Do Kaliningradu bez wizy

 
Bez wizy od 27 lipca
Źródło: TVN24

Od 27 lipca do Obwodu Kaliningradzkiego pojedziemy bez wizy. Wtedy wejdzie w życie polsko-rosyjska umowa o zasadach małego ruchu granicznego. Żeby z niej skorzystać, wystarczy od co najmniej 3 lat być mieszkańcem strefy przygranicznej, do której należy m.in. Trójmiasto.

O zakończeniu procedur ratyfikacyjnych i terminie wprowadzenia w życie umowy poinformowało w komunikacie na stronie internetowej biuro rzecznika prasowego MSZ. Umożliwi ona wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

Nie wszystkie powiaty w Pomorskiem

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki. Potrzebne zezwolenie

Żeby przekroczyć granicę bez wizy, potrzebne jest specjalne zezwolenie. Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, a każde kolejne na pięć lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia będzie mogła przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 30 dni licząc od dnia wjazdu, jednak łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych sześciu miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Zezwolenia wydawać będą: Polakom - konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku i ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie, a Rosjanom - konsulat RP w Kaliningradzie. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro. Z opłaty zwolnione będą dzieci i młodzież do 16. roku życia lat, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi. Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) mają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.

Samochodem lub koleją

Mały ruch graniczny będzie obowiązywał tylko na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych między Polską a Federacją Rosyjską: w Gołdapi, Bezledach, Grzechotkach, Gronowie i Braniewie. Ministerstwo liczy, że wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej ma złagodzić bariery, które stanowi granica Schengen. Powinno przyczynić się do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie w branży handlowej i usługowej, w tym w hotelarstwie i w turystyce. Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Pełną treść umowy można zobaczyć tutaj.

Autor: maz/par/k / Źródło: PAP

Czytaj także: