jednak zmienia. Wyspa zyskuje drugie życie dzięki hotelom, apartamentowcom i biurowcom. Za kilka lat ma być jedną z wizytówek Gdańska.

Gdańscy urzędnicy długo czekali, zanim podjęli decyzję o nowym kształcie Wyspy Spichrzów. Zarzekają się jednak, że o niej nigdy nie zapomnieli. Pierwsze próby zagospodarowania tego terenu podjęto w latach 70. ubiegłego wieku.

– Wtedy zorganizowano pierwszy konkurs na koncepcję zagospodarowania wyspy. Nie chodziło jeszcze o to, żeby je realizować, a zobaczyć jakie są pomysły – opowiada Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Zwycięski duet architektów Walczyka i Sienkiewicza widział na wyspie modernistyczne budynki. Urzędnicy najwyraźniej nie.

"Taka burza mózgów była potrzebna"

Temat wyspy na jakiś czas umarł. Powrócono do niego w 1989 roku, kiedy to do Gdańska zaproszono architektów z całej Europy. Podczas seminarium debatowali oni o kierunkach, w których powinno się rozwijać Wyspę Spichrzów. Znów pojawiło się kilka pomysłów.

- Taka burza mózgów była po prostu potrzebna. Dopiero na bazie tych rozważań miasto mogło sprecyzować oczekiwania względem przyszłych inwestorów – opowiada Duch.

Podczas seminarium ukształtowało się kilka trendów. Jak twierdzi Duch, Polacy raczej skłaniali się ku tradycyjnym, historycznym formom przypominającym spichlerze, a więc dawną zabudowę. Ci, którzy byli spoza Gdańska mieli zupełnie inne spojrzenie.

– Zagraniczni architekci chętnie widzieli tam popularne wówczas modernistyczne rozwiązania. Ciekawy pomysł miał też pewien Austriak, który uważał, że najlepiej zrobić tam po prostu wielki park – dodaje Duch.

Do czterech razy sztuka

Po 1970 roku gdański magistrat cztery razy rozpisywał konkurs na zagospodarowanie północnego cypla wyspy. Powód? To trudny teren. -Akurat ta część wyspy jest wpisana do ewidencji zabytków, więc trzeba się liczyć z obostrzeniami. W dodatku spichlerze wcale nie są takie łatwe do zagospodarowania. To dość „głębokie” budynki za to z małymi oknami. Nie tak łatwo sensownie to rozplanować – twierdzi Duch.

I tak pierwszy konkurs ogłoszono w 2007 roku. Mimo dużego zainteresowania ostatecznie zgłosiło się tylko dwóch inwestorów: hiszpański Iberinvest i niemiecka Frankonia Eurobau. - W toku postępowania wycofały się ze względu na trudności finansowe - tłumaczy Duch.

Niespełna rok później wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Tym razem w szranki stanęło aż siedem przedsiębiorstw, ale do negocjacji dopuszczono tylko dwa z nich: Grupę Inwestycyjną Hossa SA i Polnord SA. Ta druga wpłaciła wadium w wysokości 500 tys. zł i ogłosiła konkurs na projekt.

Taki pomysł na wyspę wybrał Polnord:

Nikt się nie spodziewał, że trzy lata później spółka się wycofa. W lokalnych mediach pisano, że przyczyną miały być kłopoty finansowe. - Nie chcę zgadywać o co chodziło. Mogli po prostu zmienić priorytety. Co prawda zostawili nam swoje opracowanie, ale miasto nie zdecydowało się z niego skorzystać - tłumaczy Duch.

Magistrat zaproponował jeszcze współpracę Hossie, ale nie udało się dojść do porozumienia. Stwierdziliśmy, że jeśli chcemy, żeby w końcu pojawił się konkrety inwestor to trzeba poprawić warunki inwestycji. Dlatego zwiększyliśmy trochę dopuszczalną część mieszkaniową na wyspie. Zabraliśmy się też za modernizację nabrzeży – dodaje Duch.

Prace przy Wyspie Spichrzów idą pełną parą
Prace przy Wyspie Spichrzów idą pełną parątvn24

"Mamy nadzieję, że teraz się uda"

Do czwartego konkursu dopuszczono już tylko dwa konsorcja Multibud- Immobel oraz Activia-Euro Styl -Nowak Nieruchomości i inni. Najlepszą propozycję przedstawiła, jednak ta pierwsza i to ona w marcu br. podpisała z miastem umowę. Inwestycja ma kosztować co najmniej 399 mln zł netto.

