Jest podejrzana o zabójstwo Agaty za jej zgodą, w szpitalu miała zaatakować inną dziewczynę

Aktualizacja:
Podejrzana o zabójstwo za zgodą Agaty groziła personelowi
Podejrzana o zabójstwo za zgodą Agaty groziła personelowi
tvn24
Wiktoria M. trafi na badania psychiatryczne?tvn24

17-letnia Wiktoria M. po śmierci Agaty trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie miała "pomagać" kolejnej dziewczynie popełnić samobójstwo i okaleczać się. Nastolatka miała podciąć jej żyły - dowiedziała się tvn24.pl. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika także, że wstępne opinie nt. Wiktorii mówią o poważnych zaburzeniach psychicznych u nastolatki. We wtorek usłyszała ona zarzut zabójstwa za zgodą Agaty z Wejherowa. Dziewczyny prawdopodobnie były parą. Wiktorii M. może grozić nawet 25 lat więzienia.

Gdańscy kryminalni potwierdzają tvn24.pl, że funkcjonariusze badają kolejną sprawę, która ma związek z zatrzymaną we wtorek 17-letnią Wiktorią M.

- Prowadzimy jeszcze dwa dodatkowe postępowania w sprawie Wiktorii M. Dotyczą one uszkodzenia ciała innej pacjentki, do którego doszło w szpitalu podczas pobytu 17-latki. Możemy jedynie potwierdzić, że nie doszło tam do użycia noża, a stan poszkodowanej nie pozwala jeszcze na przesłuchanie jej. Drugie dotyczy kierowania gróźb karalnych pod adresem personelu medycznego, w których brała udział poszkodowana - powiedział TVN24 Maciej Stęplewski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dziewczyna po śmierci Agaty (w lutym) trafiła do szpitala psychiatrycznego i przebywała tam do momentu zatrzymania przez policję i przesłuchania w prokuraturze, kiedy to usłyszała zarzut zabójstwa, które miała popełnić za zgodą Agaty. 17-latka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

Jest to nieprawdopodobna historia, dla nas także, jako dla policjantów. Myślę, że ta sprawa będzie wielokrotnie opisywana kiedyś, także w podręcznikach kryminalistyki i kryminologii. Mogę powiedzieć, że była wyjątkowa i przygotowana, natomiast żadna zbrodnia nie jest nie do wykrycia. mł. insp. Ewa Pachura, naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

Podcięła pacjentce żyły?

Portal tvn24.pl ustalił, że w czasie, kiedy nastolatka przebywała w szpitalu, miała pomagać w próbie popełnienia samobójstwa innej dziewczynie, także pacjentce oddziału. Wiktoria M. miała podciąć dziewczynie żyły. Na szczęście została ona odratowana.

Według nieoficjalnych informacji Wiktoria M. miała uczestniczyć i pomagać w samookaleczaniu się pacjentki.

Wydarzyło się to na przełomie kwietnia i maja.

- Do takich zdarzeń dochodzi niestety wiele razy na oddziałach, również wśród młodzieży, która tu przebywa. Nie możemy jednak ujawniać informacji o konkretnych przypadkach - powiedział tvn24.pl Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Ma zaburzenia psychiczne?

Dotarliśmy także do informacji z wstępnych opinii na temat stanu zdrowia psychicznego Wiktorii M. Według specjalistów u dziewczyny występują poważne zaburzenia.

Po zastosowaniu tymczasowego aresztu 17-latka trafiła do aresztu śledczego, gdzie stale przebywa pod opieką lekarską. Niewykluczone, że trafi niebawem na obserwację psychiatryczną do specjalistycznego ośrodka.

Chciała "upozorować zabójstwo"

Agata i Wiktoria M. poznały się w liceum. Do tej samej szkoły chodziła również 18-letnia Aleksandra, druga nastolatka współoskarżona ws. śmierci Agaty. Ona miała zacierać ślady.

Jak nieoficjalnie wiadomo, Agata i Wiktoria były ze sobą w związku homoseksualnym, dlatego o pomoc w dokonaniu samobójstwa 17-latka miała poprosić właśnie Wiktorię. Dziewczyna najprawdopodobniej miała zamiar "upozorować zabójstwo", żeby jej bliscy nie winili się za to, że zdecydowała się odebrać sobie życie.

Dziewczyna miała załamać się po tym, jak 10 dni przed swoją śmiercią dowiedziała się o schorzeniu kręgosłupa, które uniemożliwiało jej pracę w służbach mundurowych, z którymi wiązała swoją karierę zawodową.

Informacji szukała w sieci

Według śledczych cała zbrodnia została przez nastolatki dokładnie zaplanowana. Agata miała szukać w internecie informacji o tym, jak zadać śmiertelny cios nożem. Nastolatki celowo też wybrały miejsce, w którym nie ma dostępu do monitoringu. Komunikowały się za pomocą komunikatorów społecznościowych, używały telefonów na kartę pre-paid.

Doprowadzenie 17-latki
Doprowadzenie 17-latki KWP Gdańsk

Przełom w sprawie, nastolatki z zarzutami

Ciało Agaty z ranami kłutymi znaleziono pod koniec lutego w Parku Brzeźnieńskim w Gdańsku. Śledczy przez wiele tygodni pracowali nad sprawą w poszukiwaniu śladów zbrodni.

Przełom pojawił się na początku tygodnia, kiedy gdańscy kryminalni zatrzymali dwie koleżanki 17-latki - Wiktorię i Aleksandrę. Kluczowe okazały się wyjaśnienia tej starszej, która zaczęła współpracować z policją. Jak mówili kryminalni, obie od początku były w kręgu zainteresowania policji.

We wtorek 17-letnia Wiktoria usłyszała zarzut zabójstwa, które miała popełnić za zgodą Agaty, i została tymczasowo aresztowana. Dziewczyna nie przyznała się do winy. Jej 18-letnia koleżanka Aleksandra usłyszała zarzut utrudniania śledztwa i zacierania śladów.- Jest to nieprawdopodobna historia, dla nas także, jako dla policjantów. Myślę, że ta sprawa będzie wielokrotnie opisywana kiedyś, także w podręcznikach kryminalistyki i kryminologii. Była wyjątkowa i przygotowana, natomiast żadna zbrodnia nie jest nie do wykrycia - podkreśliła mł. insp. Ewa Pachura.

Zarzuty po śmierci 17-letniej Agaty
Zarzuty po śmierci 17-letniej Agatytvn24
Areszt dla 17-latki za zarzutem zabójstwa
Areszt dla 17-latki za zarzutem zabójstwa Piotr Terlecki | TVN 24

Śmierć nastolatki z Wejherowa budzi olbrzymie emocje. Osoby, które znały dziewczynę, wciąż nie mogą uwierzyć w tę tragedię.

Prezes stowarzyszenia o Agacie
Prezes stowarzyszenia o Agacie TVN 24
Koleżanka Agaty o jej pracy w hospicjum
Koleżanka Agaty o jej pracy w hospicjum TVN 24 Pomorze

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAGADCE ŚMIERCI AGATY

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws, zir/i / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl