Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek przewodniczył w czwartek w Watykanie czuwaniu modlitewnemu "Osuszyć łzy" dla wszystkich tych, którzy potrzebują pocieszenia. W homilii mówił, że łzy przelewane w każdej chwili na świecie tworzą "ocean rozpaczy", domagający się współczucia.

Tysiące żołnierzy i policjantów z całego świata, także z Polski, wzięły udział w specjalnej sobotniej papieskiej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego. - Bądźcie narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju - mówił Franciszek.

- Zapytała nas, czy chcemy jechać do Włoch, czy jesteśmy gotowi, bo samolot z papieżem ląduje następnego dnia po południu. A my zaczęliśmy się zastanawiać: o czym ona mówi? - wspomina pochodząca z Syrii Nour Essa. Kobieta wraz z mężem i dwuletnim synkiem znalazła się w grupie 12 uchodźców, których papież Franciszek ze sobą przywiózł do Włoch z Lesbos. W rozmowie z agecnją Reutera kobieta opowiedziała o tym wydarzeniu.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał do 30. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu i dziękował za inicjatywy mające na celu ulżenie w cierpieniach. Apelował też o udział w zbiórce pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy.

Adhortacja "Amoris laetitia" odczytuje całościowo duszpasterstwo rodzinne; papież Franciszek apeluje do duszpasterzy, aby byli blisko tych, którzy cieszą się pięknem małżeństwa i tych, którzy cierpią z powodu zranionej miłości - mówi nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

W adhortacji apostolskiej na temat rodziny, podsumowującej dwa synody biskupów papież Franciszek zachęca duszpasterzy do kierowania się "logiką miłosierdzia" wobec rozwodników w nowych związkach i "odpowiedzialnego rozeznania" ich sytuacji oraz cierpienia. Papież wyraża przekonanie, że należy "przezwyciężać wykluczenie" rozwiedzionych w nowych związkach i dążyć do ich integracji poprzez analizę każdego przypadku z osobna.

Dziś jest święto naszej nadziei, otwórzmy się na nią - mówił papież Franciszek podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wskazał, że tak potrzebną obecnie nadzieję musi nieść Kościół, bo bez niej będzie międzynarodową strukturą z wieloma zwolennikami.

Europa do tej pory wykonała ogromny wysiłek w asymilowaniu fali uchodźców. Papież trochę przesadza - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Eichelberger, psycholog, coach i trener, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka ws. uchodźców.

Ksiądz musi wyróżniać się postawą godności, ale też zdolności do wstydu - powiedział papież Franciszek podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, w uroczystość ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Apelował do księży, aby nie bali się przekraczać granic, wychodzili na spotkanie ludzi i nie obawiali się przebaczać.

Papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w dniach od 27 do 31 lipca - ogłosiło biuro prasowe Watykanu. To będzie pierwsza wizyta Franciszka w Polsce. Dojdzie do niej 10 lat po wizycie Benedykta XVI.

Papież Franciszek wyznał, że gdyby mógł dokonać cudu, uzdrowiłby wszystkie chore dzieci. Tak odpowiedział na pytanie z listu siedmiolatka z USA. Ten list i inne z odpowiedziami papieża znajdują się w ukazującej się w czwartek książce „Miłość przed światem”.

Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę papież Franciszek wyraził wdzięczność i zadowolenie, że mógł spotkać się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Wystosował także apel o zniesienie kary śmierci na świecie.

Papież Franciszek zakończył w nocy ze środy na czwartek wizytę w Meksyku i odleciał do Rzymu. W czasie swej pięciodniowej wizyty papież wymieniał największe problemy kraju i piętnował plagi. "Nigdy więcej śmierci i wyzysku"- apelował papież Franciszek podczas mszy na zakończenie wizyty. Odprawił ją w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Po obu jej stronach były tysiące ludzi. Po raz pierwszy papież odprawił mszę na granicy dwóch państw.