Konsorcjum w ramach przedsięwzięcia zbuduje też drogi. Głównie chodzi o Chmielną, Motławską, Pożarniczą oraz część chodników przy nabrzeżu. Inwestor ma również przebudować most Stągiewny na most zwodzony, zbudować marinę i ogólnodostępną kładkę dla pieszych, łączącą północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

CZYTAJ WIĘCEJ: TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ PÓŁNOCNA CZĘŚĆ WYSPY

Planowane prace na Wyspie Spichrzów gdansk.pl

Multibud i Immobel mają 15 miesięcy na prace organizacyjne i projektowe. Dopiero potem ruszy budowa. - Mamy nadzieję, że tym razem inwestor wywiąże się ze swoich zobowiązań - komentuje Duch.

Tuż po podpisaniu umowy konsorcjum zapewniało, że pierwszy etap budowy obejmujący m.in. hotel ma być zrealizowany w 2019 r. W planowanym kompleksie będą: hotel, mieszkania, część handlowa i plac publiczny.

Tak będzie wyglądał północny cypel wyspy:

Hotel i apartamenty zastąpią koło widokowe

Prace zaczęły się też na działce należącej do spółki Spichlerz Ognisty Wóz. W miejscu, gdzie w wakacje stoi koło widokowe w pierwszym etapie budowy powstanie hotel, a potem apartamenty i mieszkania.

- Jesteśmy już po badaniach archeologicznych i pracach uzgodnionych z konserwatorem zabytków. Jak tylko skończy się sezon letni to ruszymy z budową. Wszelkie prace chcemy zakończyć do 2017 roku - zapewnia Zbigniew Nowak, prezes Zakładów Mięsnych Nowak, które są udziałowcem Spichlerza Ognisty Wóz.

Nowak przypomina, że utworzone przez niego konsorcjum walczyło Immobelem i Multibudem o tereny na północnym cyplu wyspy.

- Liczyliśmy, że wraz z naszymi partnerami wygramy konkurs na zagospodarowanie miejskiej części tego terenu, dlatego też nie było sensu zaczynać wcześniej budowy. O projekcie trzeba myśleć całościowo. Wygrało inne konsorcjum, ale wszystkim nam zależy, żeby zrealizować swoje inwestycje - dodaje Nowak.

Tak ma wyglądać nowa inwestycja:

Wyspa Spichrzów to nie tylko północny cypel

Ale wyspa to nie tylko obszar położony na północ od ul. Stągiewnej. Dynamicznie rozwijają się też tereny przy Spichlerzowej, Żytniej, Pszennej czy Chmielnej. To właśnie tam pojawia się najwięcej nowych zabudowań, głównie apartamentowców, hoteli i gmachów usługowo-mieszkaniowych.

Gmachy Aury auragdansk.pl

I tak przy ul. Toruńskiej nad samym brzegiem Nowej Motławy stanął już jeden z trzech apartamentowców Aura. Projektanci przewidzieli też na parterze część usługową. Inwestor ma już pozwolenie na budowę kolejnych mieszkań. Te mają powstać do końca 2017 roku.

- Trzeci etap zakłada budowę najmniejszego budynku. Data rozpoczęcia sprzedaży i budowy jest - jak przy większości projektów deweloperskich - uzależniona od tempa, w jakim uda nam się sprzedać poprzedni etap - informuje Milena Wiśniowolska z działu marketingu inwestora.

Bryły ewidentnie nawiązują do dawnych spichlerzy. Od lat na ul. Pszennej działa też trzygwiazdkowy Novotel.

Na razie na Wyspie Spichrzów stanął jeden z 3 budynków Aura

Z kolei na początku lipca na wyspie ruszyły też prace Dekpolu. Pierwszy etap inwestycji „Nowa Motława” już ruszył. Nowoczesny kompleks będzie tworzyć pięć hoteli z apartamentami. - W chwili obecnej prace budowlane realizowane są zgodnie z założonym budowlanym harmonogramem inwestycji. Prowadzone są również rozmowy w sprawie rozbudowy infrastruktury nadbrzeża i zbudowania mariny jachtowej przy inwestycji – informuje Dariusz Radtke, menadżer ds. marketingu.

Rosną jak grzyby po deszczu

Na ul. Chmielnej w pobliżu kanału Motławy powstaje Chmielna Park. Osiedle składające się z trzech dziewięciopiętrowych gmachów. Do tej pory do użytku oddano tylko jeden. Wciąż trwają prace związane z budową pozostałych dwóch, ale jak zapewnia inwestor drugi będzie gotowy do końca października 2015 roku, a trzeci niespełna rok później.

Nieopodal powstanie też Waterlane Island, kolejny budynek mieszkaniowo-usługowy. Zgodnie z projektem będzie on przylegać do czterech historycznych spichlerzy. Dzięki temu stanie się fragmentem pierzei wzdłuż nabrzeża Starej Motławy.

Z kolei od maja br. na ul. Stągiewnej 26 działa nowy Hotel Puro. Ale to nie jest jeszcze ostatnie słowo inwestora, który zamierza rozbudować istniejący budynek. - Rzeczywiście grupa kapitałowa Puro zamierza rozbudować ten obiekt. Na razie nie zdradzamy szczegółowych informacji, bo jesteśmy na etapie przygotowań - mówi Izabela Winczewska z biura prasowego grupy Puro.

Plany, które spaliły na panewce

W latach 90. tuż przy ul. Chmielnej swoją działkę miała też Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Wówczas był tam jeszcze spichlerz, który miał służyć jako siedziba uczelni. Ostatecznie władze akademii zrezygnowała z tej inwestycji, bo otrzymały od wojska gmach przy ul. Łąkowej.

- Uczelnia sprzedała swoją działkę osobie prywatnej. Z tego co mi wiadomo to nic się tam nie dzieje – mówi Duch.

Do Wyspy Spichrzów szczęścia nie mieli też Hiszpanie, którzy aż dwukrotnie próbowali ją zabudować: raz chodziło o północy cypel, później kupili działkę w pobliżu Novotelu. To tam miał stanąć Nowy Spichlerz, zespół mieszkalno-usługowy z hotelem i podziemnym parkingiem.

- Stan tej inwestycji jest taki, że inwestor posiada prawomocne pozwolenie na budowę, ale ze względu na problemy finansowe nie przystępuje do realizacji. Żałuję, że ta inwestycja nie doszła do skutku, bo projekt był bardzo udany i mógł stanowić znaczący przełom w myśleniu o rewitalizacji Wyspy Spichrzów – powiedział tvn24.pl Antoni Taraszkiewicz, twórca projektu.

Tak miał wyglądać Nowy Spichlerz
Tak miał wyglądać Nowy Spichlerz Antoni Taraszkiewicz, Paweł Czarzasty | Paweł Czarzasty

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl

Pozostałe wiadomości

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w czasie powodzi do piątku ewakuowanych zostało 9113 osób. Najwięcej takich akcji strażacy podjęli w województwie opolskim.

Ile osób ewakuowano dotąd podczas powodzi. Dane MSWiA

Ile osób ewakuowano dotąd podczas powodzi. Dane MSWiA

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Fala przechodzi aktualnie przez Ścinawę (województwo dolnośląskie). Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa.

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Slalomem wyprzedzał inne auta, w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku pędził prawie 300 km/h i wszystko nagrywał. Motocyklista sam opublikował film ze swojej niebezpiecznej jazdy w mediach społecznościowych. Nagranie po tym, gdy napisały o tym media, zostało usunięte. Policja zatrzymała podejrzewanego kierowcę.

Jechał prawie 300 km/h tunelem, pochwalił się nagraniem. Policja zatrzymała podejrzewanego motocyklistę

Jechał prawie 300 km/h tunelem, pochwalił się nagraniem. Policja zatrzymała podejrzewanego motocyklistę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 37-latka, który zmarł w nocy z czwartku na piątek w celi Komendy Powiatowej Policji w Tczewie (woj. pomorskie). Kilka godzin wcześniej mężczyzna został zatrzymany za posiadanie narkotyków i miał coś połknąć na widok policjantów.

Podczas zatrzymania "coś połknął na widok policjantów". Kilka godzin później zmarł w celi

Podczas zatrzymania "coś połknął na widok policjantów". Kilka godzin później zmarł w celi

Źródło:
PAP, Radio Gdańsk

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Antoni Fałat nie żyje. Jeden z najbardziej cenionych malarzy współczesnych miał 81 lat. O jego śmierci poinformowała w piątek Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Antoni Fałat nie żyje. Ceniony malarz współczesny miał 81 lat

Antoni Fałat nie żyje. Ceniony malarz współczesny miał 81 lat

Źródło:
PAP

- Potwierdzam, że chwilę po godzinie 12 otrzymałem taką informację od jednej z redaktorek lokalnego portalu. Ale też nie mogłem do końca dać wiary tym informacjom - mówił w TVN24 burmistrz Kłodzka (Dolny Śląsk) Michał Piszko, który o pęknięciu tamy w pobliskiej miejscowości - co skutkowało zalaniem jego miasta - dowiedział się nie od władz powiatowych ani od Wód Polskich. Te natomiast wyjaśniają, że "w momencie awarii wystąpił całkowity brak łączności telefonicznej i komunikacji w całym regionie".

"Takiej informacji nie znaleźliśmy". Burmistrz Kłodzka o tym, jak dowiedział się o nadciągającej fali

"Takiej informacji nie znaleźliśmy". Burmistrz Kłodzka o tym, jak dowiedział się o nadciągającej fali

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W związku z powodziami w południowo-zachodnich częściach Polski rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenie niektórych powiatów. Gdzie w tej chwili obowiązuje i czego mogą się spodziewać mieszkańcy?

Sprawdź, gdzie obowiązuje stan klęski żywiołowej. Lista powiatów i mapa

Sprawdź, gdzie obowiązuje stan klęski żywiołowej. Lista powiatów i mapa

Źródło:
tvn24.pl

Przez Wrocław i Brzeg Dolny (Dolnośląskie) w piątek przechodzi fala wezbraniowa na Odrze. Na nadejście wielkiej wody szykują się już Lubuskie i Zachodniopomorskie. Polska walczy z powodzią prawie od tygodnia - po ulewnych deszczach wywołanych przez niż Boris.

Tak Odrą przepływa wielka woda

Tak Odrą przepływa wielka woda

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

- Są dwa sposoby usunięcia skutków powodzi: albo odsunięcie ludzi od rzeki, albo rzeki od ludzi - mówił w "Tak jest" były zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej generał Ryszard Grosset. Zaznaczył przy tym, że pierwszego scenariusza nie da się z sukcesem zrealizować, ponieważ rzeki upominają się o swoje stare koryta. Ekspert pozytywnie oceniał działania władz i służb w sprawie klęski żywiołowej, która nawiedziła południe i zachód Polski.

Generał Grosset: Są dwa sposoby usunięcia skutków powodzi. Ale pierwszy się nie powiedzie

Generał Grosset: Są dwa sposoby usunięcia skutków powodzi. Ale pierwszy się nie powiedzie

Źródło:
TVN24

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Władimir Putin może stwarzać warunki pod przyszłą rosyjską agresję przeciwko państwom bałtyckim pod pozorem obrony obwodu królewieckiego - stwierdził w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), odnosząc się do ostatnich wypowiedzi rosyjskiego dyktatora.

ISW analizuje słowa Putina. "Może stwarzać warunki pod przyszłą rosyjską agresję przeciwko państwom bałtyckim"

ISW analizuje słowa Putina. "Może stwarzać warunki pod przyszłą rosyjską agresję przeciwko państwom bałtyckim"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Łukasz Ż. został zatrzymany w szpitalu w Lubece. Odbyło się już posiedzenie przed sądem niemieckim. - Ż. został aresztowany, nie wyraził zgody na przyspieszoną ekstradycję do Polski - zaznaczył Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W sprawie jest już sześciu podejrzanych.

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Zaniepokojona kobieta zawiadomiła policję, że z jednego z mieszkań w bloku dobiega płacz i krzyk dziecka. Policjanci zauważyli małą dziewczynkę stojącą w oknie. Płakała i wołała o pomoc. Okazało się, że jej matka poszła do znajomego "na piwo". Pijana była też matka, której dwuletni synek bawił się sam nad stawem. Nie widziała w tym nic złego, bo "był tam nie po raz pierwszy i nigdy nie wpadł".

