Katastrofa rosyjskiego Tu-154 koło Soczi

Katastrofa rosyjskiego Tu-154 koło Soczi

Chór Aleksandrowa wystąpił po raz pierwszy od katastrofy samolotu Tu-154, w której zginęło 64 członków słynnego zespołu. Do tragicznego wypadku doszło 25 grudnia 2016 roku tuż po starcie maszyny z lotniska w Soczi. W odnowionym składzie zespół zaprezentował się w Moskwie. Wkrótce muzyków czeka także międzynarodowe tournée.

Po katastrofie Tu-154, który 25 grudnia zeszłego roku spadł do Morza Czarnego, rosyjskie ministerstwo obrony rozważa rezygnację z eksploatacji tych samolotów. "Szef resortu, Siergiej Szojgu, zlecił zbadanie możliwości zastąpienia maszyn Tu-134, Tu-154 i Ił-62M, wykorzystywanych przez siły zbrojne Rosji" – napisał w piątkowej publikacji dziennik "Kommiersant".

Kilkadziesiąt osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154 Ministerstwa Obrony Rosji nad Morzem Czarnym, zostało pochowanych w poniedziałek. Wśród nich - członkowie załogi, wojskowi, artyści Chóru Aleksandrowa. Większość spoczęła w Mytiszczach pod Moskwą.

Rodzina zidentyfikowała wśród ofiar grudniowej katastrofy samolotu rosyjskiego Ministerstwa Obrony nad Morzem Czarnym Jelizawietę Glinkę, lekarkę i działaczkę społeczną, znaną jako doktor Liza. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Moskwie. Do tej pory na podstawie analiz DNA ustalono tożsamość ponad 70 ofiar katastrofy.

Rodziny osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154, twierdzą, że władze o nich zapomniały. Mówią, że nie mogą pochować swoich bliskich i nie wiedzą, kiedy to będzie możliwe. 25 grudnia Tu-154 spadł do Morza Czarnego tuż po starcie z lotniska w Soczi. Zginęły 92 osoby. Wśród pasażerów było 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli wystąpić z noworocznym koncertem przed żołnierzami rosyjskimi w Syrii.

Na szczątkach samolotu Tu-154, który w niedzielę spadł do Morza Czarnego, nie stwierdzono śladów wybuchu lub pożaru - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji nie wykluczają jednak wersji o zamachu. Maszyna z 92 osobami na pokładzie leciała do Syrii. Nikt nie przeżył katastrofy.

Ciała kolejnych trzech ofiar znaleziono na miejscu katastrofy Tu-154 - poinformowała agencja TASS, powołując się na służby poszukiwawcze. 25 grudnia należący do rosyjskiego ministerstwa obrony samolot spadł do Morza Czarnego wkrótce po starcie w Soczi.

Analiza danych czarnej skrzynki rosyjskiego wojskowego samolotu pasażerskiego Tu-154, który runął do Morza Czarnego tuż po starcie z Soczi, pozwala na zawężenie kręgu domniemanych przyczyn katastrofy - oświadczyło we wtorek Ministerstwo Obrony Rosji. Do katastrofy maszyny doszło 25 grudnia.

- Prawdopodobnie doszło do potwornego błędu ludzkiego - wskazywał w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy. - Mogło dojść do sytuacji, w której pilot pociągnął za stery i utracił siłę nośną - przeciągnął samolot - dodawał. Zdaniem eksperta, ostateczne przyczyny katastrofy rosyjskiego samolotu Tu-154 ujawni badanie czarnych skrzynek.

Wszystkie eksploatowane jeszcze w Rosji samoloty Tu-154 mają zakaz wykonywania lotów do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy maszyny tego typu, która w niedzielę runęła do Morza Czarnego - poinformowała agencja Interfax, powołując się na swoje źródła.

Uszkodzenia ogona rosyjskiego Tu-154, który runął w niedzielę do Morza Czarnego, świadczą wstępnie o tym, że kapitan chciał posadzić samolot na wodzie - poinformowała agencja TASS powołując się na źródło w strukturach siłowych Rosji. Z dna są podnoszone kolejne fragmenty wraku. Miała też zostać znaleziona pierwsza czarna skrzynka.

Rosjanie opublikowali nagranie, na którym ma być zarejestrowany ostatni kontakt wieży kontroli lotów lotniska w Soczi z pilotami rosyjskiego Tu-154. W niedzielę w nocy maszyna runęła do Morza Czarnego. Samolot ministerstwa obrony Rosji leciał do Syrii z 92 osobami na pokładzie, m.in. z muzykami Chóru Aleksandrowa.