Zmarła 16-letnia ofiara napastnika z izraelskiej Gay Pride


Shira Banki, 16-letnia żydówka, która w czwartek została ciężko ranna w ataku podczas parady Gay Pride w Jerozolimie zmarła w niedzielę w szpitalu - podają izraelskie media.

W szpitalu wciąż przebywa pięć osób zaatakowanych w czwartek przez skrajnie ortodoksyjnego Żyda. Jedna osoba jest w stanie ciężkim, pozostałe są lekko lub umiarkowanie ranne. Podejrzewanym o ataki jest Yishai Schlissel z Modi’in Illit. Mężczyzna kilka tygodni temu wyszedł z więzienia po odsiedzeniu 10-letniego wyroku. Dekadę temu na takiej samej paradzie w Jerozolimie zaatakował nożem trzy osoby. Mężczyzna powiedział wówczas prokuratorowi, że "zabijał w imię Boga".

Kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłej dziewczyny złożył m.in. izraelski premier Benjamin Netanjahu. Na swoim koncie na Twitterze napisał: "Nie pozwolimy, by odrażający morderca podkopywał fundamentalne wartości, na których zbudowane jest izraelskie społeczeństwo. Z całą mocą potępiamy próbę zaszczepienia w nas nienawiści i przemocy".

Shira Banki, 16 years old. May her memory be a blessing. pic.twitter.com/OtrQRFAJgA— Benjamin Netanyahu (@netanyahu) sierpień 2, 2015

Sobotnie protesty

W sobotę odbyły się demonstracje w Jerozolimie i Tel Awiwie, a wielu mniejszych miastach protestowano na wiecach. Mówcy wskazywali na poważne konsekwencje dla izraelskiego społeczeństwa jeśli władze nie podejmą bardziej zdecydowanych kroków przeciwko homofobii. Premier Benjamin Netanjahu, w nagranym wcześniej przemówieniu do demonstrantów, określił atak jako wymierzony przeciwko "wszystkim naszym dzieciom i duchowi narodu" oraz zapewnił, że "będzie przewodził walce z nienawiścią i homofobią". Były prezydent Izraela Szimon Peres wskazał na narastającą w Izraelu atmosferę nienawiści przeciwko mniejszościom, w tym seksualnym. Peres powiedział na wiecu w Tel Awiwie, że "dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że dochodzi do podobnych ataków, jeśli "niektórzy nazywają paradę gejów 'paradą zwierząt'".

Atak na paradzie

W czwartkowej paradzie w Jerozolimie wzięło udział ok. 5 tys. osób. Uzbrojony w nóż napastnik nagle zaatakował grupę uczestników raniąc 6 osób, w tym 16-letnią dziewczynę, którą w stanie krytycznym przewieziono do szpitala. Według policji, napastnik niedawno wyszedł z więzienia po odbyciu kary 10 lat pozbawienia wolności za atak, jakiego dopuścił się przeciwko uczestnikom podobnej parady.

Autor: dln/ja / Źródło: Haaretz, PAP

Pozostałe wiadomości