Stado 55 fok szarych odwiedziło polskie wybrzeże. Zwierzęta zostały zaobserwowane w Ujściu Wisły. Polska to jedno z nielicznych miejsc gdzie lubią odpoczywać te zwierzęta.
55 fok szarych zaobserwowali działacze Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling, stale przebywających w tym okresie w rejonie Ujścia Wisła.
Przypłynęły odpocząć
- Foki szare w swoją naturę mają wpisaną wędrówkę. Pokonując dystans nawet do 100 kilometrów na dobę, potrzebują oprócz wody, lądu, na którym mogą odpocząć. Warto też wiedzieć, że ich liczebność w całym Bałtyku, to wciąż zaledwie ¼ stanu liczebnego tego gatunku sprzed 100 lat – tłumaczy Anna Dębicka z WWF Polska.
W Ujściu Wisły znajdują się piaszczyste łachy, które dzięki izolacji od stałego lądu, pozwalają fokom odpocząć. To dlatego są chętnie wybierane przez foki szare. Dzięki obserwacji prowadzonych w ramach projektu WWF Polska, realizowanego wspólnie ze Stacją Morską w Helu, od 2010 roku są zbierane dane dotyczące foczych wizyt na całym polskim wybrzeżu. Ujście Wisły jest tym miejscem, gdzie foki pojawiają się od kilku lat coraz częściej i najliczniej.
- Foki wybierają sobie miejsca odludne, odizolowane od człowieka. Dlatego powinniśmy uszanować ich prawo do odpoczynku. Jeżeli chcemy je obserwować róbmy to z bezpiecznej odległości, minimum kilkudziesięciu metrów – dodaje Dębicka.
Niektóre maja mniej szczęścia
Jednak oprócz żywych fok, znajdowane są także martwe osobniki. W tym samym czasie, kiedy na Mewiej Łasze była odnotowana rekordowa liczba fok, w Gdyni odnaleziono nieżywą fokę. Jej obrażenia wskazywały na to że mogła zostać skatowana przez kogoś, dlatego jej sprawę wyjaśni policja. Wcześniej zginął Lugier, jedna z czterech fok wypuszczonych w tym roku na plaży w Czołpinie.
- Trwają prace nad przygotowaniem programu ochrony dla foki szarej – przypomina Dębicka. - Przy wspólnym stole ekolodzy wraz z naukowcami, rybakami i władzami samorządowymi z polskiego wybrzeża, pracują nad propozycją działań ochronnych dla tego gatunku, które będą uwzględniać również potrzeby osób związanych zawodowo z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza.
Autor: ws/k / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska | Dariusz Bógdał