Niemiecki okręt podwodny wpłynął do gdyńskiego portu

Niemiecka jednostka już zacumowała w Gdyni
Niemiecka jednostka już zacumowała w Gdyni
Źródło: Łukasz Kąkolewski | TVN 24

Niemiecki okręt podwodny U34 przypłynął do Gdyni na trzy dni. Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić trzy jednostki tego typu. Na razie nie wiadomo kto je dostarczy. Wcześniej swoje propozycje przedstawili Francuzi i Szwedzi.

Tuż po godz. 10 do Portu Wojennego w Gdyni wpłynął niemiecki okręt podwodny U34.'

Wizyta niemieckich marynarzy nie jest przypadkowa. Polska Marynarka Wojenna chce kupić trzy nowe okręty podwodne. Swoje jednostki przedstawili już Francuzi oraz Szwedzi. Żaden z przedstawicieli Marynarki Wojennej nie chciał potwierdzić czy to właśnie takie niemieckie jednostki trafią do Polski.

- Bierzemy pod uwagę różne okręty, więc również i ten, ale nie wiem, który zostanie wybrany. To rozstrzygnie przetarg. Ostateczną decyzję podejmie Ministerstwo Obrony Narodowej - mówi kmdr Radosław Pioch

Decyzję o zakupie podejmie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Seminarium dla marynarzy

Polscy i niemieccy marynarze wezmą udział w seminarium o konstrukcji oraz użytkowaniu okrętów typu typu 212A i 214.

- Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami symulatora VISTIS używanego w niemieckiej flocie do szkoleń załóg okrętów podwodnych - informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3. Flotylli Okrętów.

Okręt może się zanurzyć całkowicie nawet na 21 dni
Okręt może się zanurzyć całkowicie nawet na 21 dni
Źródło: Adam Krajewski

Może się zanurzyć na 21 dni

Jednostki typu U212 A budowano z myślą o działaniach na Bałtyku. Są szczególnie przydatne w warunkach zagrożenia minowego. Mają one niewielką wyporność i gabaryty oraz kadłub zbudowany ze stali amagnetycznej. Okręty wyposażono też w cichy napęd AIP. To właśnie on umożliwia całkowite zanurzenia nawet przez 21 dni.

Sąsiedzka współpraca

Współpraca sił morskich Polski oraz Niemiec opiera się m.in. na ćwiczeniach morskich, wizytach okrętów, ale i konferencjach, seminariach oraz rozmowach sztabowych. Te są organizowane zarówno w ramach NATO jak i "Partnerstwa dla Pokoju".

- Pierwszymi manewrami, w jakich polskie okręty uczestniczyły tuż po wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego było polsko-niemieckie ćwiczenie lekkich nawodnych sił uderzeniowych, które odbyło się w marcu 1999 roku w rejonie Rugii - mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z 3 Flotylli Okrętów.

Marynarze wezmą udział w trzydniowym seminarium
Marynarze wezmą udział w trzydniowym seminarium
Źródło: Adam Krajewski

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: