Mubarak skazany na dożywocie

Mubarak skazany na dożywocie

Obalony w 2011 roku prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyje - podała egipska telewizja państwowa. Były dyktator zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji - sprecyzowała telewizja. Władze w Kairze ogłosiły trzydniową żałobę.

Z zeznania Amerykanina Ihaba Mohammada Alego wynika, że ówczesny szef Al-Kaidy Osama bin Laden w połowie lat 90. zwrócił się do niego, aby ten wykorzystał jego samolot jako broń i uderzył w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Obalony prezydent Egpitu Hosni Mubarak pozostanie w areszcie mimo zeszłotygodniowej decyzji o warunkowym zwolnieniu - poinformowała agencja MENA. Ma to związek z zarzutami o korupcję.

Hosni Mubarak osobiście nadzorował brutalne tłumienie protestów przeciw swojej dyktaturze na początku 2011 roku - pisze "New York Times", powołując się na ustalenia egipskiej komisji śledczej. Były prezydent miał zalecić pacyfikację z zastosowaniem wszelkich dostępnych środków.

Faruk Hosni, minister kultury Egiptu za rządów obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, będzie sądzony za korupcję - podała państwowa agencja prasowa MENA. Resort sprawiedliwości zdecydował o postawieniu go przed sądem za "nielegalne wzbogacenie się".

Przetrzymywanie 84-letniego człowieka w źle wyposażonym szpitalu więziennym to "zabójstwo z premedytacją" - stwierdził adwokat skazanego na karę dożywocia byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Lekarze więzienni są zdania, że nie trzeba byłego dyktatora przenosić z więzienia.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak zapadł w poniedziałek w śpiączkę - poinformował cytowany przez CNN rzecznik egipskiego MSW. Wcześniej źródła w tym resorcie podawały, że stan 84-letniego Mubaraka jest "krytyczny, lecz stabilny". Dwukrotnie, żeby ratować życie Mubarakowi, trzeba było użyć defibrylatora.

Stan zdrowia Hosniego Mubaraka gwałtownie pogorszył się po skazaniu na dożywocie - donosi egipska państwowa agencja prasowa MENA. Lekarze więzienni zajmujący się byłym dyktatorem rekomendują przeniesienie go do dużego szpitala.

Wiele tysięcy ludzi pozostawało w niedzielę na placu Tahrir w Egipcie. Manifestanci drugi dzień z rzędu protestowali przeciwko wyrokom, wydanym w sobotę w procesie, w którym sądzono byłego prezydenta Hosniego Mubaraka (dostał dożywocie) i innych obwinianych o śmierć demonstrantów sprzed roku. Demonstranci domagali się kary śmierci dla byłego prezydenta i jego ludzi.

Egipski prokurator generalny wniósł apelację po wyroku w procesie, w którym na karę dożywotniego więzienia skazano b. prezydenta Hosniego Mubaraka - podała agencja Reutera za egipską państwową telewizją. Jednak to nie orzeczenie ws. Mubaraka, ale uniewinnienie sześciu wyższych oficerów policji jest powodem apelacji.

Kilkudziesięciu młodych mężczyzn zaatakowało w niedzielę nad ranem sztab wyborczy kandydata na prezydenta Egiptu Ahmeda Szafika w rejonie miasta Fajum, położonego na południe od Kairu - poinformował dziennik Al-Ahram. Demonstrujący uważają Szafika za symbol obalonego reżimu.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak doznał "kryzysu zdrowotnego" i trafił na oddział intensywnej terapii szpitala Tora w Kairze. W sobotę przed południem skazano go na dożywocie za współudział w zabójstwie demonstrantów. Na dożywocie skazano też b. szefa MSW Habiba el-Adlego.