Yedegar Asisi zabiera widzów w podróż w czasie wprost do epoki reformacji. Znany artysta stworzył ogromną panoramę 360 stopni, która przedstawia Wittenbergę za czasów Marcina Lutra. Widzowie na chwilę znajdą się w samym centrum ówczesnych wydarzeń.
W Wittenberdze wskrzesili ducha XVI-wiecznej reformacji. Z okazji 500. rocznicy publikacji tez Marcina Lutra powstała monumentalna panorama 360 stopni. To szóste, tak duże dzieło znanego artysty Yadegara Asisi.
"Luther 1517"jest głównym elementem światowej wystawy poświęconej reformacji, która miała na celu doprowadzenie do odnowienia chrześcijaństwa.
Każdy kto odwiedzi wystawę poczuje się, jak obserwator, który nagle znalazł się w samym centrum ówczesnych wydarzeń. Na niezwykle realistycznej panoramie, Asisi pokazał Marcina Lutra w różnych momentach jego życia. Za każdym razem towarzyszą mu zwykli obywatele, dygnitarze, szlachcice, rzemieślnicy i chłopi.
Punktem wyjścia jest przybicie do drzwi zamkowej katedry słynnych 95 tez. Jako miejsce wszystkich wydarzeń artysta wybrał plac zamkowy w Wittenberdze z 1517 r. - Poprzez tę pracę chciałbym zwrócić się do okresu, który z jednej strony zdaje się być bardzo daleko, a z drugiej jest bardzo podobny do współczesności - twierdzi Asisi.
Panoramę wykonano w skali 1:1, ma ona wymiary 15 na 75 metrów. Można ją oglądać nie tylko z poziomu parteru, ale i z 6-metrowej platformy. Niezwykły "obraz" można podziwiać w specjalnie zaprojektowanym okrągłym budynku w Wittenberdze.
"Przenosi XIX wiek do XXI"
Yadegar Asisi urodził się w 1955 r. we Wiedniu jako syn perskich emigrantów. W 1979 r. przeprowadził się do Berlina Zachodniego, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Był reżyserem wielu wystaw, ale swoje miejsce w artystycznym świecie znalazł w 1995 r. To wtedy zakochał się w popularnych w XIX wieku panoramach. Wpadł na pomysł, by tę technikę wykorzystać ponownie - tym razem przy użyciu nowoczesnych technik. W 2003 r. powstała największa na świecie panorama 360 stopni "Everest".
Panoramy 360 stopni Yadegara Asisi zyskały popularność niemal na całym świecie. Do tej pory artysta stworzył sześć dzieł m.in. "Pergamon", "Everest", "The Wall". Tą pierwszą panoramę podczas wystawy w Berlinie obejrzało milion osób.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Rainer Justen @ asisi