Polska i Świat

Polska i Świat

Koniec rekordowego, dwumiesięcznego wakatu. Jest nowy szef policji. To nadinspektor Jarosław Szymczyk. Przed nim już dwa ważne zadania: zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Czasu jest mało, ale twierdzi, że doskonale zna się na imprezach masowych.

Projektu jeszcze nie ma, ale głosy coraz silniejsze. Oliwy do ogania dodał senator Jan Maria Jackowski, który nawet w przypadku gwałtu chroniłby poczęte dziecko. Jego słowa otworzyły furtkę do pytania. Co z kobietami, dla których już sam gwałt niekoniecznie zakończony ciążą to szok, trauma prowadząca często do depresji?

Wczoraj odsyłał do ojca świętego, dziś jest ostry głos z Watykanu. Przekaz jest jasny: Watykan nie życzy sobie, by arcybiskup Juliusz Peatz brał udział w uroczystościach rocznicy chrztu Polski i przypomina, by prowadził życie w odosobnieniu.

Przyjęta rezolucja jeszcze bardziej Polskę dzieli. Opozycja mówi o czarnym dniu w historii polskiej polityki, a rząd oskarża PO i Nowoczesną, że dopięli swego i zdradzili kraj.

Nie widzi żadnego problemu ani kontrowersji bo, jak mówi, jest u siebie. Arcybiskup Juliusz Paetz weźmie udział w uroczystej mszy na obchodach chrztu Polski. Kłopot mają za to poznańscy hierarchowie kościelni, bo choć arcybiskup był oskarżany o molestowanie kleryków, to, jak tłumaczy, rzecznik episkopatu: "nikogo nie można wykluczać".

Po raz pierwszy będzie w Polsce tak nowoczesny, a do tego jeszcze podziemny, dworzec. Kosztował sporo, ale już się o nim mówi i porównuje do Berlina - to nowa Łódź Fabryczna.

Zanim sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, doszło do ostrej wymiany zdań miedzy posłankami PIS i Nowoczesnej. W roli głównej były Krystyna Pawłowicz i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Miał być kompromis, ale decyzja komisji sprawiedliwości i praw człowieka właśnie go przekreśliła. PiS zgłasza Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a komisja jego kandydaturę zatwierdza.

Już niedługo świat znowu zjednoczy się w niezwykłym biegu. Jego uczestnicy finansują badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. Przed nami kolejna edycja Wings for Life.

Autobus miejski na telefon. Szczecin testuje innowacyjne rozwiązanie. Pasażerowie, którzy skontaktują się z dyspozytorem mogą zamówić transport do miejsc, do których na co dzień nie dojeżdża komunikacja miejska.

Waterboarding – tortura, zabroniona przez prawo międzynarodowe, staje się tematem amerykańskiej kampanii. Dzieje się to po tym, kiedy dwaj kandydaci na prezydenta stwierdzili, że nie wykluczają przywrócenia tej metody przesłuchań. Szef CIA już zapowiada, że się na to nie zgodzi. Zdjęcia w materiale są bardzo mocne, ale w dużej części pochodzą z kampanii przeciwko tej metodzie przesłuchań.

"Prasowanie piersi" – okropna praktyka przywieziona do Wielkiej Brytanii przez imigrantów z Afryki. Piersi dojrzewających dziewczyn są bite, a nawet przypalane, żeby się gorzej rozwijały. Wszystko po to, żeby kobiety były mniej atrakcyjne i pracowały. Zachód jest zszokowany i zaczyna reagować.

Rosyjscy komuniści chcą zastrzeżenia czerwonej gwiazdy jako znaku towarowego. Sprawa nie jest prosta, bo pięcioramienną czerwoną gwiazdę mają w swoim logo m.in. włoski producent wody mineralnej, amerykańska sieć handlowa, znany browar i australijskie linie lotnicze.

Ma dopiero 21 lat i stworzyła start-up, który inwestorzy już wyceniają na ponad trzy miliony dolarów. To Karolina Demiańczuk, studentka z SGH, która na cel bierze sobie Stany Zjednoczone. Choć jej aplikacja nie jest jeszcze dostępna na rynku, już interesuje się nią Dolina Krzemowa.

Polacy wicemistrzami Europy w japońskiej sztuce walki kendo. Pracowali na to ciężko i to w warunkach, które odbiegają od standardów. Ich sukces cieszy zatem podwójnie i każe zadać pytanie: skoro jesteśmy w tym tak świetni, to może warto zainwestować w ten sport?