Sondaże

Sondaże

Barack Obama nie zamierza podejmować działań w związku z legalizacją marihuany w stanach Waszyngton i Kolorado. W wywiadzie, który przeprowadziła z nim Barbara Walters, prezydent USA zaznaczył jednak, że osobiście nie jest zwolennikiem takiej legalizacji.

Angela Merkel, która na jesieni 2013 r. po raz trzeci będzie ubiegać się o urząd kanclerza, osiągnęła rekordową popularność - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Aż 81 proc. Niemców jest zdania, że Merkel dobrze wypełnia swą rolę i popiera jej politykę.

Platforma Obywatelska z 34 proc. poparcia wygrałaby wybory do Sejmu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę. Na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 26-procentowym poparciem - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, PSL i RP.

PiS - po ostatnim spadku poparcia - znów rośnie w siłę. W sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla RMF FM partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost o 2 punkty proc. względem ostatniego badania, uzyskując 28 proc. Traci za to Platforma. Na partię rządzącą zagłosowałby co trzeci Polak (33 proc.), co oznacza stratę 4 punktów proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze RP, SLD i PSL.

Spadek notowań Platformy Obywatelskiej o dwa punkty procentowe i wzrost na takim samym poziomie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości - takie wyniki przynosi najnowszy sondaż preferencji partyjnych CBOS-u. Dystans między partiami nadal jest jednak duży - PO bije PiS o 12 punktów procentowych. Badanie pokazuje też, że zmiana na stanowisku przewodniczącego PSL nie miała większego znaczenia dla wyborców Stronnictwa.

Prezydent Bronisław Komorowski nadal pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków. Na kolejnych miejscach uplasowali się: polityk SLD Ryszard Kalisz i szef MSZ Radosław Sikorski. Premier Donald Tusk wciąż pozostaje poza podium.

Aż 16 proc. Polaków wzięłoby pod uwagę głosowanie w wyborach na koalicję ugrupowań ONR-Młodzież Wszechpolska - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez MillwardBrown. Ten odsetek wśród najmłodszych wyborców wynosi 30 proc. Równocześnie 42 proc. wszystkich ankietowanych chciałoby delegalizacji tych organizacji, a 44 proc. jest temu przeciwnych.

34 proc. badanych, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w wyborach chciało w listopadzie zagłosować na PO. Poparcie dla PiS wyniosło w tym miesiącu 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Próg wyborczy przekroczyły SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).

- Nie mówiliśmy o żadnych wariantach - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Piechociński, pytany o to, czy omawiał z premierem temat personaliów nowego ministra gospodarki. W kilku zdaniach określił też najważniejsze punkty jego misji jako prezesa PSL. - Zapewnić 12 procent poparcia w wyborach, pogodzić moje pokolenie z "młodymi", pokazać, że polityka może być twórcza, być nie tylko politykiem, ale politykiem-ekspertem - wyliczał.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, na PO głosowałoby 37 proc. ankietowanych. PiS poparło 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu MillwardBrown dla TVN24. Na PSL zagłosowałoby 6 proc. badanych.