W nocy usłyszała krzyk dziecka, w oknie zobaczyli zapłakaną dziewczynkę

W nocy usłyszała krzyk dziecka, w oknie zobaczyli zapłakaną dziewczynkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Oszuści przekonali 77-latka, że jego pieniądze są zagrożone. Wpłacił na wskazane przez nich konto 100 tysięcy złotych. W tym celu pojechał, tak jak mu kazali, do banku w Radomiu. To był jednak dopiero początek, miał zrobić kolejny przelew - na 1,5 miliona złotych. Tym razem w banku w Warszawie.

Wpłacił 100 tysięcy złotych, miał zrobić przelew na 1,5 miliona. Powstrzymali go w ostatniej chwili

Wpłacił 100 tysięcy złotych, miał zrobić przelew na 1,5 miliona. Powstrzymali go w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca toyoty uderzył w łosia, a gdy pomagały mu inne osoby, wjechał w nie kierujący volvo. W konsekwencji siedem osób trafiło do szpitali. Policja apeluje o ostrożność na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Nowacka i Katarzyna Kotula według neo-KRS nie są ministrami, bo składając przysięgę użyły feminatywów. To prowadzi upolitycznioną Radę do wniosku, że obecny rząd "nie jest organem tożsamym do Rady Ministrów, o jakiej stanowi Konstytucja".

Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Neo-KRS: kobiety, które użyły feminatywów w czasie ślubowania, nie są ministrami

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia prowadzą postępowanie dotyczące kradzieży z włamaniem w jednym z hoteli. Łupem sprawcy padł zegarek o wartości 300 tysięcy złotych.

Z hotelu zniknął zegarek o wartości 300 tysięcy złotych. Szukają mężczyzny ze zdjęcia

Z hotelu zniknął zegarek o wartości 300 tysięcy złotych. Szukają mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Przy przystanku w Brzezinach w powiecie mińskim znaleziono martwego noworodka. 18-latka z Ukrainy przyznaje, że doszło do porodu i że zaniosła dziecko do kosza na śmieci. Twierdzi, że dziecko urodziło się martwe, co – jak wynika z opinii biegłego – jest nieprawdą. Prokuratura oskarżyła kobietę o dzieciobójstwo, jednak nie wyklucza, że dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo. Podejrzana trafiła do aresztu.

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Źródło:
tvn24warszawa.pl

Kesaria Abramidze została w środę śmiertelnie pchnięta nożem w swoim mieszkaniu w Tbilisi - informuje BBC powołując się na lokalne służby. We wtorek gruziński parlament uchwalił ustawę wymierzoną w społeczność LGBT.

Transpłciowa modelka zabita we własnym domu. Dzień wcześniej przyjęto prawo wymierzone w społeczność LGBT

Transpłciowa modelka zabita we własnym domu. Dzień wcześniej przyjęto prawo wymierzone w społeczność LGBT

Źródło:
BBC, PAP

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters
Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy zaparkowali w niedozwolonym miejscu, chcąc uchronić auta przed powodzią - zaalarmowano wrocławian w czasie, gdy przez miasto przechodziła kulminacyjna fala powodziowa. Według innych przekazów za to samo mandaty wystawiała straż miejska. Obie służby tłumaczą procedury i uspokajają, że mandatów nie wystawiono.

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkert24

Film o przyjaciółkach podejmujących pracę w pubie podczas podróży przez Australię, kultowa komedia o pogromcach duchów, a może serial o słynnym Gotham? Oto pięć godnych uwagi tytułów, które od piątku można obejrzeć na platformie Max.

Kultowa komedia i inne hity na weekend. Top 5 nowości na platformie Max

Kultowa komedia i inne hity na weekend. Top 5 nowości na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

"Drużyna A(A)" to druga fabuła w dorobku Daniela Jaroszka, który polską publiczność zachwycił filmem "Johnny". W jego najnowszym komediodramacie zagrali między innymi: Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Łukasz Simlat, Michał Żurawski i Mikołaj Kubacki. "Drużyna A(A)" od piątku w kinach.

"Drużyna A(A)" Daniela Jaroszka w kinach. Film, który pozwala "włożyć własne historie". "Przywraca wiarę w ludzi"

"Drużyna A(A)" Daniela Jaroszka w kinach. Film, który pozwala "włożyć własne historie". "Przywraca wiarę w ludzi"

Źródło:
tvn24.pl