Iran

Iran

Rosja do Teheranu i Rijadu: unikać podsycania konfliktu

Rosja usilnie apeluje do Teheranu i Rijadu o powściągliwość i unikanie wszelkich kroków prowadzących do wzrostu napięcia w regionie. Apel zawarto w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu MSZ Rosji w związku z zaostrzeniem się sytuacji w Zatoce Perskiej.

Na krawędzi nowej wojny. Porównanie sił Iranu i Arabii Saudyjskiej

Ostry spór Arabii Saudyjskiej i Iranu w ostatnich dniach zwiększa ryzyko wybuchu wojny pomiędzy tymi bliskowschodnimi mocarstwami. Również zdaniem szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego otwarty konflikt jest możliwy. W przypadku wojny stanęłyby naprzeciwko siebie dwie diametralnie odmienne siły, których potencjał trudno porównać.

"Wielki błąd" Arabii Saudyjskiej. Iran: nie zapomnimy egzekucji al-Nimra

Decyzja Rijadu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem nie sprawi, że egzekucja szyickiego duchownego zostanie zapomniana - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian. Dyplomata podkreślił, że sobotnia egzekucja szejka Nimra al-Nimra była "wielkim błędem" Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę wieczorem, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Irańscy dyplomaci mają opuścić kraj w ciągu 48 godzin - dodał. Tymczasem telewizja Al-Arabija podała, że saudyjscy dyplomaci zostali ewakuowani z Iranu po ataku na ambasadę i są już w drodze do domu.

Atak na saudyjską ambasadę w Iranie. Chamenei: ręka Boga zemści się po śmierci szyickiego duchownego

Osoby protestujące w sobotę wieczorem w Teheranie przeciw przeprowadzonej przez Rijad egzekucji duchownego szyickiego Nimra al-Nimra wdarły się do ambasady Arabii Saudyjskiej - podała irańska agencja Isna. Przywódca duchowo-polityczny Irańczyków ajatollah Ali Chamenei ostrzegł Arabię Saudyjską, że "boska ręka" zemści się po śmierci duchownego - szyity Nimra al-Nimra, którego stracono dzień wcześniej.

Zapasy uranu płyną do Rosji. "Iran wywiązuje się ze zobowiązań"

Statek wiozący ponad 11 ton nisko wzbogaconego uranu ruszył w drogę z Iranu do Rosji. To ważny krok ku wypełnieniu przez Iran zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego ograniczenia jego programu nuklearnego - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Rejd do Rosji potwierdził też zastrzegający anonimowość rosyjski dyplomata.

Chomeinich dwóch. Wnuk rzuca wyzwanie następcy dziadka

Jego dziadek zmienił oblicze nie tylko Iranu, ale i świata, on sam ma mniejsze ambicje. Nie zamierza jednak od polityki uciekać, a co więcej zamierza uprawiać ją nie do końca pomyśli następcy wielkiego przodka. Hasan, wnuk ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, wkracza do gry.