Na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II-D w Stargardzie odnaleziono szczątki około 100 ofiar. Badania archeologiczne na tym terenie prowadzą, po raz czwarty, naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Odkryte zwłoki trafią do szczecińskiej Katedry Medycyny Sądowej, gdzie będą poddane dalszym analizom i badaniom.
Czwarty sezon badań archeologicznych na terenie byłego obozu Stalag II-D w Stargardzie rozpoczął się 30 września i potrwa do końca października. Szczątki około 100 ofiar niemieckiego obozu jenieckiego odnaleźli badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Profesor Andrzej Ossowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wyjaśnił, że tym razem na terenie byłego cmentarza wojennego odkryto zbiorową mogiłę, głównie sowieckich jeńców.
- Na podstawie znaków tożsamości, które odnaleźliśmy przy szczątkach, szacujemy, że grób powstał 12-13 grudnia 1941 roku. Tak dokładne datowanie jest możliwe dzięki dokumentacji jeńców wojennych Armii Czerwonej, która pozwala nam na wstępną identyfikację - powiedział Ossowski. - Dziennie w tym okresie umierało od kilkunastu do kilkudziesięciu jeńców wojennych. Jest to przerażające - dodał.
CZYTAJ TEŻ: Znaleźli bardzo dużą zbiorową mogiłę. "To jeńcy wojenni, większość zmarła z wycieńczenia"
Jeńców kierowano głównie do prac na roli
Większość z jeńców była kierowana do prac roboczych na terenie całego Pomorza Zachodniego, takich jak praca na roli czy w gospodarstwach rolnych. Badacze chcą wyjaśnić co było przyczyną śmierci tak wielu osób. - W dokumentach wskazano, że częstą przyczyną śmierci był tyfus, sprawdzimy to - zapowiedział profesor.
Szacuje się, że w odkrytej mogile może znajdować się około 200 zmarłych. Do końca badań w tym roku uda się podjąć około 120, reszta ma zostać zabrana, prawdopodobnie, w przyszłym roku. Naukowcy chcą wrócić na kolejne badania archeologiczne w październiku 2025 roku.
Zwłoki, które zostały już podjęte trafią do szczecińskiej Katedry Medycyny Sądowej. - Będziemy wykonywali pogłębione analizy antropologiczne, analizy sądowe czy badania genetyczne - powiedział Ossowski.
Jeden z największych obozów jenieckich III Rzeszy
Stalag II-D był jednym z największych obozów jenieckich na terenie III Rzeszy. Od 1939 roku (początkowo działał jako obóz przejściowy, Dulag L) trafiali do niego jeńcy z całej Europy, żołnierze szeregowi i podoficerowie, m.in. żołnierze armii gen. Kleeberga, ale też inni żołnierze polscy, francuscy, belgijscy czy radzieccy. Jeńcy, którzy trafiali do obozu, pracowali w komandach roboczych na całym Pomorzu, m.in. w majątkach ziemskich i przy budowie dróg. Wielu z nich zmarło w trakcie robót – byli chowani w pobliżu miejsca, w którym pracowali. Obóz działał do ewakuacji w lutym 1945 roku.
Badania archeologiczne finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Ossowski