Gdańsk utrzymał pozycję lidera i drugi rok z rzędu zdobył tytuł "Najbardziej rowerowego miasta" w Europie. W wyścigu trwającym przez cały maj walczyła licząca 4 150 osób drużyna. Gdańsk pokonał 52 europejskie miasta, m.in. Warszawę, Rzym i Dublin.
Drużyna gdańskich rowerzystów (4150 osób) w wyścigu "European cycling challenge" przejechała 825 550 kilometrów. Tak jak w ubiegłym roku, była to największa drużyna ze wszystkich biorących udział w wyścigu. Wówczas tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie wykręciło łącznie 2 600 osób.
- W tym roku startowaliśmy z pozycji lidera, co było nie lada wyzwaniem - zauważył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Uważa, że "wygrywając po raz kolejny i to z tak ogromną przewagą potwierdzamy, że Gdańsk nie aspiruje do grona europejskich rowerowych miast, ale po prostu w nim jest". Adamowicz podziękował gdańskiej drużynie za ogromne zaangażowanie.
Wyprzedzili Wrocław, Warszawę i Rzym
Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, Remigiusz Kitliński podał, że w kategorii generalnej rowerzyści z Gdańska wyprzedzili większe miasta, m.in.: Wrocław (ponad 333 tys. km), Warszawę (ponad 307 tys. km), Rzym (ponad 205 tys. km) i Dublin (108 tys. km).
- W kategorii Najbardziej Rowerowe Miasto (km/1000 mieszkańców) Gdańsk osiągnął rewelacyjny wynik 1 788 km (w poprzedniej edycji - 978 km), wyprzedzając szwedzką Umeę (1433 km) oraz litewskie Telsze (1269 km) - dodał.
Podkreślił, że "poziom rywalizacji w Gdańsku był niesamowity (...) wyniki są imponujące". Ponad 130 firm walczyło o jak najlepszą pozycję w tabeli, a indywidualni uczestnicy walczyli o pierwszą „setkę”.
Rekordzista przejechał ponad 4300 km
Najwięcej kilometrów wśród firm "wykręcili" dla Gdańska pracownicy: Grupy Kapitałowej Lotos – blisko 52 tys. km, Urzędu Celnego w Gdańsku - 31,624 km oraz LPP – 31,146 km. 166 osób przejechało ponad 1000 kilometrów. Uczestnicy wielokrotnie pokonywali nawet ponad 100 km dziennie. Wśród nich najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Makulski przejeżdżając ponad 4300 km.
Wręczenie nagród uczestnikom z najlepszymi wynikami oraz laureatom kampanii "Rowerem do pracy", odbywającej się w ramach "European cycling challenge" odbędzie się 12 czerwca, podczas startu Metropolitalnego Wielkiego Przejazdu Rowerowego.
Miasto nadal liderem
Gdańsk w wyścigu po tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta brał udział po raz drugi. W poprzedniej edycji - jako pierwsze miasto w historii - wygrał Rowerową Rywalizację Miast w obu kategoriach: generalnej – liczba wykręconych łącznie kilometrów i Najbardziej Rowerowe Miasto - km/1000 mieszkańców. W 2015 roku rowerzyści z Gdańska przejechali 451 tys. 533 kilometrów.
Przedstawiciele władz Gdańska podkreślają, że sukcesy w europejskim wyścigu są efektem m.in. konsekwentnej polityki miasta i inwestycji w rowerową infrastrukturę. W Gdańsku dla rowerzystów dostępnych jest 570 km dróg, co oznacza, że dla jednośladów dostępna jest połowa miejskich tras. Niedługo ma powstać 4 tys. miejsc na parkingach rowerowych. Teraz jest ponad 3 tys. miejsc.
Szacuje się, że udział rowerzystów w ruchu w mieście wynosi ok. 6 proc.; od ok. 2 proc. w okresie jesienno-zimowym do ok. 8 proc. latem.
Rowerowa rywalizacja miast "European cycling challenge" po raz pierwszy została zorganizowana w Bolonii w 2012 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/gp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24