30 lat wolności. Najważniejsze wydarzenia w Gdańsku

Aktualizacja:
[object Object]
Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności/ Gdańsk
wideo 2/14

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji odbędą się debaty, koncerty i warsztaty. Swój udział zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Sprawdź harmonogram uroczystości czerwcowych w Gdańsku oraz to, jak zmieni się organizacja ruchu w tych dniach.

W Gdańsku do 11 czerwca odbędzie się ponad 130 wydarzeń, podczas których spotka się około 100 tysięcy gości. A wszystko, aby uczcić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Wydarzenia oznakowane są logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku "Solidarności". Hasło obchodów to "Bądźmy razem!".

Uroczystości zostały podzielone na dziewięć stref:

* Strefa ECS na Placu Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności (m.in. spotkania, debaty, koncerty i wystawa stała).

* Strefa społeczna przy Sali BHP w Gdańsku, ulica ks. Jerzego Popiełuszki 6 (m.in. debaty, warsztaty, spotkania m.in. z Agnieszką Holland, Leszkiem Balcerowiczem, Lechem Wałęsą, Szymonem Hołownią i Kubą Wojewódzkim.

* Strefa kultura obejmuje przestrzeń praktycznie całego Głównego Miasta (spotkania i wystawy, m.in. poświęcona pamięci Pawła Adamowicza).

* Skwer Świętopełka Park Świętopełka, ul. Świętojańska 66 (m.in. wystawa 20 plakatów wyłowionych w konkursie, spotkania i rozmowy).

* Okrągły Stół przy fontannie ECS, Plac Solidarności 1 (warsztaty manualne, koncerty, spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem i prof. Jerzym Bralczykiem).

* Czytelnia Wolności plac Kobzdeja (warsztaty, spotkania literackie, z dziennikarzami i ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989).

* Międzynarodowe Forum Obywatelskie Plac Solidarności 1, ECS (dwudniowe wydarzenie otwarte, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki).

* Strefa Delegatów Plac Zebrań Ludowych, Plac Solidarności 1, Ołowianka 1, Podkramarska 5 (wydarzenia dla oficjalnych delegatów, zaproszonych przez prezydenta Gdańska).

Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w Gdańsku. Mapa przestrzeni2019gdansk.pl

Główne wydarzenia odbędą się 4 czerwca. O godzinie 12 przy Budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Następnie wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski.

O 17.30 na Długim Targu każdy będzie mógł zrobić wspólne "Rodzinne zdjęcie Polaków" wraz z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Tego dnia odbędzie się także główny koncert "30 lat wolności". To trzygodzinne widowisko multimedialne według scenariusza i w reżyserii Bolesława Pawicy. Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateusz Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

Harmonogram wydarzeń 4 czerwca w Gdańsku

Godz. 1.00-23.59

WYSTAWA: BUDOWANIE WSPÓLNOTY. PAWEŁ ADAMOWICZ I GDAŃSZCZANIE

Na Długim Targu pojawią się zdjęcia poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Dalszą część wystawy będzie można znaleźć w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta. Kupując bilet, zwiedzający zobaczą pamiątki po Pawle Adamowiczu.

Będzie to zapowiedź powstającej wystawy stałej, która ma opowiadać historię gdańskiej samorządności.

Godz. 8.00- 23.55

WYSTAWA: WIOSNA DEMOKRACJI

Na Targu Rakowym 5/6 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku. W większości będą to rzeczy związane z wydarzeniami czerwcowymi.

WYSTAWA: DRUŻYNA LECHA

Przy ulicy Długiej 12 (na wysokości Domu Uphagena) będzie można zobaczyć kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", które promowały kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Reżyser Andrzej Wajda i doradca Solidarności Bronisław Geremek wpadli na pomysł, aby kandydaci reklamowali się na zdjęciach z Lechem Wałęsą, legendarnym przywódcą opozycji demokratycznej. Być może właśnie dzięki temu z 261 startujących w wyborach osób z - jak o nich mówiono - drużyny Lecha, mandat zdobyło 260 kandydatów.

Godz. 9.00-11.00

ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE

Na Placu Solidarności 1, przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się śniadanie. Będzie kawa, herbata, drożdżówki, chleb i dżem. Każdy może przynieść także ze sobą własne jedzenie i koce. Jak mówią organizatorzy, będzie możliwość wspólnej rozmowy i "żaden temat nas nie poróżni".

Godz. 10.00-11.00

FUNDACJA WSPÓŁDZIELNIA

Akademia Emocji organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Spotkanie odbędzie się przy Sali BHP w Gdańsku w Strefie Społecznej.

Godz. 10.00-16.00

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Europejskie Centrum Solidarności w archiwum przy Placu Solidarności 1 zbierać będą materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989.

"Wdzięczni jesteśmy za każdy dar" - piszą organizatorzy.

Godz. 10.00-18.00

WYSTAWA: ODDAJ GŁOS

W Ratuszu w Staromiejskim, przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można cofnąć się w czasie do czerwca 1989 roku. Powstanie instalacja artystyczna, która odwzoruje prawdziwy lokal wyborczy, który znajdował się w tym miejscu. Żeby wspomnienia stały się jeszcze bardziej rzeczywiste, wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza.

Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.

Godz. 10.00-19.00

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WYDARZEŃ 1989 ROKU

Spotkanie odbędzie się w sali wystaw czasowych w ECS. Gości przywita Lech Wałęsa oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Wystąpić mają m.in. Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień. Wykład poprowadzi prof. Andrzej Friszke. Zapowiedziana jest także debata "Refleksja po 30 latach od wyborów czerwca '89".

Około godziny 13.30 planowane jest wspólne zdjęcie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego z Lechem Wałęsą w Sali E wystawy stałej. O godzinie 14.15 odbędzie się spotkanie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komitetów obywatelskich przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Godz. 12.00-18.00

WYSTAWA: 30 LAT - DALEKO, CZY BLISKO?

Artyści z Przestrzeni Sztuki WL4 zaprezentują swoje prace na terenie Stoczni Cesarskiej.

Godz. 12.00

W SAMO POŁUDNIE

Uroczystość jubileuszowa na scenie przy ECS. W programie m.in. wspólne odśpiewanie hymnu oraz podpisanie DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. Poza tym wspólne zdjęcie i tort z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

Godz. 14.30

DEBATA: 4 CZERWCA 1989. POCZĄTEK NOWEJ EPOKI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.

Debatę poprowadzi Antoni Dudek.

DEBATA: EUROPEJCZYCY. CZY NADAL "CZUJEMY WSPÓLNOTĘ NASZYCH LOSÓW"?

Dyskusja odbędzie się w bibliotece w ECS. Udział wezmą Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash oraz Ireneusz Krzemiński.

Prowadzenie: Kacper Dziekan.

Godz. 16.15

DEBATA: WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar i Przemysław Wielgosz.

Debatę poprowadzi Grzegorz Piotrowski.

Godz. 17.30

WIEC

Scena na Długim Targu. Zaplanowane są wystąpienia gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy i wspólne zdjęcie.

Godz. 18.00

DEBATA: KULTURA - SIŁĄ DEMOKRACJI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński i Beata Chmiel.

Debatę poprowadzi Olga Wysocka.

Godz. 20.00-22.00

KONCERT GŁÓWNY - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: 30 LAT WOLNOŚCI

Koncert odbędzie się na placu Zebrań Ludowych.

Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest" i "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateuszu Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak. Będzie można usłyszeć covery takich piosenek, jak "Arahja" Kultu, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Sound of Silence" Simona i Garfunkela. Scenariusz i reżyseria: Bolesław Pawica.

Godz. 22.30-00.15

FILM: WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy odbędzie się przy sali BHP, przy ulicy Jerzego Popiełuszki 6.

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stół
Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stółtvn24

Zmiany w organizacji ruchu

Od 1 czerwca w związku z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, nastąpią zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdańska.

Od 1 czerwca, godz. 0.00 do 4 czerwca, godz. 23.59 na obszarze Gdańska w autobusach i tramwajach ZTM Gdańsk będzie można jeździć bez biletów.

W dniach 1 i 4 czerwca odbędą się dwa koncerty na Placu Zebrań Ludowych. W te dni wszystkie linie autobusowe i tramwajowe będą funkcjonować odpowiednio wg sobotnich i stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej. Po godzinie 22:15 zaplanowano dodatkowe kursy, by mieszkańcy łatwiej mogli dotrzeć do domów.

ZAMKNIĘTE ULICE

ZAMKNIĘTA - ul. Giełguda w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz w dniu 04.06.2019 (wtorek) od godziny 6.00 rano do 0.00. Dojazd od ul. Focha przez ul. Giełguda do ul. 3 maja – NIEMOŻLIWY

ZAMKNIĘTY - dziki parking przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniu 30.05.2019 (czwartek) od godziny 6.00 rano do 5.06.2019 (środa) do 6.00

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Świętojańska od ul. Szklary do ul. Grobla II od 28.05.2019 (wtorek) od 6.00 do 6.06.2019 do 6.00 (czwartek)

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0,00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - 3 maja od Traktu Konnego do ul. Dąbrowskiego w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6:00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Doki od dnia 31.05.2019 (od godz.11:00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Nowomiejska - zamknięcie dla ruchu pojazdów od skrzyżowania z ul. Jana z Kolna do skrzyżowania z ul. Popiełuszki - od dnia 31.05.2019 (od godz.11.00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Kładka dla pieszych nad linia kolejową i Jana z Kolna - zamknięcie dla ruchu pieszych w dniu 1.06.2019 (18.0-0.00) oraz w dniu 4.06.2019 (18.00-0.00).

Peron SKM GDAŃSK STOCZNIA - NIECZYNNY W GODZINACH ZAMKNIĘCIA KŁADKI. W tym czasie bilety SKM będą honorowane w tramwajach i autobusach na trasie Gdańsk Główny-Politechnika-Gdańsk Główny.

Jak przypomina Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, samochody parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dokoła trenów imprez są prywatne parkingi, na których można zostawić samochód.

Poruszanie się po mieście, między terenami wydarzeń odbywa się zgodnie z zasadami Ruchu Drogowego dla pieszych. Prosimy o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych.

PARKINGI DLA MIKROBUSÓW I AUTOKARÓW

Bezpłatny parking dla mikrobusów i autokarów czynny będzie 24 h od 1 do 4 czerwca, na specjalnie oznaczonym parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11.

Tymczasowy przystanek, na potrzeby pasażerów wysiadających z autokarów czynny będzie w zatoce autobusowej, na wysokości Europejskiego Centrum Solidarności.

Parkingi w Gdańsku podczas obchodów 30.rocznicy wyborówgzdiz.gda.pl

Autor: MAK/gp/ral / Źródło: tvn24/ 2019gdansk.pl/ gzdiz.gda.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Twórca marki Red is Bad Paweł S. w poniedziałek po raz kolejny składał wyjaśnienia w prokuraturze w Katowicach. Po zakończeniu czynności rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że skierowano do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia sąd pochylił się nad wnioskiem, ale odroczył ogłoszenie decyzji do wtorku. Prokuratura przekazała, że ma to związek z dużą liczbą wątków i materiałów, jakie ma do przeanalizowania skład sędziowski. 

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Z kolejnych miejscowości dochodzą zgłoszenia o niebezpiecznych przedmiotach znalezionych w słodyczach zebranych przez dzieci w trakcie Halloween. 11-latek z Bogatyni (Dolny Śląsk) otrzymał cukierki z igłami krawieckimi, a cukierek z gwoździem - dziewczynki z dolnośląskich Kobierzyc. Wcześniej odnotowano podobne przypadki w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i śląskim.

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci ze Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) zatrzymali 27-latka, który może mieć związek z brutalnym pobiciem księdza. 72-letni proboszcz parafii został zaatakowany na plebanii, służby o napadzie poinformowała gosposia. Stan duchownego jest ciężki.

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN