Gigantyczny park rozrywki powstaje na Pomorzu Zachodnim

Źródło:
tvn24.pl
Tematem przewodnim Hossolandu są bałtyckie legendy i baśnie
Tematem przewodnim Hossolandu są bałtyckie legendy i baśnieTVN24
wideo 2/2
Tematem przewodnim Hossolandu są bałtyckie legendy i baśnieTVN24

W niewielkiej gminie Brojce (Zachodniopomorskie) od dwóch lat trwa budowa parku rozrywki Hossoland. Ma to być jedno z największych tego typu miejsc w Polsce. Zdaniem wójta gminy transformacja rolniczej wsi w turystyczną jest dużym wyzwaniem. Otwarcie nowego parku rozrywki zaplanowano na 31 maja 2025 roku.

W wiejskiej gminie Brojce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, od października 2022 roku na ponad 40-hektarowej działce trwa budowa parku rozrywki Hossoland. Ma to być największy tego typu kompleks w regionie i jeden z największych w Polsce.

W bramie głównej odwiedzających wita syrenka i wikingTVN24

Mała gmina zmieni się z rolniczej w turystyczną

Dla małej, rolniczej gminy Brojce budowa dużego parku rozrywki jest szansą na rozwój, dodatkowe przychody dla gminy i zaistnienie w świadomości Polaków. Jednak tak duże przedsięwzięcie niesie za sobą szereg zmian. Michał Zinowik, wójt gminy przyznaje, że transformacja gminy typowo rolniczej w kierunku gminy turystycznej jest dużym wyzwaniem.

- Staraliśmy się pójść przykładem gminy Zator i staramy się zrobić wszystko, aby obsługiwać wszystko to, co się będzie działo wokół parku. Powstała już uchwała rady gminy, według której osoby, które będą budować miejsca noclegowe dostaną zniżki. Wydajemy zgody na warunki zabudowy zarówno dla dużych obiektów hotelowych, jak i lokalnej agroturystyki - wyjaśnił wójt. - Modernizujemy już oczyszczalnię ścieków, która będzie obsługiwała park, chcemy stworzyć turystykę rowerową, rozmawiamy już o przebudowie newralgicznych skrzyżowań - dodał.

W Brojcach powstał już nowy posterunek policji, który ma wspomagać bezpieczeństwo wokół parku i mieszkańców gminy. W planach jest wprowadzenie także Hosso-karty dla mieszkańców gminy Brojce, która ma pozwalać na skorzystanie z 50-procentowej zniżki na bilety do parku.

Atrakcyjnym elementem dla lokalnej społeczności jest także praca. Park planuje zatrudnić około 200 osób do obsługi całego obiektu. Nabór na niektóre stanowiska już się rozpoczął.

Budowa parku rozrywki Hossoland z lotu ptaka
Budowa parku rozrywki Hossoland z lotu ptakaTVN24

CZYTAJ TEŻ: Ma powstać największy lunapark w Polsce. Jest już pozwolenie na budowę rollercoastera

Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu, przyznał, że inwestor spotkał się z władzami miasta i są planowane wspólne działania promocyjne. - Na pewno będziemy wykorzystywali fakt bliskości parku rozrywki od miasta - dodał.

Tematem zainteresował się także szczeciński radny Dariusz Smoliński, który skierował interpelację do prezydenta miasta. Samorządowiec pyta w niej m.in. o poprawę lub rozbudowę infrastruktury drogowej i transportowej, korzyści turystyczne i gospodarcze dla miasta czy współpracę gospodarczą z lokalnymi firmami w związku z powstającym parkiem rozrywki.

Cztery krainy tematyczne

Punktem centralnym parku jest latarnia morska, do której prowadzą wszystkie stworzone drogi. Jest ona także łącznikiem czterech krain tematycznych, które mają nawiązywać do Morza Bałtyckiego i całego regionu Pomorza Zachodniego.

