Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjczycy przyzwyczajeni do dobrych warunków drogowych będą musieli stawić czoło nowości na ich trasach - sporym dziurom. Tegoroczna zima, która utrzymywała się w kraju rekordowo długo, kompletnie zrujnowała jezdnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin podejmuje w swojej letniej rezydencji w Soczi premiera Wielkiej Brytani Davida Camerona. Według rosyjskich mediów, powołujących się na brytyjski "Daily Telegraph", Cameron zaproponuje Putinowi, aby międzynarodowa konferencja w sprawie pokoju w Syrii odbyła się w Londynie.

- Niektórzy pesymiści twierdzą, że nie ma widoków na zreformowanie UE, więc po prostu trzeba z niej wyjść. Myślę, że się mylą - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Zareagował w ten sposób na głosy w szeregach własnej Partii Konserwatywnej wzywające do opuszczenia Wspólnoty.

Za masową śmierć delfinów, jaka miała miejsce w 2008 roku w Kornwalii, brytyjscy naukowcy obwiniają Królewską Marynarkę Wojenną. Ich zdaniem delfiny zabiły sonary, jakimi podczas ćwiczeń namierzano skrywające się pod powierzchnią wody okręty podwodne.

Nacjonalistyczna i eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage'a osiągnęła duży sukces w czwartkowych wyborach lokalnych w Anglii i Walii - wynika z ogłoszonych w piątek końcowych rezultatów głosowania.

Polska gra "Dead Island: Riptide" w dwa dni została numerem 1. listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii. - To świetny wynik i liczymy na to, że druga część "Dead Island" przynajmniej dorówna popularności pierwszej - mówi tvn24.pl Paweł Kopiński z wrocławskiego Techlandu, producenta gry. I zdradza, że świetnie sprzedaje się także w USA - gdzie rozeszło się ok. pół miliona egzemplarzy.

Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała w trzecim czytaniu zmianę prawa o dziedziczeniu tronu, kończąc parlamentarną procedurę wymagana do jego zmiany. Elżbieta II podpisze nową ustawę w najbliższych dniach - donosi telewizja Sky. Umożliwi ona wstąpienie na tron pierworodnej córki monarchy. Wprowadzenie nowej ustawy zbiega się w czasie z ciążą księżnej Catherine, małżonki drugiego w kolejce do tronu księcia Williama. Media spekulują, że księżna spodziewa się właśnie córki.

Ostatnią drogę ulicami Londynu przebyła Margaret Thatcher. Trumna z jej ciałem ruszyła samochodem z Pałacu Westminsterskiego do kościoła św. Klemensa, a potem na zabytkowej lawecie armatniej przejechała do Katedry św. Pawła. Tysiące londyńczyków oddały hołd Thatcher stojąc wzdłuż trasy przejazdu trumny. Obyło się bez incydentów, choć chwilami dało się słyszeć gwizdy.

Ponad 4 tysiące policjantów zmobilizował Scotland Yard do pilnowania porządku podczas środowego pogrzebu zmarłej 8 kwietnia byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Podjęte środki bezpieczeństwa określa się jako operację na dużą skalę.

Podwyższony stopień gotowości policji i tysiące ludzi na ulicach. W Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher, konserwatywnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-90, jednego z najwybitniejszych polityków II połowy XX wieku. Trumna z ciałem Thatcher o godz. 11. opuściła Pałac Westminsterski, a tuż przed południem dotarła do Katedry św. Pawła, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. gości z całego świata. Następnie trumnę przewieziono na cmentarz.

60 proc. Brytyjczyków jest przeciwnych temu, by podatnik płacił za pogrzeb byłej premier Margaret Thatcher - wynika z sondażu ośrodka ComRes dla tygodnika "Independent on Sunday". Co czwarty ankietowany uważa, że pochówek Żelaznej Damy powinien być finansowany z podatków.

Po śmierci Margaret Thatcher wielu jej przeciwników wpadło w wielką radość. Bardzo popularna stała się piosenka "Ding Dong, the Witch is Dead" z filmu "Czarnoksiężnik z krany Oz", która trafiła na szczyt listy przebojów radia BBC. Władze państwowego nadawcy zdecydowali, że piosenka zostanie ocenzurowana.

Premier W. Brytanii David Cameron rozpoczął wielogodzinną specjalną sesję Izby Gmin, pomyślaną jako hołd dla zmarłej w poniedziałek byłej premier Margaret Thatcher. Część posłów opozycyjnej Partii Pracy sesję zbojkotowała.

Śmierć byłem premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher sprawiła, że piosenka z filmu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - "Ding Dong! Witch is dead" ("Ding Dong! Wiedźma nie żyje") wskoczyła na czoło brytyjskich list przebojów. Wszystko za sprawą kampanii prowadzonej przez internautów niezadowolonych z polityki, którą prowadziła Żelazna Dama.