Sąd uniewinnił organizatorów finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 roku w Gdańsku, gdy doszło do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz sądzonych z nimi policjantów i urzędnika. Wyrok jest prawomocny. Podtrzymany został wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylony werdykt wobec kierownika ochrony.
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odczytano prawomocny wyrok w procesie apelacyjnym w sprawie nieprawidłowości podczas organizacji imprezy WOŚP z 13 stycznia 2019 r. na Targu Węglowym w Gdańsku, podczas której został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zdaniem prokuratury zaniedbań i niedopełnienia obowiązków mieli dopuścić się organizatorzy, firma ochroniarska, urzędnik i policjanci, którzy w trakcie przygotowań imprezy wydawali decyzje dotyczące organizacji koncertu.
Sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok uniewinniający wobec oskarżonych pięciu osób: organizatorów imprezy WOŚP, w tym obecnej minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej, dwóch policjantów i urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Prawomocny jest też wyrok skazujący wobec prezesa firmy ochroniarskiej Tajfun Gracjana Z., który w pierwszej instancji został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
Wobec kierownika ochrony Dariusza S., sąd uchylił wyrok do ponownego rozpoznania z uwagi na to, że podczas jednej z rozpraw, gdzie byli przesłuchiwani świadkowie, nie było jego obrońcy.
Wyrok jest prawomocny.
Dziurawa ochrona w czasie finału WOŚP
Proces w sprawie organizacji w 2019 roku koncertu finałowego WOŚP w Gdańsku, podczas którego zaatakowano prezydenta miasta Pawła Adamowicza, rozpoczął się 26 lutego 2021 roku.
Akt oskarżenia objął dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy, i które - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie.
Zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podobny zarzut postawiono dwóm osobom zarządzającym Agencją Ochrony Tajfun, to jest właścicielowi Agencji Ochrony oraz dyrektorowi ds. ochrony i BHP.
Pozostałe osoby, które objęte były aktem oskarżenia, to urzędnik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy, któremu zarzucono uchybienia w złożonym wniosku i dwóch funkcjonariuszy policji, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię – zarzucono im niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zabójca prawomocnie skazany
W styczniu zabójca Pawła Adamowicza został prawomocnie skazany na dożywocie. Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok pierwszej instancji, ale zmienił jego uzasadnienie, uznając, że prezydent Gdańska nie był przypadkową ofiarą Stefana Wilmonta.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24