Tematem przewodnim mają być bałtyckie legendy i baśnie. Goście będą mogli odwiedzić: Miasto Syrenki, Smoczą Dolinę Kopalni, Krainę Wikingów i Bursztynowe Królestwo Baltambrya. A przy głównym wejściu turystów będzie witała maskotka parku - pies rasy Pomeranian.

Początkowo zakładano, że pierwsi goście pojawią się już w maju 2024 roku, jednak pojawiły się pewne problemy.

- Jest to bardzo duży obszar pracy. Projekt jest także bardzo wymagający. Na terenie parku mamy bardzo dużo rzeźb, które nie powstały tak szybko jak planowaliśmy. Musieliśmy zatrudnić licznych rzeźbiarzy i artystów - wyjaśniła Anna Olszonowicz, przedstawicielka grupy Hosso.

W parku mają znaleźć się m.in. rollercoastery, karuzele czy liczne place zabaw. Częścią atrakcji mają być także pokazy sztuk magicznych, multimedialne fontanny, występy postaci bajkowych czy spektakle dla najmłodszych.

Maskotką parku jest pies rasy PomeranianTVN24

Na jakim etapie są teraz prace?

Aktualnie prowadzone są prace rzemieślnicze, wykończeniowe czy brukarskie. Trwa kładzenie kostki brukowej, malowanie powstałych już rzeźb, stawianie budynków i prace wewnątrz nich. Wszystkie atrakcje mają być przywiezione i zmontowane już w nadchodzącym roku.

Obiekt ma być otwarty od maja do października. W miesiącach, w których nie będzie można odwiedzać parku, będą w nim przeprowadzane wszystkie możliwe prace techniczne czy konserwatorskie, budowa nowych atrakcji i rozbudowa stref tematycznych.

Na terenie parku zaplanowano 21 lokali gastronomicznych, liczne stoiska i sklepy z pamiątkami. Zakłada się, że park ma być odwiedzany przez około milion turystów w sezonie. Ceny biletów nie są jeszcze znane.

ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej rozpoznawalne parki rozrywki

W Polsce działa już kilkanaście parków rozrywki np. Majaland Kownaty, Rabkoland czy park rozrywki Fastpark. Największym z nim jest Energylandia, znajdująca się w małopolskiej gminie Zator, która także stała się rozpoznawalnym i turystycznym miejscem. Park rozrywki stworzył kilkaset miejsc pracy, dostarczył gminie przychodów w związku z odwiedzającymi ją turystami i pozwolił gminie zaistnieć na mapie Polski.

O Grupie Hosso

Za inwestycję odpowiada grupa Hosso, która ma swoją siedzibę w Szczecinie i jest właścicielem galerii handlowych m.in. w Szczecinku, Gryficach, Kołobrzegu czy Policach. Poza tym grupa jest także inwestorem i zarządcą parków handlowych i budynków biurowych. Park rozrywki Hossoland jest pierwszym tego typu obiektem realizowanym przez grupę Hosso.

Jak wyjaśniła przedstawicielka grupy, zdecydowano się na stworzenie parku w gminie Brojce, ponieważ zauważono, że "mieszkańcy Pomorza Zachodniego muszą odbywać daleką podróż, żeby móc bawić się w parkach rozrywki". - Stąd pomysł zarządu Grupy Hosso, aby stworzyć takie miejsce w okolicach Szczecina, gdzie mieszkańcy północnej i zachodniej Polski będą mieli okazję zaplanować krótszą wycieczkę - wyjaśniła.

Atutem działki w Brojcach była także jej lokalizacja, czyli bliskość drogi S6 oraz sąsiedztwo miejscowości nadmorskich, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko Polaków, ale i zagranicznych turystów. Do budowy parku, inwestorzy szykowali się ponad sześć lat. - W tym czasie trwały spotkania ze specjalistami z tej branży, którzy uczestniczyli przy budowie wielu parków rozrywki na całym świecie - dodała Olszonowicz.

Planowana data otwarcia to 31 maja 2025 roku.

Autorka/Autor:MR/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Mastalerek chyba miał zły dzień i jakoś słabo napisał przemówienie panu prezydentowi. Myślę, że jak pan prezydent Duda zobaczył wieczorne serwisy, to sam się złapał za głowę, jak karykaturalne przemówienie wygłosił - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Kierwiński (PO), komentując orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

Źródło:
TVN24

Zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym usłyszał 37-letni kierowca tira, który na drodze S7 w Borkowie (Pomorskie) spowodował karambol 21 aut. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Zdecydował, że 37-latek będzie pod dozorem policyjnym i siedem razy w tygodniu musi stawiać się we właściwej jednostce policji. Kierowca za pośrednictwem adwokata złożył bliskim ofiar "wyrazy najszczerszego współczucia".

Jest decyzja w sprawie aresztu dla kierowcy tira po tragicznym karambolu

Jest decyzja w sprawie aresztu dla kierowcy tira po tragicznym karambolu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W tej chwili są skazane na życie w izolatce, a tak być nie musi. Dzieci czekające na przeszczepy lub te już po przeszczepach powinny dostać lek chroniący przed wirusem RSV, ale to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to lekarze powinni wystąpić o refundację.

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Źródło:
Fakty TVN

W Mołdawii odbyły się wybory prezydenckie. Jak przekazała w niedzielę wieczorem Centralna Komisja Wyborcza, urzędująca prezydent Maia Sandu prowadzi z wynikiem 34 procent po przeliczeniu głosów z 24 procent komisji wyborczych.

"Dwie ważne decyzje". Liczą głosy

"Dwie ważne decyzje". Liczą głosy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Miało służyć mieszkańcom przez 65 lat. Wystarczyło pięć, żeby śmieciowa mafia zapełniła je w całości, na dodatek w znacznej mierze toksycznymi odpadami. Utylizacja na składowisku w Giebni na Kujawach kosztowałaby teraz około dziesięciu miliardów złotych. To kwota, którą nie dysponuje żadna gmina w Polsce.

Stracone miliony złotych i ogrom toksyn pod ziemią. "O tym się kiedyś będzie kręcić filmy"

Stracone miliony złotych i ogrom toksyn pod ziemią. "O tym się kiedyś będzie kręcić filmy"

Źródło:
tvn24.pl

Kuba mierzy się z poważnym paraliżem systemu energetycznego. To największa taka awaria od czasu upadku Związku Radzieckiego. - Jesteśmy wyspą zombie, błąkamy się bez celu - powiedział dziennikowi "New York Times" mieszkaniec Hawany. - Jesteśmy na Titanicu, który powoli tonie - dodał.

Eksperci ostrzegali od lat. "Jesteśmy wyspą zombie"

Eksperci ostrzegali od lat. "Jesteśmy wyspą zombie"

Źródło:
New York Times

Wójt gminy Pruszcz Gdański w piątek osobiście pasowała na ucznia szkoły w Straszynie siedmioletniego chłopca, który tego samego dnia w nocy zginął w karambolu na S7 w pobliskim Borkowie. Wypadek odebrał życie czterem osobom, w tym także dziesięcioletniemu uczniowi tej samej szkoły. Dyrekcja i nauczyciele przygotowują się na trudny poniedziałek.

Rano był pasowany na ucznia, w nocy zginął w karambolu

Rano był pasowany na ucznia, w nocy zginął w karambolu

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na Wyspach Kanaryjskich tysiące ludzi wzięło udział w proteście nadmiernej turystyce, która powoduje m.in. wzrost cen mieszkań i tym samym ogranicza dostęp mieszkańcom do rynku nieruchomości.

"Ta plaża jest nasza". Protest na wyspach

"Ta plaża jest nasza". Protest na wyspach

Źródło:
Reuters

Chcą obniżyć koszty życia, a przede wszystkim nie chcą być samotne. Seniorki z Rybnika na Śląsku zamieszkały razem w ramach nowatorskiego samorządowego programu. Do tej pory mieszkały oddzielnie - były skazane na życie w pojedynkę, nawet nie miały ochoty wychodzić z domu. To się zmieniło. 

Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi

Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi

Źródło:
Fakty TVN

Intensywne opady deszczu nawiedziły West Vancouver, gminę położoną w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Ulice zmieniły się tam w rwące potoki. Ulewy były wywołane przez tak zwaną rzekę atmosferyczną.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Najbliższej nocy czeka nas maksimum roju Orionidów. W związku z tym warto skierować wzrok w stronę nieba i wypatrywać "spadających gwiazd". W ciągu godziny można naliczyć 20 meteorów.

Przed nami wyjątkowa noc. Czeka nas maksimum roju Orionidów

Przed nami wyjątkowa noc. Czeka nas maksimum roju Orionidów

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, PAP, tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali 85-letniego kierowcę hyundaia, który w Gliwicach pomylił zjazdy i wjechał pod prąd na autostradę A1. W taki sposób dotarł aż do Bytomia. Zatrzymano mu prawo jazdy - podała w niedzielę policja.

85-latek jechał autostradą pod prąd

85-latek jechał autostradą pod prąd

Źródło:
PAP

Powodzie dotknęły część Włoch. W mieście Licata na Sycylii trwa sprzątanie po ulewach, ludzie usuwają z ulic i domów ogromne ilości błota. - Szkody są ogromne, szczególnie w sektorze rolniczym - powiedział w niedzielę Angelo Balsamo, burmistrz Licaty. W Bolonii odnotowano ofiarę śmiertelną.

"W ciągu kilku minut rozpętało się piekło"

"W ciągu kilku minut rozpętało się piekło"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała w sobotę 67-latka, który zbierał grzyby w środkowo-zachodniej Słowacji. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. - Zszedłem ze wzgórza, a samica niedźwiedzia wybiegła z dwoma młodymi i natychmiast mnie zaatakowała - opowiadał o zdarzeniu ranny.

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, noviny.sk

Wkrótce możemy spodziewać się nawet prawie 20 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami wyjątkowo ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

16-letni motocyklista wjechał w drugi stojący motocykl, na którym siedział 18-latek. Młodszy z chłopców został zabrany do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Zderzenie motocyklistów. 16-latek wjechał w 18-latka

Zderzenie motocyklistów. 16-latek wjechał w 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Słońce znalazło się w maksimum swojego cyklu. Jak wyjaśnili badacze z NASA i Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, okres największej aktywności naszej gwiazdy jeszcze się nie kończy. Nadchodzące miesiące mogą przynieść kolejne burze geomagnetyczne i zorze polarne rozświetlające niebo.

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Źródło:
NASA

Według popularnego przekazu z mediów społecznościowych miejsca na uczelniach medycznych zostały "pozajmowane przez obcokrajowców, którym studia opłaca polski podatnik". Wyjaśniamy, co to się zgadza.

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Zużyte opony o głębokości 1,6 milimetra będą musiały spełniać wymagania dotyczące hamowania na mokrej nawierzchni tak samo jak opony fabrycznie nowe. Nowe unijne rozporządzenie ma na celu ograniczenie śladu węglowego emitowanego przez przemysł oponiarski. Po zmianach, nowe opony będą musiały spełniać parametry jazdy i hamowania dużo dłużej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Nowe wytyczne dotyczące opon

Nowe wytyczne dotyczące opon

Źródło:
TVN Turbo
Czy Polska wykorzysta tę szansę? Na naszych oczach rosną drugie Chiny

Czy Polska wykorzysta tę szansę? Na naszych oczach rosną drugie Chiny

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera to wstrząsające studium zła. Nagrodzony dwoma Oscarami film ukazuje prywatne życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, i jego rodziny w idyllicznej scenerii domu i ogrodu na obrzeżach obozu koncentracyjnego. Jak zauważa krytyk Michał Walkiewicz, "to opowieść o prywatnym raju w środku cudzego piekła". Od dziś film można oglądać na platformie Max.

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o kinowych premierach najnowszego filmu Krzysztofa Skoniecznego "Wrooklun Zoo" oraz dokumentu "Wybraniec" o Donaldzie Trumpie, a także ciekawostki dla fanów "Gry o tron" i "Supermana".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP