W przyczepie miały być tektura i papier, a były też porozrywane worki foliowe, kawałki plastiku i opakowania po żywności. Transport odpadów z Niemiec do Polski udaremnili funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.
Kontrola samochodu ciężarowego wjeżdżającego do Polski odbyła się 11 listopada na autostradzie A6, w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo (woj. zachodniopomorskie). Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali samochód ciężarowy, który był prawidłowo oznaczony jako wykorzystywany do przewozu odpadów.
- Kierowca przedłożył dokumenty, z których wynikało, że przewozi odpady papieru i tektury. Odpady zostały nadane z Niemiec i skierowane były do odbiorcy w Polsce. W trakcie kontroli stwierdzono, że w naczepie znajdują się inne odpady - przekazała Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Dodała, że w środku były odpady zmieszane w formie sprasowanej. Oprócz papieru i tektury były tam jednak m.in. porozrywane worki foliowe, opakowania po napojach z tworzyw sztucznych, elementy gumowe, kawałki plastiku.
- Również odpady opakowań z tworzyw sztucznych po żywności, czy też po produktach codziennego użytku w gospodarstwach domowych. Odpady były ponadto zabrudzone oraz wydzielały ostry, nieprzyjemny zapach, który mógł świadczyć o procesach fermentacyjnych pozostałości po żywności w przewożonych odpadach - dodała Brzoza.
Transport uznany za nielegalny
Funkcjonariusze KAS przewożone śmieci za odpady "spoza listy".
- Doszli do wniosku, że te odpady mogły stanowić mieszaninę odpadów niesklasyfikowanych pod żadnym kodem w załącznikach do rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. sprawie przemieszczania odpadów - tłumaczy rzeczniczka.
Funkcjonariusze skierowali do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie wniosek o ocenę towaru.
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował, iż przewożony ładunek spełnia definicję odpadu określoną w ustawie o odpadach, zgodnie z którą przez odpady rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia się jest obowiązany - informuje Brzoza.
Dodaje, że zgodnie z art. 11b ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, zakazany jest przywóz do Polski zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych - dlatego transport tych odpadów został uznany za nielegalny.
- Zatrzymany pojazd wraz z ładunkiem został skierowany na najbliższy, dysponujący wolnymi miejscami postojowymi parking strzeżony, wyznaczony w wojewódzkim planie gospodarki odpadami i spełniający warunki magazynowania, gdzie został zabezpieczony w sposób uniemożliwiający oddziaływanie odpadów na środowisko - mówi Małgorzata Brzoza.
Samochód zostanie tam do czasu, gdy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podejmie decyzję o zwrocie transportu do Niemiec lub utylizacji na terenie kraju.
Źródło: KAS/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa