Polscy naukowcy razem z badaczmi z 45 krajów biorą udział w budowie akceleratora jonów i antyprotonów w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech. Szacuje się, że projekt FAIR, nad którym pracują, będzie kosztował 1,2 mld euro. Po uruchomieniu instalacji polscy naukowcy będą mogli realizować swoje badania na tym obiekcie.
Projekt FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) to obecnie najdroższy realizowany projekt badawczy na świecie. Wstępny koszt powstania akceleratora oszacowano na 1,2 mld euro.
W budowie instalacji biorą udział naukowcy z Politechniki Gdańskiej. - Zespół z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki pod kierownictwem prof. Leona Swędrowskiego opracuje i zbuduje systemy diagnostyczne dla magnesów nadprzewodzących, które są sercem systemu - rozpędzają strumień cząstek do wysokich energii - poinformowały władze uczelni.
Prace rozpoczęto na początku marca br.
Dotrzeć do początków świata
Instalacja ma służyć do badań dotyczących poznania struktury materii. - Chodzi o to, że naukowcy z całego świata wciąż dążą do tego, żeby zbadać, jak powstał świat. Jeśli przyjąć teorię Wielkiego Wybuchu, to koncentrując materię i energię, można próbować cofnąć się do poprzednich etapów rozwoju świata - mówi prof. Leon Swędrowski z Politechniki Gdańskiej.
Jak wyjaśnia, akcelerator będzie służył do tego, żeby rozpędzić cząsteczki materii do wysokich energii. Im większa instalacja, tym większą energię można uzyskać.
Urządzenie, nad którym trwają prace, ma być na najwyższym poziomie światowym. - Jest to pierścień, który składa się z magnesów nadprzewodzących, jego długość ma kilka kilometrów - opowiada.
Przewyższy Wielki Zderzacz Hadronów
Jak mówi, projekt FAIR jest jednym z największych programów w świecie, zarówno pod względem naukowym, jak i technicznym. Wykorzystane zostaną w nim najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, co pozwoli na jednoczesne prowadzenie szeregu eksperymentów i programów badawczych przez zespoły fizyków z różnych krajów.
Dzięki swojej wszechstronności FAIR stanowić będzie kluczowy ośrodek badawczy europejskiej fizyki jądrowej następnej dekady XXI wieku. - To ogromne przedsięwzięcie, nad którym pracują elity naukowe 45 krajów świata. Ta instalacja będzie większa niż słynny Wielki Zderzacz Hadronów - mówi prof. Leon Swędrowski.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska - materiały prasowe