Ukraina

Ukraina

Najwyższą cenę za konflikt na wschodniej Ukrainie płacą cywile - podkreślił Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. We wtorek przewodniczył on posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconemu sytuacji na Ukrainie. Minister podkreślił, że wola Ukraińców, by stać się częścią Zachodu, nie zostanie złamana.

Brytyjski muzyk Elton John na Ukrainie. Do Kijowa przyjechał edukować o AIDS. W czasie spotkania z fanami zwrócił uwagę, że irlandzkie referendum pokazało, jak zmieniają się ludzkie postawy. Irlandczycy przegłosowali zmiany w konstytucji, które mają zobowiązać rząd do liberalizacji ustawy aborcyjnej.

Konflikt z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy jest niebezpieczny, gdyż stanowi zagrożenie dla całej Europy - oświadczyła w Kijowie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. We wtorek rozpoczęła oficjalną wizytę na Ukrainie, w trakcie której odwiedzi miejscowości przy linii rozgraniczenia z terenami opanowanymi przez wspieranych przez Moskwę rebeliantów.

Zawieszenie broni na Ukrainie jest wciąż daleko - oświadczył we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Dodał, że Polska popiera "inicjatywy na rzecz ograniczenia korzystania z prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa w przypadkach, w których dochodzi do zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości czy ludobójstwa".

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła rewizje w siedzibie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti w Kijowie i zatrzymała jej szefa Kiriła Wyszynskiego – poinformowała rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że Moskwa będzie "maksymalnie bronić interesów" rosyjskich mediów.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w poniedziałek zmianę formatu działań w Donbasie, na wschodzie kraju, gdzie od 2014 roku toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. Trwająca dotąd operacja antyterrorystyczna będzie od teraz operacją wojskową.