Polska i Świat

Polska i Świat

Wyprawa do Zakopanego z pieniądzmi w tle. Piesza i jednocześnie charytatywna. Młody chłopak wyrusza z Gdańska i po drodze chce zebrać pieniądze na budowę ośrodka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.

Tomasz Arabski formalnie zarzutów nie usłyszał, ale PiS widzi w nim winnego. To on jako szef kancelarii Donalda Tuska miał nie dopełnić obowiązków w przygotowaniu lotów do Smoleńska. Dziś przerwa milczenie i się z tego tłumaczy. W obszernym wywiadzie nie tylko opisuje wydarzenia sprzed 10 kwietnia, ale też uderza w Antoniego Macierewicza.

6-letni chłopiec odgryzł dziewczynce część palca na szkolnej stołówce. Przedszkolanki zamiast zawieźć ją do szpitala, odesłały autobusem do domu.Dyrektor placówki mówi, że taka była wola matki. Ta jednak zaprzecza i za brak udzielenia pomocy dziecku domaga się stu tysięcy złotych odszkodowania.

Kolejna batalia o program 500+ i kolejne rodziny, których może on nie objąć. Opozycja program krytykuje a rodzice pytają, kto ma porawo starać się o pomoc, a kto nie. Zainteresować powinni się zwłaszcza ci, gdzie jedno z rodziców pracuje zagranią. Polska pomoc w tym przypadku może być nie tak oczywista, czasami nawet wykluczona.

Chciał zarobić na śmiertelnie chorych, teraz szydzi z przesłuchań. Były szef firmy farmaceutycznej jest oskarżony o dopuszczanie się oszustw finansowych. Mężczyzna nie chce odpowiadać na pytania komisji, za to wysyła w ich stronę pogardliwe uśmieszki.

Julian Assange chce opuści teren ambasady Ekwadoru w Londynie, brytyjska policja mówi: jeśli to zrobi zostanie aresztowany. W obronie założyciela Wikileaks staje ONZ i uznaje, że powinien być on uwolniony, bo został przetrzymywany arbitralnie. Jak - i czy w ogóle - wsparcie ONZ pomoże Assange'owi?

Historyczne spotkanie. Papież Franciszek będzie rozmawiał z patriarchą Cyrylem. Do spotkania dojdzie 12 lutego na lotnisku na Kubie w drodze papieża do Meksyku. Niespodziewane spotkanie głów kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej będzie pierwszym w historii - pytanie czy wyznaczy ono nowy etap w relacjach między kościołami.

Pendolino bez głośnych rozmów. PKP reaguje na prośby pasażerów i wprowadza strefy ciszy. W specjalnie wyznaczonych przedziałach nie będzie można ani głośno rozmawiać, ani głośno słuchać muzyki. O umileniu podróży i europejskim standardzie

Piotr Duda najpierw wspierał, teraz krytykuje. Szef "Solidarności" pisze list do Beaty Szydło a w nim oburza się, że nie ma konsultacji społecznych przy ustawie o podatku o sprzedaży detalicznej. Ale to nie jedyny projekt ustawy, która go oburzają. O przyjaźni, która może stać się szorstka.

Nawet Ci, którzy na co dzień omijają je szerokim łukiem, dziś robią przerwę i pozwalają sobie na pączkowe szaleństwo. W tłusty czwartek można więcej, bo trudno oprzeć się takiej pokusie. Co takiego w nich jest, że lubimy po nie sięgać?

Katastrofa smoleńska badana od nowa. Szef MON-u podpisał dokumenty i pod szyldem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego powołał speckomisję, która zacznie działać od marca. Opozycja w działania komisji nie wierzy i już mówi, że to uprawianie polityki na grobach i udowadnianie tezy Macierewicza o zamachu.

Najpierw burza po ujawnieniu pijanego komendanta za kierownicą i śpiących strażnikach na dyżurze, teraz burza po decyzji o likwidacji straży miejskiej. Radni Zielonej Góry są w szoku, bo prezydent zaczął wygaszać formację bez ich zgody. Twierdzą, że łamie prawo. Prezydent wyjaśnia, że przepisy są po jego stronie.

W czasie kampanii wyborczej obiecywano seniorom darmowe leki. Ci, którzy na obietnice się skusili i zagłosowali na PiS, teraz mogą się mocno rozczarować. Darmowe leki dla seniorów będą, ale nie wszystkie, bo najzwyczajniej nie ma na nie pieniędzy. Ile zaoszczędzą seniorzy liczący na rząd i od kiedy mogą na to liczyć?

Walczył o 50 milionów złotych odszkodowania za "zrujnowane życie", dostał 80 tysięcy, ale nie poddaje się. Marek Kubala z Wałbrzycha niemal 16 lat temu został aresztowany. Stracił firmę, rodzinę i wpadł w spiralę długów. Stanął przed sądem, po latach procesu okazało się, że jest całkowicie niewinny.

Beata Szydło w Londynie deklaruje polską pomoc dla Syrii. Chce przekazać łącznie 4,5 mln euro. Może wydawać się, że to dużo, ale w porównaniu z innymi krajami wielką sumą nie jest. Na co te pieniądze wystarczą i czy pomoc finansowa zatrzyma napływ imigrantów również i do Polski?

Była okazja, by porozmawiać o zwrocie wraku tupolewa, czy o budowie pomnika w Smoleńsku, ale spotkanie trwało zaledwie kilka minut. Ambasador Rosji przyjechał do ministra Waszczykowskiego, złożył życzenia noworoczne, ale nie widział już potrzeby rozmowy na inne tematy, bo - jak twierdził po spotkaniu - polsko-rosyjskie relacje są obecnie trudne.

Burza wokół słów rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości. Jej dobra rada dla samotnych matek, zamiast im pomóc, zabolała je. Beata Mazurek na pytanie co powiedzieć samotnym matkom, które nie dostaną 500 złotych na dziecko, bo zarabiają 1600 zł, odpowiedziała: trzeba mieć więcej dzieci. Rzeczniczka teraz za słowa przeprasza, ale opozycja wytyka jej arogancję i butę.

Kosztowna operacja wady serca w Stanach Zjednoczonych i pilnie potrzebna pomoc dla Emila. Chłopiec ma zaledwie 4 lata i niemal od urodzenia walczy o życie. Ale ani rodzice, ani on, nie poddają się. Teraz ma szansę dostać prezent - nowe, lepsze życie.

Już w marcu w Polsce pojawi się 100 pierwszych uchodźców. Trafią oni do ośrodka pod Warszawą. Nie wiadomo jednak, jak zostaną przyjęci i czy zaakceptuje ich lokalna społeczność. Pytanie o tyle zasadne, że z najnowszego sondażu wynika, że wcale tak otwartych ramion dla obcokrajowców nie mamy.

Katastrofa smoleńska znów pod lupą ekspertów. Tym razem ma być ich więcej, bo będzie nowa komisja i nowe śledztwo pod kierownictwem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Powstaje wobec tego pytanie od kiedy na nowo zacznie się praca i co z dotychczasowymi ustaleniami komisji pod kierownictwem Jerzego Millera.