Robert Biedroń będzie musiał wywiesić na ścianie ratusza portret Jana Pawła II, bo tak postanowili radni. Słupski ratusz nie ma wyboru, ale już ogłosił, że papież nie będzie "wisiał" sam. Na gmachu będą pojawiały się też wizerunki pozostałych 18 honorowych obywateli. - Nie chcemy ich dyskryminować - tłumaczy Karolina Chalecka, rzecznik Urzędu Miasta.
To stało się w Słupsku tradycją. Co roku, 2 kwietnia w rocznicę śmierci Jana Pawła II wywieszano na ratuszu portret papieża, upamiętniając w ten sposób honorowego obywatela miasta.
Tak było do czasu, gdy prezydentem został Robert Biedroń. W 2015 roku nie wywiesił portretu, tłumacząc, że "ratusz był miejscem neutralnym światopoglądowo".
Papież znów na ratuszu
W tym roku portret papieża pojawi się znów na ratuszu. A to za sprawą klubu Prawa i Sprawiedliwości, który zaproponował radnym, by wrócić do tej tradycji. Podczas minionej sesji radni przyjęli w tej sprawie wspólne stanowisko. Inicjatywę poparło 22 na 23 radnych. Przeciwko był tylko Krzysztof Kido.
- Cieszę się, że wracamy do normalności. Jesteśmy zadowoleni. Można powiedzieć, że to porozumienie między podziałami, ale to normalne, bo ludzie po prostu szanują papieża - mówi tvn24.pl Tadeusz Bobrowski, radny PiS.
Stanowisko radnych jest wiążące dla prezydenta Słupska. Magistrat już poinformował, że portret zostanie wywieszony na ratuszu w najbliższy piątek popołudniu.
Prezydent "powiesi" wszystkich?
Radni popierający Roberta Biedronia zwrócili jednak uwagę, że takie rozwiązanie może dyskryminować pozostałych 18 honorowych obywateli miasta. Dlatego chcą, by na fasadzie ratusza w ważne rocznice związane z zasłużonymi dla miasta osobami wywieszać również ich portrety. Pomysł spodobał się Robertowi Biedroniowi.
- Taka tradycja pomoże uniknąć dyskryminacji jakiegokolwiek Honorowego Obywatela Miasta Słupska, jednocześnie pełnić będzie funkcję edukacyjną - poinformowała Karolina Chalecka, rzeczniczka magistratu.
Które daty urzędnicy uznają za ważne? To będzie wiadomo pod koniec kwietnia, kiedy powstanie już pełny harmonogram rocznic. - Musimy przyjrzeć się tym postaciom. W przypadku pięciu obywateli, którzy żyją będziemy się kontaktować z nimi i ich rodzinami. I tak będziemy potrzebować czasu, żeby zrealizować ten pomysł. Przecież trzeba jeszcze zamówić te portrety. Będą też na nich daty urodzin i śmierci - tłumaczy Chalecka.
"To nonsens"
Tytuł honorowego obywatela miasta otrzymała również Anna Bogucka- Skowrońska, słupska adwokat zasłużona dla środowiska Solidarności. Jak twierdzi, nie chciałaby, żeby ktoś wywieszał jej portret na fasadzie ratusza, bo "jest wiele nieznanych osób, które warto promować w ten sposób".
- To nonsensowny pomysł. Domyślam się, że to odpowiedź na apel o wywieszenie wizerunku Jana Pawła II. Warto zauważyć, że był on nie tylko papieżem, ale i wielkim człowiekiem, który zapisał się w kartach historii. To, że przez tyle lat go upamiętnialiśmy nie wiązało się tylko z tytułem honorowego obywatela, o którego przyznanie papieżowi sama zabiegałam - mówi Anna Bogucka - Skowrońska i dodaje: to papież nam uczynił wielki zaszczyt, że zgodził się na przyjęcie tego tytułu.
Oprócz Jana Pawła II wśród zasłużonych dla Słupska znajdują się:
Anna Bogucka-Skowrońska, Władysław Piotrowicz, Isabel Sellheim, Józef Cieplik, Zofia Lewenstam, ks. Jan Giriatowicz, ks. Ignacy Jeż, ks. Tadeusz Werno, Ryszard Ksieniewicz, Wanda Chotomska, Anna Łajming, Aleksy Antkiewicz, Jan Stępień, Jan Druyff, Franciszek Szafranek, Jerzy Bytnerowicz, Piotr Maksymowicz Tielepniew Jerzy Waldorff
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Obserwator Słupski | Ryszard Nowakowski