Apache II zacumował w Szczecinie. "Nieczęsto widzi się statki tego typu w polskich portach"

Statek wygląda imponująco
Apache II wygląda imponująco
Źródło: tvn24

Wyjątkowy statek stanął przy Nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie – Apache II, który służy do układania podwodnych rurociągów. Przez pandemię statek, należący do norweskiego armatora, prawdopodobnie pozostanie w stolicy Zachodniopomorskiego na długo.

Pierwsze, co rzuca się w oczy w statku Apache II, to ogromne lądowisko na dziobie. Gdy spojrzymy na rufę ponad 137-metrowej jednostki, zobaczymy nietypowe mechanizmy. To specjalne dźwigi, wyciągi i bębny, służące do układania podmorskich rurociągów do przesyłu gazu lub ropy. Jest też baza do zdalnego sterowania małymi jednostkami podwodnymi.

Takich statków na świecie jest niewiele, a w polskich portach goszczą one wyjątkowo rzadko. Jak informują przedstawiciele Portu Szczecin, teraz Apache II, który dotarł do Szczecina w poniedziałek, pozostanie tu na dłużej.

Na dziobie Apache II jest lądowisko dla helikopterów
Na dziobie Apache II jest lądowisko dla helikopterów
Źródło: TVN24

Wybudowany w Hiszpanii, pływa pod banderą Bahama

- Niestety kryzys spowodował, że armator postanowił wyłączyć Apache II na razie z eksploatacji i zacumować statek w Porcie Szczecin przy nabrzeżu Bułgarskim – poinformowała nas Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik portu. Jednocześnie podkreśla, że "nieczęsto widzi się statki tego typu w polskich portach", co na pewno jest gratką dla miłośników statków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Apache II, choć należy do norweskiej firmy, pływa pod banderą Wysp Bahama. Jego specjalnością jest układanie rur na głębokościach nawet do 3000 metrów.

Statek został wybudowany w stoczni w Vigo w Hiszpanii w 2009 roku, a rok później został przebudowany w stoczni Technip w fińskim Mantyluoto.

Źródło: Google Maps
Czytaj także: