Nieznane zdjęcia i filmy z różnych stron świata trafiły na wystawę "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Można na niej zobaczyć jak budowano morską stolicę II RP i jak obok portu powstało nowoczesne, modernistyczne miasto.
W Muzeum Miasta Gdyni otwarto właśnie nową wystawę czasową. Skupia się ona na momencie narodzin modernistycznego miasta w II RP. Na ekspozycję trafiły eksponaty zarówno z Polski, jak i zza granicy.
- W atrakcyjnej dla widza aranżacji zaprezentowaliśmy fenomen, jakim było powstanie dużego, nowoczesnego miasta w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Materiały archiwalne, w tym filmy i fotografie pozyskaliśmy z wielu instytucji w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii – opowiada Barbara Frydrych, zastępca dyrektora muzeum.
Nie zabraknie także dotąd prawie nieznanych materiałów filmowych pochodzących z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Zachowały się na nich sceny budowy gdyńskiego portu oraz życie codzienne Gdyni w latach 30.
Mit "białej Gdyni"
Na wystawie można także zobaczyć modele zabytkowych kamienic, detale architektoniczne, czy multimedia takie jak oś czasu miasta. Twórcy zadbali też o to, by odwiedzający muzeum mogli lepiej poznać postacie zasłużone dla miasta.
- Gdynię stworzyła ciężka praca tysięcy ludzi, ich marzenia o rozwoju ekonomicznym oraz pragnienie wolności. Chcemy zaprezentować w nowoczesny i atrakcyjny sposób fenomen tego miasta - tłumaczy Magdalena Dębna z muzeum.
Jak zaznacza, tożsamość miasta współkształtuje także jego architektura, a Gdynia powstawała, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka zmiana.
- Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny modernizm stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało. Jasne, były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit "białej Gdyni" – czytamy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.
Zadbano, aby aranżacja przestrzeni wystawienniczej była oparta na nowoczesnych, po części interaktywnych, ale nie zdominowanych przez elektronikę środkach wystawienniczych.
Tutaj jest muzeum:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/ws/kwoj / Źródło: TVN 24 Pomorze