Etnofilologia kaszubska: nowy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim

Języka kaszubskiego uczy się 16 tys. dzieci. Brakuje im nauczycieli
Języka kaszubskiego uczy się 16 tys. dzieci. Brakuje im nauczycieli
Źródło: TVN24

Unikatowe studia ruszą na Uniwersytecie Gdańskim. Etnofilologia kaszubska jest pierwszym tego typu kierunkiem w Polsce. Na kandydatów czeka 30 miejsc.

Nowy kierunek ma kształcić przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego, dziennikarzy i urzędników pracujących na terenie Kaszub i zajmujących się tematyką kaszubską. Decyzją senatu uczelni, nowy kierunek ruszy w październiku tego roku.

Kultura i język

- Nasz absolwent będzie bardzo dużo wiedział na temat historii i kultury Kaszub – informuje Justyna Pomierska z Uniwersytetu Gdańskiego. – Jedna trzecia wszystkich zajęć będzie poświęcona praktycznej nauce języka kaszubskiego. Poza tym będą przedmioty dotyczące gramatyki, literatury, historii i kultury kaszubskiej – czyli wszystko tak, jak na innych kierunkach filologicznych – dodaje Pomierska.

Dotychczas studenci Uniwersytetu Gdańskiego mogli wybrać kaszubski jako specjalizację w ramach filologii polskiej. Na praktyczną naukę języka w ramach specjalizacji poświęcano w ciągu trzech lat 135 godzin. Po utworzeniu osobnego kierunku studiów takie same zajęcia mają trwać ponad 600 godzin.

Uczyli tylko pasjonaci

Obecnie języka kaszubskiego w szkołach uczy około 400 nauczycieli. Jak zaznacza Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, często brakuje osób odpowiednio do tego przygotowanych.

- Uczymy kaszubskiego 16 tys. dzieci. Niestety, uczą osoby, które same języka nauczyły się w domu – tłumaczy. - Teraz zmierzamy w stronę profesjonalizacji – podkreśla prezes.

- Cieszymy się, bo to jest odpowiedź na rzeczywiste zapotrzebowanie rynku pracy w naszym regionie – mówi Grzędzicki. – Dotychczas w kaszubskich instytucjach kulturalnych pracowali ludzie, którzy nie mają wykształcenia w tym kierunku. Byli to po prostu pasjonaci – dodaje.

Autor: md/mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: