Radiowozy z głośnikami na ulicach. "Apelujemy, zostań w domu"
- Autor:
- MAK
- Źródło:
- TVN24
"Apelujemy, zostań w domu, zmniejsz ryzyko zakażenia siebie i swoich bliskich". Takie komunikaty mogą usłyszeć mieszkańcy polskich miast. Radiowozy z zamontowanym głośnikiem pojawiają się szczególnie w miejscach, gdzie gromadzi się wielu ludzi.
Radiowozy policji i straży miejskiej z megafonami jeżdżą m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Kołobrzegu.
- Ten głośnik normalnie wykorzystujemy na przykład w czasie demonstracji, w celu komunikowania się właśnie z demonstrantami, lub też na meczach piłkarskich - mówi nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Teraz za pomocą głośnika prosimy mieszkańców, aby spędzali swój czas w domach, żeby nie gromadzili się, nie zbierali się w grupach ludzi, bo to jest największa przyczyna zakażeń - dodaje.
Z kolei w sobotę straż miejska od razu zareagowała, kiedy kilkunastu turystów zgromadziło się na Starym Rynku w Poznaniu podczas pokazu poznańskich koziołków.
"Na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii. Prosimy rozejść się do domów. Wyjścia ogranicz tylko do sytuacji niezbędnych. Unikaj bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Bądź odpowiedzialny" - można było usłyszeć z głośników.
Kolejni zakażeni
W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. W Radomiu zmarła siódma zarażona osoba - to 43-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie.
Autor:MAK
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Trwa policyjna obława na 44-latka, który w sobotę wieczorem we Wrocławiu (województwo dolnośląskie) najprawdopodobniej ranił dwóch policjantów. Funkcjonariusze w stanie krytycznym trafili do szpitala. Policja ostrzega, że mężczyzna może być niebezpieczny i uzbrojony. Komunikat wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Za wskazanie miejsca pobytu lub inną pomoc w ujęciu poszukiwanego komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.
W części Polski sypie śnieg. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w piątek SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców dwóch województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.
Alert RCB wciąż w mocy. "Zostań w domu, jeśli możesz"
IMGW wydał alarmy trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one na terenie dwóch województw. Z prognoz wynika, że pokrywa śnieżna może wzrosnąć tam nawet o około pół metra. Synoptycy ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.
Alarmy najwyższego stopnia w części kraju. Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu
Wstępne wyniki sekcji zwłok 14-letniej Natalii, zarzut usiłowania zabójstwa dla 18-latka, który zaatakował nożem w szkole w Kadzidle, oświadczenie majątkowe Donalda Tuska, niezadowolenie Wołodymyra Zełenskiego z postępów ukraińskiej armii oraz skarga Aston Villi na Legię Warszawa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 2 grudnia.
Wybór krawata w greckie flagi przez króla Karola III na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju wywołał spekulacje. W brytyjskich mediach pisze się, że była to zaszyfrowana wiadomość do premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. Chodzi o głośny w ostatnich dniach konflikt Sunaka z greckim szefem rządu Kyriakosem Micotakisem dotyczący rzeźb z Partenonu, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim, a do których prawo roszczą sobie Grecy.
Krawat z ukrytą wiadomością? Król Karol i grecko-brytyjski konflikt w tle
Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 647 dni. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby powiedział, że "jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin
Policjanci potraktowali sprawę 14-letniej Natalii jako "zaginięcie opiekuńcze", które ma niski priorytet i na ogół dotyczy na przykład dziecka, które "samowolnie oddaliło się" z domu poprawczego - wynika z nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl. Raport autorstwa doświadczonych policyjnych kontrolerów, który w pełni oceni działania policjantów z Andrychowa, ma być gotowy w weekend.
14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.
Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"
- Źródło:
- Fakty TVN
To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".
Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.
Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.
To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- tvn24.pl
Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.
Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.
Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena
- Autor:
- /dap
- Źródło:
- tvn24.pl
Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych.
Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- PAP, RMF FM, tvn24.pl
Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Śmierć mózgowa spowodowana masywnym krwotokiem i obrzękiem mózgu była przyczyną śmierci 14-letniej Natalii, którą znaleziono nieprzytomną w Andrychowie - poinformowała krakowska prokuratura. Nasz reporter Robert Zieliński nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała potężny wylew krwi do mózgu.
Śmierć 14-letniej Natalii. Znamy wstępne wyniki sekcji zwłok. Nieoficjalnie: dziewczynka miała potężny wylew
Kiedyś mieliśmy paradygmat, że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. Dzisiaj raczej zmierzamy ku koncepcji, która mówi, że dzieci są prywatną sprawą ich rodziców - mówiła w "Kampanii #BezKitu" w TVN24 Anna Krawczak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nawiązała do sprawy śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa i do społecznych reakcji na tego typu sytuacje. Ekspertka wspomniała o "zjawisku rozproszenia odpowiedzialności" oraz o "zjawisku kryzysu troski".
Śmierć 14-letniej Natalii. Ekspertka o "kryzysie troski" w społeczeństwie
Namierzenie 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez dłuższy czas siedziała na mrozie niedaleko sklepu, zajęło kilka godzin. Dziewczyna miała przy sobie telefon. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa tłumaczył na antenie TVN24, w jaki sposób można szybko lokalizować osoby za pomocą urządzenia, które wszyscy nosimy przy sobie.
Jak zlokalizować dziecko za pomocą telefonu? "Ustawienie trwa chwilę"
Po śmierci 14-letniej Natalii w Andrychowie (woj. małopolskie) policja wszczęła wewnętrzną kontrolę dotyczącą działań podjętych przez miejscowych funkcjonariuszy związanych ze zgłoszeniem zaginięcia nastolatki. Bliscy i krewni zmarłej dziewczynki przedstawiają przygotowaną przez siebie sekwencję zdarzeń.
Śmierć Natalii w Andrychowie. Rozbieżne relacje i policyjna kontrola działań
Tydzień temu redakcja "Dzień Dobry TVN" w ramach cyklu "Miejska dżungla" przeprowadziła eksperyment, w którym chłopiec bez kurtki siedzi na ławce w zimny dzień – sprawdzano, ile osób przejmie się jego losem. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wstrząsającą historię 14-letniej Natalii. Przez kilka godzin nikt się nią nie interesował - dziewczynka zmarła z wychłodzenia w centrum Andrychowa. Reportaż Bartka Dajnowskiego z "Dzień Dobry TVN".
Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.
"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"
- Autor:
- mg/gp
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Sekcja zwłok nie pomogła w ustaleniu przyczyn śmierci Gabriela Seweryna. Potrzebne są dodatkowe badania, między innymi pod kątem ewentualnego zażycia narkotyków, alkoholu i innych niedozwolonych farmaceutyków. Sekcja wykluczyła obrażenia ciała.
Śmierć Gabriela Seweryna. Znane są wyniki sekcji
Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał - stwierdził w piątek prezydent Andrzej Duda, zapytany o to, kiedy spodziewa się zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. - Będę to robił spokojnie, zgodnie ze zwyczajem u nas obowiązującym, parlamentarnym, wyborczym i politycznym - dodał.
Kiedy rząd Donalda Tuska? Prezydent: nie będę przeciągał i nie będę opóźniał
Od świątecznych klasyków, jak Paryż czy Nowy Jork, po azjatycką egzotykę, której z Bożym Narodzeniem raczej nie kojarzymy. Magazyn podróżniczy "Condé Nast Traveler" stworzył listę "32 najlepszych miejsc do spędzenia świąt". W zestawieniu znalazło się jedno polskie miasto.
"Bajkowe miasto" z Polski na liście "najlepszych miejsc do spędzenia świąt"
- Autor:
- kgo//am
- Źródło:
- "Condé Nast Traveler"
Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.
Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!
- Autor:
- kris/dap
- Źródło:
- TVN24 Biznes
Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.
10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści na prezent
- Autor:
- AnnaZaleska
- Źródło:
- tvn24.pl
Tajemnicza inwestycja twórcy SKOK-ów. Dla kogo kamienica w centrum Sopotu?
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira w podcaście "Wybory kobiet" stwierdziła, że skład nowego rządu pokaże, ile "jako polityczki mamy do zrobienia". W rozmowie z Arletą Zalewską z "Faktów" TVN i Aleksandrą Pawlicką z "Newsweeka" podkreśliła, że nie należy popadać w zbytni pesymizm, bo "myśmy już naprawdę dużo zrobiły jako kobiety, jako polityczki, dziennikarki, osoby kreujące przestrzeń publiczną".
Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.