W centrum Berlina zbudował nowy mur. "Nie dzieli, a łączy berlińczyków"

Tak wyglądał Mur Berliński (DW, EPA)
Tak wyglądał Mur Berliński (DW, EPA)
Deutsche Welle
Taka była rzeczywistość oczami Asisiego. Zobacz też na filmie, jak wyglądął mur dzielący światDeutsche Welle

Przez prawie trzy dekady dzieliła ich potężna, betonowa ściana. Wrosła w domy, podwórka i serca berlińczyków. W końcu mur runął, w listopadową noc pełną radości, łez i niedowierzania. Yedegar Asisi był wtedy ze znajomymi. Przeskoczył przez mur tuż przy Bramie Brandenburskiej. To działo się 27 lat temu, 9 listopada 1989 roku. Yedegar, już jako uznany artysta, po latach wrócił do tej historii. Postawił nowy mur, ale już nie dzielący, a łączący berlińczyków.

Ogromny blaszak w kształcie walca tuż przy słynnym Checkpoint Charlie w Berlinie. Przed nim kolejka. Kupuję bilet i powoli wchodzę do środka. Wszędzie panuje półmrok. Krok po kroku, zbliżam się do ściany. Przede mną wyrasta mur z betonowych bloczków, wieńczy go drut kolczasty. Gdzieś w oddali słychać stukot ciężkich wojskowych butów, a półmrok rozświetla słup światła. Ktoś przeładował broń. Omijam mur i idę dalej. 28 lat temu to skończyłoby się śmiercią.

Pijesz kawę i patrzysz na pas śmierci

Podobny widok na Berlin rozpościerał się z okien małego mieszkania na Kreuzbergu. Yedegar Asisi często odwiedzał tam swojego przyjaciela, który mieszkał przy Sebastianstrasse. - Staliśmy u niego w mieszkaniu, piliśmy gorącą kawę i rozmawialiśmy. Z jego okna można było zobaczyć co kryje się za Murem Berlińskim. Widzieliśmy pas śmierci, który rozpościerał się wzdłuż wschodniej części - wspomina Asisi.

To był taki "zwyczajny" widok. Mur wrósł w codzienność. Życie berlińczyków toczyło się w cieniu czterometrowej, betonowej ściany. Wielkiej "blizny", którą Walter Ulbricht próbował zgładzić ich marzenia o zjednoczeniu kraju i stłamsić w zarodku ucieczki z NRD. Mieszkańcy Kreuzbergu złapali Pana Boga za nogi. Należeli do Berlina Zachodniego, który był jak zielona wyspa na czerwonej mapie. Od szarej, socjalistycznej rzeczywistości dzieliła ich ta betonowa ściana.

Po dwóch stronach muru

Yedegar Asisi jest artystą, architektem i byłym już wykładowcą uniwersyteckim. Urodził się w Wiedniu jako syn perskich emigrantów. Jego ojciec był jednym z działaczy należących do komunistycznej komórki w reżimie Szacha. Kiedy została ona wykryta, jej członków skazano na śmierć. Z Iranu trzeba było uciekać. Ciężarna matka Asisiego z dwójką dzieci znalazła chwilowe schronienie w neutralnej Austrii. Wkrótce "wylądowali" w NRD.

Yedegar dzieciństwo i młodość spędził w Saksonii. - NRD dało nam schronienie, nowy dom. Państwo zobowiązało się również zagwarantować nam edukację. Dlatego to w Dreźnie studiowałem architekturę. Gdy zdobyłem dyplom musiałem opuścić kraj. Pomoc się skończyła - wspomina Asisi.

Życie w cieniu muru archiwum Yadegara Asisi

I tak 23-latek zza "żelaznej kurtyny" wrócił do porewolucyjnego Iranu. Pojechał tam, żeby poznać swoje korzenie, kulturę, w której wychowywali się jego rodzice. Ale nie zagrzał tam miejsca na długo. Po roku wrócił do Europy. Zamieszkał w Berlinie Zachodnim i zaczął studia na Akademii Sztuk Pięknych.

Jak wyglądało jego życie w cieniu muru? Zupełnie zwyczajnie. Mur był wtedy elementem "codzienności". - To niesamowite jak ludzie potrafią w każdej sytuacji znaleźć chociaż namiastkę takiej normalności. Bardzo długo nie umiałem odpowiedzieć sobie na pytanie jakie było to nasze życie wtedy za murem. Kiedy mieszkałem w Berlinie nawet nie czułem jego obecności. Wszyscy byliśmy pochłonięci swoim sprawami, pracą, studiami. Moja rodzina miała status uciekinierów z Persji. Może dlatego ten podział Niemiec nas aż tak bardzo nie dotykał. Chociaż wiem, że wiele osób strasznie cierpiało, wiele rodzin, przyjaciół zostało rozdzielonych - opowiada Asisi.

Pod prąd

To życie obok betonowej ściany, mogłoby powoli toczyć się dalej. Gdyby nie wieczór 9 listopada 1989 r. I zupełnie niespodziewana pomyłka Guenthera Schabowskiego, sekretarza Komitetu Centralnego SED (Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec - przyp .red.). Ten ogłosił podczas wieczornej konferencji,

Mur w liczbach: Długość: 155 km Długość na odcinku z Berlinem Wschodnim: 43 km Przejścia graniczne: 25 Wysokość maksymalna: 4,20 m Statystyki

że obywatele NRD będą mogli podróżować za granicę i to bez żadnych przeszkód. Od kiedy? Od zaraz. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Rzesze berlińczyków ruszyły na przejścia graniczne. Wszyscy chcieli dostać się na zachód.

Asisi ruszył "pod prąd". Kiedy mur symbolicznie upadał był akurat ze znajomymi w Charlottenburgu.

- Od razu wzięliśmy auto i próbowaliśmy przekroczyć granicę na Heinrich-Heine Strasse. Nie udało się. Za to wspięliśmy się na mur tuż przy Bramie Brandenburskiej. Nie każdemu się to udało. Policjant ze wschodniej części w ogóle nie wiedział jak reagować. Podszedł do nas i spytał o co nam chodzi. Powiedzieliśmy mu wtedy, że chcemy po prostu zobaczyć się ze znajomymi. Jeszcze raz spytał czy chcemy przyjechać do NRD. Powiedzieliśmy, że tak. Poszliśmy wtedy do naszych przyjaciół, którzy spali w mieszkaniu na Chauseestrasse. Nie mieli pojęcia co się dzieje i tak jak my nie mogli w to uwierzyć - wspomina Asisi.

Po 28 latach podziałów, berlińczycy mogli spokojnie przejść na drugą stronę muru. Nikt ich nie obserwował, nie strzelał. Ekscytacja mieszała się z obawą, niepewnością i smakiem otwieranego w pośpiechu szampana. Takiej nocy się nie zapomina. - To było niesamowite. Nigdy później doświadczyłem tak wielkiej radości i szczęścia. Nie mogliśmy uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę. Tak naprawdę dopiero później zacząłem to wszystko jakoś analizować i rozumieć - dodaje artysta.

 
Mur berliński przez dziesięciolecia dzielił Niemcy i Niemców wikipedia.org

Wzniósł nowy mur

Minęły 23 lata od tamtych burzliwych wydarzeń. Kto by się spodziewał, że w centrum Berlina znów stanie mur, a widok z małego mieszkania na Sebastianstrasse obejrzy ponad milion osób. Turyści stoją w ogonku przed metalowym blaszakiem przy Checkpoint Charlie. W środku czeka na nich monumentalna panorama - okno z zachodniego Kreuzbergu na wschodnie Mitte. To nieremontowane szare fronty domów, bawiące się dzieci i graficiarze. To też kilku pijaczków pod zachodnim barem, nieświadomych, że tuż obok, kilku strażników patroluje pas śmierci.

Milion osób odwiedziło panoramę asisi.de

Mur tym razem nie budzi lęku, bezradności, poczucia życia w klatce. Nie dzieli, a łączy historie mieszkańców Berlina i wyobrażenia tych, którzy nie żyli w jego cieniu.

- Kiedy zrozumiałem, że mur był dla nas wtedy czymś naturalnym, jednym z elementów naszej codzienności, postanowiłem, że stworzę panoramę 360 stopni, która właśnie to pokaże. Chciałem stworzyć taki "pokój przemyśleń". Chodziło o miejsce, w którym ludzie mogliby poczuć atmosferę tamtych dni. Zobaczyć, jak wtedy wyglądał taki zwykły dzień. Teraz w Berlinie jest niewiele takich miejsc, gdzie można się na chwilę zatrzymać i powspominać. Ludzie, którzy oglądają moją panoramę mówią: "Dopiero teraz mamy wyobrażenie o tym, jak wyglądało tutaj życie" - tłumaczy Asisi.

"Mur" można też zobaczyć ze specjalnej platformyasisi.de

"The Wall" to jedna z dwunastu ogromnych panoram, które rozsławiły Yedegara Asisi. To jego najważniejsza i niezwykle osobista praca. Na 900 metrów kwadratowych płótna przelał swoje wspomnienia z listopada 1989 r. Pokazał uliczki, którymi spacerował, budynki, które były świadkami jego codziennego życia. - Zazwyczaj, gdy pracuję nad panoramami korzystam z pomocy wielu konsultantów. Doradzają mi w kwestiach związanych z historią, geografią. W przypadku "The Wall" to było zbędne. Sam byłem świadkiem tych wydarzeń. Pracowałem i mieszkałem w tym mieście. Ten mur jest utkany z moich wspomnień, ale jest potrzebny temu miastu - dodaje Asisi.

Każdy chciał mieć choć kawałem muru dla siebie. Dziś jego części są niemal na całym świecie:

Mur Berliński na części
Mur Berliński na częściReuters

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: asisi.de

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jaworznie (Śląskie). Jak informuje straż pożarna, ogień objął cały dach, płonęło także poddasze. Na miejscu nadal pracują służby. Do tragicznego pożaru doszło w nocy także w bloku w Ostrowie Wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, a dziewięć jest poszkodowanych.

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

Źródło:
TVN24/PAP

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 31 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl