Noc Muzeów 2024. Atrakcje w Trójmieście

Źródło:
tvn24.pl
Noc Muzeów 2024. Atrakcje w TrójmieścieShutterstock

Co roku w Europejską Noc Muzeów instytucje kulturalne, muzea i galerie są otwarte do późnych godzin nocnych, aby zaprezentować zainteresowanym swoje zbiory. W najbliższą sobotę w Trójmieście będzie można zwiedzić m.in. muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, muzeum Kart Do Gry “Ulica Brydżowa” w Gdyni, Sopocki Tor Wyścigów Konnych "Hipodrom" czy Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.

Noc Muzeów. Europejskie Centrum Solidarności i Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało dla odwiedzających wiele atrakcji. Tegoroczne hasło brzmi "Corten Night". 18 maja od godziny 19:00 będzie można zwiedzać wystawy stałe oraz wystawę "Stocznia", wziąć udział w warsztatach dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, obejrzeć film dokumentalny "Stocznia Movie" czy wziąć udział w organizowanym silent disco.

Tego wieczoru biletu wstępu będą kosztować 1 zł. Kasy biletowe zostaną otwarte o 18:30. Zwiedzanie będzie możliwe między godziną 19:00 a 1:00 w nocy.

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na dwie wystawy, które będzie można obejrzeć między godziną 17:00 a 23:00. W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa ulicy Szeroka 37 będzie to "Śpiew nadmiaru". W Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 ulicy Powroźnicza 13/15 czeka wernisaż Alicji Żebrowskiej "Tajemnica patrzy. Prace z czasu transformacji".

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało na ten wieczór spacery z przewodnikiem po wystawie głównej co godzinę oraz pokaz filmu dokumentalnego "Była sobie piosenka". Na wystawie głównej pojawią się także etiudy, w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej prowadzonej w muzeum. Przed wejściem do gmachu muzeum będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle zabytków - Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa.

W trakcie Nocy Muzeów będzie można także zwiedzić pracownię konserwacji. Odwiedzający zobaczą m.in. wybrane etapy pracy przy określonych obiektach pochodzących ze zbiorów placówki oraz znalezionych podczas wykopalisk na Westerplatte.

Bilety będą dostępne za symboliczną złotówkę w kasach muzeum. Zwiedzanie będzie możliwe do godziny 01:00 w nocy.

CZYTAJ TEŻ: Zobacz to, co na co dzień niedostępne. Noc Muzeów w Łodzi

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do oddziału sztuki dawnej, gdzie od godziny 19:00 będzie można wziąć udział w balu u patrycjuszy, warsztatach sitodruku czy obejrzeć film dokumentalny "Dzieła utracone" opowiadający o historiach obiektów, które zaginęły z Polski w wyniku II wojny światowej.

"Naszymi gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią nam tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty, w czasie których będziecie mogli wyposażyć się w stylowe dodatki" - czytamy na stronie muzeum.

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na nocy spacer z przewodnikiem, podczas którego będzie można zapoznać się postaciami ze świata angielskiego pisarza. "Od elfów, przez duchy, czarownice, demony, po pogańskich bogów. Tej nocy one wszystkie ożyją w progach naszego teatru!" - czytamy na ich stronie. 

Godzinny spacery z przewodnikami będą startować średnio co pół godziny od 20:00. Ostatni spacer rozpocznie się o godzinie 24:00. Wstęp jest bezpłatny.

Noc Muzeów w Gdyni

Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na pokład "Daru Pomorza" w Gdyni, gdzie będzie można obejrzeć wystawę czasową "Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”. Dla zwiedzających czeka także samodzielne zwiedzanie statku, rodzinna gra muzealna, malowanie twarzy dzieci czy zbiórka pieniędzy dla zwierząt ze schroniska 'Ciapkowo".

Bilety kosztują 1 zł. Wstęp będzie możliwy między godziną 17:00 a 23:00.

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało w ramach nocy muzeów 2024 interaktywną instalację wizualną oraz muzyczny, autorski live-act. Dla dzieci w strefie warsztatowej będzie można stworzyć m.in. poduszki.

"W czasie Nocy Muzeów dowiecie się, jak o snach pisali najwybitniejsi przedstawiciele Wielkiej Emigracji. Wspólnie prześledzimy też zmiany, jakim na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci ulegały nasze przyzwyczajenia związane ze snem" - czytamy na stronie muzeum.

Wejście jest bezpłatne. Zwiedzanie będzie możliwe od godziny 19:00 do 01:00.

Muzeum Kart Do Gry “Ulica Brydżowa” w Gdyni zapewnia, że zaprezentowane podczas nocy muzeów talie kart do gry, pocztówki, plakaty czy inne kolekcjonerskie przedmioty zachwycą wszystkich odwiedzających. O godzinie 18:00 wystartuje także Otwarty Turniej Brydżowy Par. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda finansowa. Muzeum będzie można zwiedzać od godziny 19:00 do 01:00. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na zwiedzenie trzech wystaw stałych: "Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej", "Mamy rozkaz Cię utrzymać…", "W świecie dawnych żaglowców" oraz ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego.

Placówka przygotowała także namiot promocyjny z zabawami dla dzieci, zwiedzanie zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II, wystawę broni historycznej czy kuchnię polową z wojskową grochówką.

Muzeum i ORP Błyskawica będą otwarte między godziną 19:00 a 00:30. Wstęp do każdego z obiektów kosztuje 5 zł.

Noc Muzeów w Sopocie. Co warto zobaczyć?

Sopocki Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na specjalne zwiedzanie połączone z poszukiwaniem Ducha Hansa, byłego mieszkańca budynku. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć zabytkową piwnicę i poznać historię Domu z Wieżą, w tym mówione archiwum społeczne.

Instytucja zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, w małych grupach do dziesięciu osób. Spacery rozpoczną się o godzinie 19:00 i potrwają do godziny 23:30. Wstęp jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE: Kraków - co przygotowano na Noc Muzeów?

Sopocki Tor Wyścigów Konnych "Hipodrom" zaprasza na zwiedzanie budynków z XIX wieku, m.in. trybuny honorowej czy białej. Podczas nocnego spaceru będzie można zwiedzić najstarsze stajnie.

"Będzie można posłuchać opowieści o tym, jak dawniej wyglądało codzienne życie Hipodromu, opowiemy także o wyjątkowym, wspominanym po dziś dzień wydarzeniu, Mistrzostwach Europy w powożeniu w 1975 roku, których najważniejszym uczestnikiem był Książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II" - czytamy na stronie internetowej.

Pierwsza tura zwiedzania, licząca maksymalnie 50 osób ruszy o godzinie 20:00 przy bramie na ulicy Polnej. Druga tura rozpocznie się godzinę później. Wstęp wolny.

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można obejrzeć wystawę "Spotkanie na brzegu morza" czy kończącą się następnego dnia wystawy Władysława Hasiora i Daniela Rycharskiego „mogę wam opowiedzieć o sobie o was”.

"Zobaczcie co przygotowały dla Was nasze edukatorki, a także pozostałe sopockie instytucje" - czytamy w mediach społecznościowych.

Wstęp będzie kosztował 1 zł.

Autorka/Autor:MR

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura od środy będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem - przekazał rzecznik Departamentu Obrony generał Pat Ryder. Jak dodał, Austin podkreślił znaczenie "otwartych linii łączności". Ryder odmówił komentarza w sprawie możliwego wysłania do Ukrainy serwisantów sprzętu z USA.

Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony

Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać moment tragicznego wypadku w Słupsku. Rozpędzone białe auto osobowe wjeżdża na skrzyżowaniu w wykonującego manewr skrętu motocyklistę. Kierowca samochodu został doprowadzony do prokuratury, motocyklista walczy o życie.

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl

W gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim na posesji, na której są dwie hodowle psów, znaleziono zwłoki pogryzionej siedmiolatki. Jak podaje młodszy aspirant Jacek Wilczewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dziewczyna znała właściciela hodowli i była zaznajomiona z psami.

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komornik sądowy zajął rachunek bankowy Macieja Wąsika, europosła Prawa i Sprawiedliwości. To egzekucja prawomocnego wyroku sądu, który nakazał politykowi zapłatę 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog i kierujących nią Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka.

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

Źródło:
PAP

- Nasi wyborcy mają takie przeświadczenie, że idzie ta praca za wolno - mówił w "Kropce nad i" poseł KO Roman Giertych, pytany o tempo rozliczeń rządów PiS. Dodał jednak, że nie krytykuje z tego powodu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. - Uważam, że jego praca jest naprawdę bardzo ważna - stwierdził. Mówił też o zeznaniach Tomasza Mraza, bez których "bylibyśmy jeszcze w lesie ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości".

Giertych: trzeba zamknąć budynek i wybrać nowych sędziów

Giertych: trzeba zamknąć budynek i wybrać nowych sędziów

Źródło:
TVN24

Zapora na rzece Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota jest w stanie "nieuchronnej awarii" po tym, jak uszkodziła ją woda powodziowa. Podmyte zostały fundamenty jednego z domów położonych nad rzeką, budynek zawisł nad urwiskiem, musieli się ewakuować jego mieszkańcy.

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, MPR News, tvnmeteo.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem sześciolatka, który został potrącony w miejscowości Pionki niedaleko Radomia. Chłopiec wyjechał na rowerze z parkingu na jezdnię, uderzył w niego kierowca auta osobowego. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 270 milionów złotych. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości niemal 1,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 25 czerwca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzą upały. Temperatura przed weekendem sięgnie aż 33 stopni Celsjusza w cieniu. W prognozie na kolejne dni widać też gwałtowne burze z ulewami.

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jednym z klubów w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) miało dojść do molestowania seksualnego sześciu dziewczynek w wieku ośmiu i dziewięciu lat. Zarzuty usłyszał 46-latek, który – zgodnie z ustaleniami prokuratury – miał zwabić dzieci do osobnego pomieszczenia. Grozi mu od dwóch do 15 lat więzienia. 

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Tylko w ciągu pięciu miesięcy skarbówka wystawiła przedsiębiorcom ponad cztery tysiące mandatów za nieprawidłowości przy wydawaniu paragonów fiskalnych - podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił przy tym, że wystawienie paragonu jest poświadczeniem uczciwości przedsiębiorcy.

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Źródło:
PAP

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Siedem osób, w tym personel medyczny, usłyszało zarzuty dotyczące korupcji, fałszowania dokumentacji lekarskiej i utrudniania śledztwa. Miało dochodzić do tego w jednym ze szpitali w Poznaniu.

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Źródło:
Kontakt 24

Motocyklista, który w Słupsku został w niedzielę potrącony przez samochód, jest policjantem, wykładowcą w szkole policyjnej. Lekarze walczą o jego życie. 35-letni kierowca samochodu został zatrzymany i ma usłyszeć zarzuty. Ich treść będzie zależała od tego, co sądowy biegły powie o treści filmiku, który mężczyzna zamieścił w mediach zaraz po zdarzeniu.

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Benedyktyńska robota - tak o rozwiązaniu zagadki śmierci 39-letniej Natalii z Gortatowa pod Poznaniem mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki, który dotarł do ustaleń śledczych. Według niego kobieta przed śmiercią zostawiła wskazówkę, według której jeśli coś miałoby się jej stać, o zbrodnię należy podejrzewać jej męża. W trakcie pracy nad sprawą funkcjonariusze usypiali czujność mężczyzny, zarządzając poszukiwania w zupełnie innym miejscu niż to, w którym pracowali śledczy.

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Ośmiu członków załogi statku, który uderzył w most Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia, wróciło do domów. Wcześniej marynarze trzy miesiące spędzili na kontenerowcu, ponieważ nie wolno im było go opuścić. Oczekiwano od nich "pomocy w dochodzeniu", nie mieli też potrzebnych dokumentów.

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Źródło:
BBC

Siły ukraińskie zaatakowały skład amunicji w graniczącym z Ukrainą obwodzie woroneskim w Rosji - przekazał wywiad wojskowy w Kijowie. Po ataku na terenie składu wybuch pożar, doszło też do detonacji pocisków.

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Politycy Konfederacji rozpowszechniają przekaz, jakoby Rada Unii Europejskiej "chciała zalania 400 tysięcy hektarów jednych z najlepszych ziem w Polsce", przez co "ucierpi 35 tysięcy gospodarstw rolnych". To nieprawda. Fałszywy przekaz dotyczy niedawno przyjętego rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych. Sprawdziliśmy jego zapisy.

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

Źródło:
Konkret24