"W ich kolonii panuje ścisła hierarchia, rządzi królowa". Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Golec piaskowy
W gdański zoo na świat przyszły golce piaskowe
Źródło: Gdański Ogród Zoologiczny

W zoo w Gdańsku na świat przyszły golce piaskowe. Chociaż swoim wyglądem mogą "budzić mieszane uczucia", są to niezwykłe zwierzęta. Słyną z długowieczności i odporności na choroby. Bez dostępu tlenu potrafią przetrwać nawet kilkanaście minut.

O nowych mieszkańcach poinformowała Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Golce piaskowe to jedne z najbardziej nietypowych ssaków na świecie. Choć swoim wyglądem mogą budzić mieszane uczucia, skrywają w sobie wiele niesamowitych cech - powiedziała.

Czytaj także: Dziwny długowieczny gryzoń pomoże wydłużyć życie człowieka?

Dodała, że bardzo rzadko występuje u nich choroba nowotworowa i, jak na gryzonie, są niezwykle długowieczne - mogą dożyć ponad 30 lat.

- Żyją w podziemnych tunelach Afryki Wschodniej. Bez dostępu tlenu potrafią przetrwać nawet kilkanaście minut - powiedziała Emilia Salach.

Młode golce piaskowe
Młode golce piaskowe
Źródło: Gdański Ogród Zoologiczny, fot. Paweł Ciesielski

Jest królowa, robotnicy i obrońcy

Jak czytamy w komunikacie przesłanym przez zoo, golce piaskowe prowadzą społeczny tryb życia. W ich kolonii panuje ścisła hierarchia – rządzi królowa, która jako jedyna wydaje na świat potomstwo. Jest również większa od pozostałych osobników i potrafi skutecznie bronić swojego statusu.

Czytaj także: Najdziwniejszy gryzoń świata może rozmnażać się przez całe życie. Zagadka superpłodności rozwiązana

Najmniejsze osobniki w kolonii to robotnicy, którzy zajmują się kopaniem tuneli, zbieraniem pożywienia i opieką nad młodymi. Większe i silniejsze osobniki pełnią funkcję obrońców kolonii. Ich zadaniem jest patrolowanie tuneli oraz odpieranie ataków drapieżników i innych golców, pochodzących z obcych kolonii.

- Narodziny golców to dla nas ogromna radość. Rzadko w ogrodach udaje się odchować młode. Ich rozwój somatyczny, a przede wszystkim socjalny jest fascynującym obiektem obserwacji – już teraz widzimy, jak młode zaczynają samodzielnie pobierać pokarm, wchodzą w interakcje z członkami swojej grupy rodzinnej – mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w gdańskim zoo.

Młode gryzonie można zobaczyć codziennie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: