Renowacja elewacji, ołtarza głównego i kaplicy. Kościół św. Jana w Gdańsku otrzymał 9,3 mln zł dotacji na ostatni etap trwających od kilkunastu lat prac konserwatorskich.
Nad kościołem św. Jana w Gdańsku pieczę sprawuje Nadbałtyckie Centrum Kultury. Zniszczona i surowa świątynia w samym sercu Gdańska to bardzo ważne miejsce na mapie Trójmiasta, także tej kulturalnej. Gdańszczanie zbierają się w niej nie tylko na nabożeństwach, ale również na wystawach czy spektaklach.
Teraz dzięki ponad 9 mln zł dotacji przeprowadzona zostanie konserwacja elementów wyposażenia, które przetrwały do dziś mimo zniszczeń wojennych. - Są to duże elementy, które od 1945 roku leżą w różnych magazynach - wyjaśnia Iwona Berent z NCK.
Wśród obiektów, które zostaną poddane zabiegom konserwatorskim są m.in. boczny prospekt organowy, empora południowa (36-metrowy balkon bogato dekorowany rzeźbami i obrazami) i Kaplica Żeglarzy (drewniana przestrzenna, zwieńczona baldachimem konstrukcja – jedyna z licznych niegdyś kaplic, która się zachowała). Prace renowacyjne czekają też kamienne elementy wyposażenia kościoła, w tym jedno z epitafiów oraz 12-metrowy ołtarz główny, z którego słynie świątynia (ołtarz zbudował w latach 1599-1611 Abraham van den Blocke).
Wnętrze i elewacja
Fundusze pozwolą też na renowację wschodniej elewacji kościoła – jedynej, która nie przeszła jeszcze takich prac. - Ta ściana świątyni jest szczególna, bo – ze względu na podmokły teren, na jakim postawiono obiekt, przechyliła się ona przed wiekami. Oczywiście dziś kościół jest stabilny, ale ściana ma metrowe odchylenie od pionu – przypomniała Berent.Prace przewidują też adaptację kościelnego poddasza (znajdzie się tam niewielka sala wystawiennicza) oraz uporządkowanie Zaułka Zachariasza Zappio.Środki pozwolą też na wykonanie cyfrowej dokumentacji świątyni. - Ta nowoczesna inwentaryzacja zarówno budynku kościoła, jak i jego zabytkowego wyposażenia, pomoże nam w stworzeniu np. wirtualnego spaceru czy różnego rodzaju aplikacji pomocnych przy zwiedzaniu – wyjaśniła Berent.W kościele mają się też pojawić multimedialne stanowiska przeznaczone dla zwiedzających, w tym także osób niewidomych i niedowidzących. - Rozpoczynając przed laty prace przy renowacji świątyni, nie spodziewaliśmy się, że będzie ją odwiedzać tak wielu turystów - powiedziała Berent.
Wszystkie prace remontowe mają się zakończyć w 2019r.
Zapomniany kościół w sercu Gdańska
Kościół św. Jana wzniesiono w XIV wieku. W 1945 roku znajdująca się w historycznym centrum Gdańska świątynia została poważnie zniszczona. Nie odbudowywano jej ani nie przekazano Kościołowi, gmach funkcjonował jako swego rodzaju symbol-pomnik. W latach 60. Janusz Morgenstern miał w jej zniszczonych wnętrzach nakręcić część zdjęć do filmu "Kolumbowie".Dopiero w 1991 roku państwo przekazało świątynię archidiecezji gdańskiej, a ta - cztery lata później - oddała obiekt w użytkowanie Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, które od tego czasu powoli odbudowuje i restauruje zabytkowy kościół, wykorzystując jego surowe, pozbawione niemal wszelkiego wyposażenia i ozdób wnętrze do celów kulturalnych. W Centrum św. Jana (tak brzmi nazwa obiektu na użytek świeckich imprez) odbywają się liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne - w każdą niedzielę gromadzi się w nim na mszach św. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.
Remonty wsparła UE
Dotychczasowe prace przy świątyni, finansowane głównie ze środków unijnych oraz pochodzących od samorządów Pomorza i Gdańska, objęły całą bryłę kościoła (poza wschodnią elewacją). Osuszono, oczyszczono i wyremontowano posadzki (złożone z płyt nagrobnych), ściany, dachy, sklepienia, filary i wieżę kościoła. We wnętrzach ułożono instalacje elektryczne, grzewcze, teletechniczne, przeciwpożarowe itp. Zainstalowano także systemy oświetleniowe i dźwiękowe. W kościelnych nawach stanęły też krzesła, które w łatwy sposób można obrócić: zwrócone na wschód – w stronę ołtarza głównego służą wiernym, po obróceniu na zachód - w stronę sceny pozwalają oglądać spektakle, koncerty itp.Na zachodniej ścianie świątyni zbudowano dwie empory, które służą jako miejsce dla chóru lub zaplecze techniczne przy organizacji koncertów, wystaw czy spektakli. Wyremontowano także i zaadaptowano na potrzeby artystów wnętrze kościelnej wieży (powstały w nim garderoby i pomieszczenia techniczne). Jako zaplecze dla artystów służą też odtworzone w ramach prac dwie przylegające do ścian świątyni barokowe kamieniczki zniszczone w 1945 r.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: aa/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (St. Kosiedowski, Artur Andrzej)