30 lat wolności. Najważniejsze wydarzenia w Gdańsku

Aktualizacja:
[object Object]
Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności/ Gdańsk
wideo 2/14

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji odbędą się debaty, koncerty i warsztaty. Swój udział zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Sprawdź harmonogram uroczystości czerwcowych w Gdańsku oraz to, jak zmieni się organizacja ruchu w tych dniach.

W Gdańsku do 11 czerwca odbędzie się ponad 130 wydarzeń, podczas których spotka się około 100 tysięcy gości. A wszystko, aby uczcić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Wydarzenia oznakowane są logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku "Solidarności". Hasło obchodów to "Bądźmy razem!".

Uroczystości zostały podzielone na dziewięć stref:

* Strefa ECS na Placu Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności (m.in. spotkania, debaty, koncerty i wystawa stała).

* Strefa społeczna przy Sali BHP w Gdańsku, ulica ks. Jerzego Popiełuszki 6 (m.in. debaty, warsztaty, spotkania m.in. z Agnieszką Holland, Leszkiem Balcerowiczem, Lechem Wałęsą, Szymonem Hołownią i Kubą Wojewódzkim.

* Strefa kultura obejmuje przestrzeń praktycznie całego Głównego Miasta (spotkania i wystawy, m.in. poświęcona pamięci Pawła Adamowicza).

* Skwer Świętopełka Park Świętopełka, ul. Świętojańska 66 (m.in. wystawa 20 plakatów wyłowionych w konkursie, spotkania i rozmowy).

* Okrągły Stół przy fontannie ECS, Plac Solidarności 1 (warsztaty manualne, koncerty, spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem i prof. Jerzym Bralczykiem).

* Czytelnia Wolności plac Kobzdeja (warsztaty, spotkania literackie, z dziennikarzami i ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989).

* Międzynarodowe Forum Obywatelskie Plac Solidarności 1, ECS (dwudniowe wydarzenie otwarte, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki).

* Strefa Delegatów Plac Zebrań Ludowych, Plac Solidarności 1, Ołowianka 1, Podkramarska 5 (wydarzenia dla oficjalnych delegatów, zaproszonych przez prezydenta Gdańska).

Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w Gdańsku. Mapa przestrzeni2019gdansk.pl

Główne wydarzenia odbędą się 4 czerwca. O godzinie 12 przy Budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Następnie wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski.

O 17.30 na Długim Targu każdy będzie mógł zrobić wspólne "Rodzinne zdjęcie Polaków" wraz z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Tego dnia odbędzie się także główny koncert "30 lat wolności". To trzygodzinne widowisko multimedialne według scenariusza i w reżyserii Bolesława Pawicy. Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateusz Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

Harmonogram wydarzeń 4 czerwca w Gdańsku

Godz. 1.00-23.59

WYSTAWA: BUDOWANIE WSPÓLNOTY. PAWEŁ ADAMOWICZ I GDAŃSZCZANIE

Na Długim Targu pojawią się zdjęcia poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Dalszą część wystawy będzie można znaleźć w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta. Kupując bilet, zwiedzający zobaczą pamiątki po Pawle Adamowiczu.

Będzie to zapowiedź powstającej wystawy stałej, która ma opowiadać historię gdańskiej samorządności.

Godz. 8.00- 23.55

WYSTAWA: WIOSNA DEMOKRACJI

Na Targu Rakowym 5/6 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku. W większości będą to rzeczy związane z wydarzeniami czerwcowymi.

WYSTAWA: DRUŻYNA LECHA

Przy ulicy Długiej 12 (na wysokości Domu Uphagena) będzie można zobaczyć kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", które promowały kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Reżyser Andrzej Wajda i doradca Solidarności Bronisław Geremek wpadli na pomysł, aby kandydaci reklamowali się na zdjęciach z Lechem Wałęsą, legendarnym przywódcą opozycji demokratycznej. Być może właśnie dzięki temu z 261 startujących w wyborach osób z - jak o nich mówiono - drużyny Lecha, mandat zdobyło 260 kandydatów.

Godz. 9.00-11.00

ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE

Na Placu Solidarności 1, przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się śniadanie. Będzie kawa, herbata, drożdżówki, chleb i dżem. Każdy może przynieść także ze sobą własne jedzenie i koce. Jak mówią organizatorzy, będzie możliwość wspólnej rozmowy i "żaden temat nas nie poróżni".

Godz. 10.00-11.00

FUNDACJA WSPÓŁDZIELNIA

Akademia Emocji organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Spotkanie odbędzie się przy Sali BHP w Gdańsku w Strefie Społecznej.

Godz. 10.00-16.00

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Europejskie Centrum Solidarności w archiwum przy Placu Solidarności 1 zbierać będą materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989.

"Wdzięczni jesteśmy za każdy dar" - piszą organizatorzy.

Godz. 10.00-18.00

WYSTAWA: ODDAJ GŁOS

W Ratuszu w Staromiejskim, przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można cofnąć się w czasie do czerwca 1989 roku. Powstanie instalacja artystyczna, która odwzoruje prawdziwy lokal wyborczy, który znajdował się w tym miejscu. Żeby wspomnienia stały się jeszcze bardziej rzeczywiste, wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza.

Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.

Godz. 10.00-19.00

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WYDARZEŃ 1989 ROKU

Spotkanie odbędzie się w sali wystaw czasowych w ECS. Gości przywita Lech Wałęsa oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Wystąpić mają m.in. Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień. Wykład poprowadzi prof. Andrzej Friszke. Zapowiedziana jest także debata "Refleksja po 30 latach od wyborów czerwca '89".

Około godziny 13.30 planowane jest wspólne zdjęcie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego z Lechem Wałęsą w Sali E wystawy stałej. O godzinie 14.15 odbędzie się spotkanie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komitetów obywatelskich przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Godz. 12.00-18.00

WYSTAWA: 30 LAT - DALEKO, CZY BLISKO?

Artyści z Przestrzeni Sztuki WL4 zaprezentują swoje prace na terenie Stoczni Cesarskiej.

Godz. 12.00

W SAMO POŁUDNIE

Uroczystość jubileuszowa na scenie przy ECS. W programie m.in. wspólne odśpiewanie hymnu oraz podpisanie DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. Poza tym wspólne zdjęcie i tort z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

Godz. 14.30

DEBATA: 4 CZERWCA 1989. POCZĄTEK NOWEJ EPOKI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.

Debatę poprowadzi Antoni Dudek.

DEBATA: EUROPEJCZYCY. CZY NADAL "CZUJEMY WSPÓLNOTĘ NASZYCH LOSÓW"?

Dyskusja odbędzie się w bibliotece w ECS. Udział wezmą Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash oraz Ireneusz Krzemiński.

Prowadzenie: Kacper Dziekan.

Godz. 16.15

DEBATA: WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar i Przemysław Wielgosz.

Debatę poprowadzi Grzegorz Piotrowski.

Godz. 17.30

WIEC

Scena na Długim Targu. Zaplanowane są wystąpienia gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy i wspólne zdjęcie.

Godz. 18.00

DEBATA: KULTURA - SIŁĄ DEMOKRACJI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński i Beata Chmiel.

Debatę poprowadzi Olga Wysocka.

Godz. 20.00-22.00

KONCERT GŁÓWNY - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: 30 LAT WOLNOŚCI

Koncert odbędzie się na placu Zebrań Ludowych.

Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest" i "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateuszu Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak. Będzie można usłyszeć covery takich piosenek, jak "Arahja" Kultu, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Sound of Silence" Simona i Garfunkela. Scenariusz i reżyseria: Bolesław Pawica.

Godz. 22.30-00.15

FILM: WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy odbędzie się przy sali BHP, przy ulicy Jerzego Popiełuszki 6.

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stół
Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stółtvn24

Zmiany w organizacji ruchu

Od 1 czerwca w związku z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, nastąpią zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdańska.

Od 1 czerwca, godz. 0.00 do 4 czerwca, godz. 23.59 na obszarze Gdańska w autobusach i tramwajach ZTM Gdańsk będzie można jeździć bez biletów.

W dniach 1 i 4 czerwca odbędą się dwa koncerty na Placu Zebrań Ludowych. W te dni wszystkie linie autobusowe i tramwajowe będą funkcjonować odpowiednio wg sobotnich i stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej. Po godzinie 22:15 zaplanowano dodatkowe kursy, by mieszkańcy łatwiej mogli dotrzeć do domów.

ZAMKNIĘTE ULICE

ZAMKNIĘTA - ul. Giełguda w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz w dniu 04.06.2019 (wtorek) od godziny 6.00 rano do 0.00. Dojazd od ul. Focha przez ul. Giełguda do ul. 3 maja – NIEMOŻLIWY

ZAMKNIĘTY - dziki parking przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniu 30.05.2019 (czwartek) od godziny 6.00 rano do 5.06.2019 (środa) do 6.00

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Świętojańska od ul. Szklary do ul. Grobla II od 28.05.2019 (wtorek) od 6.00 do 6.06.2019 do 6.00 (czwartek)

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0,00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - 3 maja od Traktu Konnego do ul. Dąbrowskiego w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6:00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Doki od dnia 31.05.2019 (od godz.11:00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Nowomiejska - zamknięcie dla ruchu pojazdów od skrzyżowania z ul. Jana z Kolna do skrzyżowania z ul. Popiełuszki - od dnia 31.05.2019 (od godz.11.00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Kładka dla pieszych nad linia kolejową i Jana z Kolna - zamknięcie dla ruchu pieszych w dniu 1.06.2019 (18.0-0.00) oraz w dniu 4.06.2019 (18.00-0.00).

Peron SKM GDAŃSK STOCZNIA - NIECZYNNY W GODZINACH ZAMKNIĘCIA KŁADKI. W tym czasie bilety SKM będą honorowane w tramwajach i autobusach na trasie Gdańsk Główny-Politechnika-Gdańsk Główny.

Jak przypomina Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, samochody parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dokoła trenów imprez są prywatne parkingi, na których można zostawić samochód.

Poruszanie się po mieście, między terenami wydarzeń odbywa się zgodnie z zasadami Ruchu Drogowego dla pieszych. Prosimy o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych.

PARKINGI DLA MIKROBUSÓW I AUTOKARÓW

Bezpłatny parking dla mikrobusów i autokarów czynny będzie 24 h od 1 do 4 czerwca, na specjalnie oznaczonym parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11.

Tymczasowy przystanek, na potrzeby pasażerów wysiadających z autokarów czynny będzie w zatoce autobusowej, na wysokości Europejskiego Centrum Solidarności.

Parkingi w Gdańsku podczas obchodów 30.rocznicy wyborówgzdiz.gda.pl

Autor: MAK/gp/ral / Źródło: tvn24/ 2019gdansk.pl/ gzdiz.gda.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Utrudnienia dla pasażerów pierwszej linii metra. Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl