Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Niech Węgry nie pouczają Włoch w sprawie migrantów - tak szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni odpowiedział w czwartek na słowa szefa MSZ w Budapeszcie Petera Szijjarto. Zarzucił on Włochom, że łamią unijne zasady dotyczące migracji.

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował do partii o poparcie jego projektu nowelizacji konstytucji, dotyczącego m.in. prawa cudzoziemców do osiedlania się na Węgrzech. Tego dnia rozpoczęła się w parlamencie debata na temat projektu.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział we wtorek, że zaproponował zmianę konstytucji Węgier w czterech miejscach po niedzielnym referendum, w którym jego rodacy prawie jednogłośnie wypowiedzieli się przeciw obowiązkowym kwotom relokacji uchodźców.

Kampania przed referendum w sprawie obowiązkowych kwot relokacji uchodźców wzmocniła notowania partii rządzących na Węgrzech, Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) – wskazują wtorkowe wyniki sondażu ośrodka Nezoepont. Referendum odbyło się w niedzielę.

Premier Viktor Orban poniósł połowiczną porażkę w niedzielnym referendum w sprawie uchodźców, a jego upór może doprowadzić do osłabienia pozycji Węgier w Unii Europejskiej - oceniają w poniedziałek główne francuskie dzienniki. Włoska prasa komentuje wyniki referendum bardziej kategorycznie: "Stop dla Orbana", "makabryczna farsa".

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w niedzielę po oddaniu głosu w referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców, że najważniejsze, by padło w nim więcej głosów na „nie”. Jeśli tak się stanie, zapowiedział konsekwencje prawne.

- My nie popełniamy błędu, którego nie można naprawić. Na zachód od naszych granic ludzie już mówią, że cofnęliby czas - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie. W ten sposób skrytykował on politykę otwartych drzwi wobec migrantów. W niedzielę odbędzie się na Węgrzech referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców przez UE.

Kanclerz Austrii Christian Kern wezwał w sobotę do lepszej ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, aby powstrzymać nielegalną migrację. Kern był gospodarzem regionalnego spotkania w Wiedniu w tej sprawie z udziałem przedstawicieli 10 krajów UE. Premier Węgier Viktor Orban mówił o "totalnej ochronie" granic UE i zaproponował założenie "wielkiego miasta uchodźców" na libijskim wybrzeżu.

To jedyna skutecznie postawiona granica na drodze migrantów. Mija rok od kiedy Węgrzy zdecydowali o budowie fizycznego ogrodzenia na granicy z Serbią. Wówczas był to najchętniej uczęszczany szlak prowadzący do Niemiec. Był, bo teraz płotu strzegą wojskowi z noktowizorami, a Węgrzy przez cały czas dostawiają kolejne zasieki. Granica jest praktycznie nie do pokonania. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.